Loading...

‘Bana ne Amerika’dan’

Bursa 20 Temmuz 2018 22:03
Videoyu Aç ‘Bana ne Amerika’dan’
A
a

Erbakan Vakfı Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, Milli Görüş Lideri 54.Hükümetin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın o dönemdeki sözleriyle Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Erbakan Vakfı Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümünde Milli Görüş Lideri 54.Hükümetin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın o dönemdeki meclis kürsüsündeki sözleriyle bir açıklama gerçekleştirdi. Öztürk’ün açıklaması şöyle: “Yaklaşık 5 asırdan beri Müslüman ve Türk toprağı olan Kıbrıs’ta, Rumların 1960 sonrası Yunanistan’ın ve dış güçlerin de desteğini alarak Makarios liderliğinde Türklere karşı başlattığı kıyım politikasının dayanılmaz boyutlara ulaşması, Türkiye’de ve İslam Alemi’nde büyük rahatsızlıklar oluşturuyordu. Ancak Türkiye tarafından daha önce bir kaç kez girişimde bulunulmasına rağmen, özellikle İngiltere ve ABD’nin baskıları ile gereken müdahaleler yapılamamıştı. Fakat 1974 senesinde Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın Başbakan Yardımcısı olması ile artık umut vardı. Hayatının her döneminde, yaptığı her işi cihat şuuruyla ve ümmetin selametini düşünerek yapan ve başta A.B.D olmak üzere dış güçlerin hiçbir baskısına boyun eğmeyen Erbakan Hocamız, 1974 yılında Başbakan Yardımcısı olarak Kıbrıs konusunda gereken adımları atmış, harekat planının yapılmasını sağlamış ve Başbakan Bülent Ecevit’i de ikna ederek Kıbrıs’ta akan kanı durdurmak üzere Kıbrıs Barış Harekatı’nın yapılması emrini Başbakan Bülent Ecevit’e vekalet ettiği sırada bizzat kendisi vermiştir. Merhum Erbakan Hocamızın harekat emri ile 20 Temmuz 1974 sabahı saat 05.05’te ilk jetin havalanması ile başlayan harekat, başta Cenab-ı Allah’ın yardımı ve Mehmetçiğimizin üstün gayret ve cesareti ile hedeflerine ulaşmış ve Ağustos 1974’de yapılan 2. Harekat ile de K.K.T.C.’nin bugünkü sınırlarına ulaşılmıştır. Artık Kıbrıs’ta bağımsız, Rum saldırılarından kendini koruyan, kendi toprakları üzerinde huzur ve barış içinde yaşayan bir devletimiz bulunmaktadır. Kıbrıs’ta geçmişin acı tecrübelerini bir kez daha yaşamamak için KKTC hem Kıbrıslı Türklerin, hem de Türkiye’nin güvenliği ve geleceği için vazgeçilemez bir unsurdur. KKTC Mehmetçiğimizin ve Kıbrıslı Mücahitlerin kanlarını dökerek ve canlarını feda ederek, şehit kanıyla kurdukları bir devlettir. 20 Temmuz 1974 yılında verilen mücadele ne kadar kıymetli ve manevi açıdan önemli ise, bugün KKTC’nin bağımsızlığının muhafaza edilmesi ve uluslararası alanda tanınır hale gelmesi için verilecek mücadele de en az o kadar manevi olarak önemli ve kıymetlidir.
Kıbrıs bizler için 5 bakımdan önemli ve vazgeçilmezdir;
1. Tarihi olarak Kıbrıs 5 asırdan beri İslam toprağıdır. Asırlar boyunca şehit kanıyla sulanmış, şehitlerimizin emaneti bir topraktır.
2. Kıbrıs Larnaka’da bulunan Hala Sultan Türbesi nedeniyle bizlere Peygamberimiz SAV’in emanetidir.
3. Kıbrıs bulunduğu nokta itibariyle jeopolitik ve stratejik bakımdan Türkiye’nin güvenliği ve geleceği için hayati öneme sahiptir.
4. Kıbrıs çevresinde Akdeniz’de bulunan yüz milyarlarca metreküp hidrokarbon ve doğalgaz rezervleri nedeniyle ekonomik bakımdan da vazgeçilmezdir.
5. Kıbrıs’ta şu anda olduğu gibi Müslüman Türk askeri varlığının devam etmesi Siyonizm’in “Büyük İsrail Planı” için en önemli engellerden bir tanesidir. Kıbrıs’ta “çözüm” zaten 1974 Barış Harekatı ile sağlanmıştır. Bu noktadan sonra “çözüm” adı altında dış güçlerin yönlendirmesiyle birtakım maceralara girmek bizim ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin mevcut haklarını ve kazanımlarını kaybetmesinden başka bir sonuç getirmeyecektir. Bu noktada Türkiye’nin şu anda yapması gereken “çözüm” adı altında Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin aleyhinde olacak girişimlere dahil olmak yerine.
Yapılması gerekenler bellidir.
- Kıbrıs’ın önce İslam Ülkeleri tarafından tanınan bir devlet olması için gereken adımları atmak,
- Kıbrıs’ın maddi ve manevi açıdan kalkınması için gereken hamleleri başlatmak,
- Kıbrıs çevresinde, Doğu Akdeniz havzasındaki doğal kaynaklara sahip çıkmak için gerekli adımları atmaktır.
Özellikle Doğu Akdeniz’deki muhtemel deniz yetki alanlarında petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında iyi sonuçlar elde edilmesi durumunda Türkiye’nin bölgenin enerji nakil pratiğine ek olarak enerji üretim pratiğiyle de öne çıkacaktır. Böylece, Türkiye ile birlikte KKTC de kalkınmış bir ülke konumuna ulaşacaktır. Barış Harekatının 44. yıldönümü vesilesi ile başta merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız olmak üzere dönemin hükümetinde yer alıp ahirete göç edenlere, şehit olan Mehmetçiğimize ve Kıbrıslı mücahitlere, Rum katliamlarında hayatını kaybeden Kıbrıs Türk halkına Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyoruz. Son olarak da Erbakan Hocamızın su tarihi sözlerini tekrar ediyoruz; “Bırakın bu Federe Devlet safsatalarını. Bizim bir bağımsız devletimiz var. Efendim ABD’nin hoşuna gitmezmiş. Banane Amerika’dan, Banane Amerika’dan, Banane Amerika’dan.”
Sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, yaptığı açıklamayla Kıbrıs ve Ortadoğu’nun barışı için yapılması gerekenleri özetledi. Son olarak sözlerini şöyle bitirdi; “Hangi şartlarda olursa olsun. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin mevcut bağımsızlığından  vazgeçmek 1974’ten önceki yapıya dönmek, adadan Türk askerini geri çekmek, batının istediği projeleri uygulamaya koymak gibi girişimler şehitlerimize,gazilerimize,ecdadımıza, tarihimize en büyük ihanet olacaktır.”

 
Kaynak : ÖZEL HABER/FERHAT ŞENOL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat