“Başkanlık gelmezse…”

Türkiye 30 Ekim 2016 18:35
Videoyu Aç “Başkanlık gelmezse…”
A
a

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Danışma Meclisi’nde konuştu. Yıldırım burada yaptığı konuşmada, “Başkanlık sistemi gelirse Türkiye bölünür diyorlar, asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” dedi.

“YALAN BEYANLARDA BULUNMASIN”
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Danışma Meclisi’nde konuştu. Burada konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Başkanlık sistemi gelirse Türkiye bölünür diyorlar. Asıl başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var. Buradan açıkça söylüyorum: Başkanlık üniter yapıyla olacak. Türkiye'de başkanlık sistemi 780 bin kilometrekare vatan toprağının bir karışının bile bölünmediği, ayrıştırılmadığı, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet ülküsünün, ilkesinin esas alındığı bir sistemdir. Hiç kimse başkanlık, eyalet sistemini getirecek, başkanlık bölünme getirecek diye tezviratlarda, yalan yanlış beyanlarda bulunmasın" diye konuştu.
“İŞİ SAHİBİNE GÖTÜRELİM”
Başbakan Yıldırım, “Diyoruz ki cumhurbaşkanı artık halk tarafından seçilmiştir ve siyasi sorumluluğu vardır. Anayasada sorumsuz olarak yazılması bu gerçeği değiştirmez. Bunun için başkanlık sistemi de dahil anayasamızda ihtiyaç duyulan yasama, yürütme, yargı ile ilgili değişiklikleri gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis’te konuşalım ama yetmez, işi sahibine götürelim” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat