Loading...

‘Afet bilinci’ eğitimi ile bir insan kurtarmak

Türkiye 19 Ekim 2017 15:43
Videoyu Aç ‘Afet bilinci’ eğitimi ile bir insan kurtarmak
A
a

Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kurum içi eğitimleri kapsamında AFAD ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın iş birliğiyle ‘Afet Bilinci’ konulu eğitim seminerini düzenledi. Program sonrası Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş ve Bursa İHH Başkanı Hüseyin Kaptan Yeni Marmara Gazetesi’ne konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Her zaman ‘Biz büyük bir aileyiz’ düsturuyla hareket eden Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş bünyesinde bulunan kurumlarıyla birlikte kurum içi eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Son günlerde Bursa’da deprem konusunun yankılandığı ve büyük bir deprem beklendiği söylentilerinin üzerine, programları arasında bulunan ‘Afet Bilinci’ konulu seminerini AFAD ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın işbirliğiyle gerçekleştiren Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yoğun katılım ile programlarını gerçekleştirdi. Yeni Marmara Gazetesi’ne eğitici seminer hakkında açıklamada bulunan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, “Afet bilincini oluşturmak için tüm kuruluşlarımızdaki personel arkadaşlarımıza eğitim verelim istedik. Bu konuda da en deneyimli olan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak çok yararlı bir eğitim semineri gerçekleştirdik” dedi. Öneş, konuşmalarına devam ederken fay hattı üzerinde yaşadığımızı söyleyerek, “Kandillinin sayfasına baktım gece saat 12.34’den sabah 9.43’e kadar bölgemizde 21 tane deprem olmuş. Biz bunu hissetmiyoruz. Ama depremle yaşıyoruz. Bir fay hattı üzerinde yaşıyoruz ve bunun da farkındayız. Onun için de bunlara hazırlıklı olmalıyız” diyerek önemli bir gerçeği tekrar hatırlatmış oldu.


DEVLET VE SİVİL TOPLUM EL ELE
 İHH’ın Marmara Bölgesi’nde açmış olduğu Marmara Eğitim ve Koordinasyon Merkezi’ni örnek gösteren Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, “Yakın zamanda açılan Marmara Eğitim ve Koordinasyon Merkezi Bursa için önemli bir şans.Marmara’da olası bir deprem veya başka bir doğal afet konusunda  yeterli personel ve ekipmanına sahipler.Bu açıdan Bursa olarak kendilerinden faydalanacağız. Bu açıdan bizler de arkadaşlarımızı bilgilendirmek istedik ve İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan yardım istedik. Bir afet öncesi, afet sırasında ve afetten sonra neler yapacağımızı bilmemiz gerekiyor.Bizleri de bu konuda en sağlıklı ve doğru bilinçlendirecek olanlar da kendileri” dedi.


“99’DA ÖLDÜREN, YAPILARIN ÇÜRÜKLÜĞÜYDÜ”
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş 99 yılında yaşanan depremi hatırlatarak o günden bugüne gelindiğin de  birçok gelişmeler yaşadığımızı ve artık bilinçlendiğimizin altını çizdi. Öneş, “1999 yılında Marmara Bölgesi büyük bir afet yaşadı. O günler geçtikten sonra şunu anladık ki biz böyle bir afete hazır değildik. O zaman büyük bir şok yaşayıp bir takım çözümler üretmeye çalıştık. Ama ürettiğimiz çözümlerde zaten geçici çözümlerdi. 99 depreminde bizzat enkaz yerlerinde çalıştım ve o zaman şunu gördük ki aslında öldüren deprem değil. O dönem için yapıların çürüklüğü. O zaman vefat eden kişileri merdiven boşluklarından çıkarttık. Binaların çürüklüğü, eşyaların özellikle insanların üzerine yığılması gibi durumlarla karşılaştık. Ama şimdi bakıyorum ki o yıllardan bu yıllara çok daha modern, profesyonel çalışmalar var. Ne zaman nerede depremin olacağı, selin nereden geleceği bunlar belli değil. O yüzden bu gerçekle yaşamak ve bilinçli olmak çok önemli” diye açıkladı.


“ÜLKEMİZ ADINA   GÜZEL BİR GELİŞME”
Özellikle son yıllarda sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu önemli çalışmalarla ön plana çıktığını söyleyen Öneş, “Sivil toplum örgütlerimiz güzel işler yapıp faydalı olarak devletin yanında devlete yardım eden konumunda olması çok güzel bir gelişme. İşte bunlardan birisi de yine birlikte çalışmış olduğumuz İHH İnsani Yardım Vakfı. Örnek vermek gerekirse yine IHH Pakistan depreminde Pakistanlılardan daha çok ve daha çabuk afete müdahale etmiş bir kuruluşumuz. Bu konuda da dünya üzerinde haklı övgülerini de aldılar. Bende o bölgelere gidip gördüğüm de İHH’nın orada neler yaptığına şahit oldum. Buda ülkemiz adına güzel bir gelişme” diye ifade etti. Öneş konuşmalarına bu gibi eğitimlerin devam edeceğini ve kendiside dahil olmak üzere bu eğitimlere toplum olarak ihtiyacımız olduğunu vurguladı.


“AFET GELMEDEN ÖNCE  BİLİNÇLENDİRMEK”
Bursa İHH Başkanı Hüseyin Kaptan’da Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün bünyesinde devlet ve sivil toplumun özellikle beraber neler yapabileceğinin bir göstergesi olarak ortak gerçekleştirdikleri eğitim seminerinden son derece memnun olduklarını söylerken, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın şu ana kadar 140 ülkede faaliyet gösterdiğini ve çalışmalarını, daha profesyonel hale getirebilmek için yakın zamanda açtıkları Marmara Afet Koordinasyon Merkezi’nde eğitmenlerle çalışmalar yapıklarını anlattı. Kaptan, “Hep beraber tüm kurum ve kuruluşlarla, okullarla, milli eğitimle protokolümüzü yaptık. İlkini de Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş ile beraberce organize ettiğimiz bu programla başlatmış olduk. İnşallah bu çalışmalarımız devam edecek. Bizim derdimiz bir insan kurtarmak. Bazen ufak bilgiler bir hayatın kurtulmasına vesile olabiliyor. Buna da zaman zaman şahit oluyoruz. Bu bilgilerin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu ancak başımıza bir afet geldiğinde anlayabiliyoruz. O yüzden afet gelmeden önce bilinçlendirmek çok önemli. Hem kendimiz bilinçleniyoruz hem de toplumumuzu bilinçlendiriyoruz. Başta Bursamız olmak üzere ülkemizi Allah afetlerden korusun diyoruz. Bizler çalışmalarımızı afet olacakmış gibi sürdürmeye devam ediyoruz” diye açıkladı.
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR/ ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat