'Başkanlık için hazırız'

Türkiye 23 Ekim 2016 19:59
Videoyu Aç 'Başkanlık için hazırız'
A
a

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı için bulunduğu Afyonkarahisar’da ortak yayınlanan canlı yayına katıldı. Başbakan Yıldırım, ülke gündemine dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, başkanlık sistemi ve anayasaya yönelik düzenleme çalışmalarının tamamlandığını dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım ortak canlı yayına katılarak ülke gündemine dair önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım, “Musul’daki durum şu anda şehrin merkezinden, DEAŞ unsurlarını temizlemek için kuzeyinden ve doğusundan Bağdat hükümetinin askeri unsurları, ve onlarla birlikte hareket eden milislerle harekat devam ediyor. Operasyon devam ediyor. Bu arada DEAŞ, Musul üzerindeki baskıyı azaltmak, zaman kazanmak için Kerkük’te bir harekat yaptı, onunla ilgili de gerekli karşılık verildi ve orada da işler normale döndü şu anda. Koalisyon güçleri içerisinde kara unsurları, hava unsurları var. Hava unsurları içinde Türkiye yer alacak. İhtiyaç duyulduğunda bizim uçaklarımız da operasyona katılacak. Burada tereddüt yok, mutabakat sağlanmış durumda. Ayrıca bizim Başika kampında eğittiğimiz Ninova muhafızları var, onlar yer alıyorlar. Kara harekatında şu anda bizim aktif olarak operasyonların içinde yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Irak’ın bize bu konuda teşekkür etmesi lazım, biz bunu beklerken maalesef ‘Türk birliğinin burada ne işi var’ şeklinde rahatsız edici, sürekli bunun bir takım iç siyaset saikleriyle veya başka ülkelerin yönlendirilmesiyle yapıldığını düşünüyoruz. Türkiye Irak içinde terör örgütlerinin geçişini önlemek için her türlü tedbiri alma hakkına sahiptir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği şudur, önce bölgede birinci öncelik, her türlü terör örgütünün bölgede temizlenmesi, Irak’ın toprak bütünlüğünü tehdit eden bu örgütlerin ortadan kaldırılması ve DEAŞ başta olmak üzere bu terör örgütlerinin bertaraf edilmesi. Türkiye hem ferdi olarak hem de uluslararası koalisyon bünyesinde gerekli adımları atıyor. Bizim dediğimiz masada olacağız meselesi de buralarda barışın sağlanmasıdır.” dedi.
“ABD TERCİH YAPMAK ZORUNDA”
Başbakan Yıldırım şöyle devam ett: “PYD, YPG eşittir, Sanki biz PYD, YPG ile ilgili konuşunca Türkiye burada Kürtleri istemiyor gibi bir algı oluşturuluyor. ABD, şöyle düşünüyor ‘ben DEAŞ’ı yok etmek için YPG ile işbirliği yapacağım, kendi askerimi burada riske atmayacağım. Ben soruyorum, kendilerine de en üst düzeyde söyledim. Dünyanın neresinde görülmüş bir terör örgütüyle diğer terör örgütünü yok etmek. Akla ziyan bir iştir. ABD bizim dostumuz ise Türkiye’ye silah çeken terör örgütlerine dolaylı olarak destek vermiş olmuyor mu? Bunlar iletildi bundan sonra ümit ederiz ki bu çerçevede bu tutumlarını gözden geçirirler. Terör gruplarının ABD’ye bazı vaatlerde bulunmuş olabileceğini düşünüyoruz. ABD, ‘Biz YPG’nin terör örgütü olduğunu düşünmüyoruz ama PKK terör örgütü onlara karşı sizleyiz’ diyor. ABD ile bizim ilişkilerimiz 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi ile değişti. ABD başka unsurlarla işbirliği yapmaya başladı. Cumhurbaşkanımız ve Obama konuştular ve anlaştılar. ABD ile birlikte bulunan YPG ve YPG unsurları tekrar bölgelerine Fırat’ın doğusuna çekilecekler. Bu açık söz. Bugün de ABD hala sözümüz söz diyor ama bir şekilde ayak sürütüyorlar. Acaba PYD, YPG’ye müsamaha mı ediyorlar, söz mü geçiremiyorlar” dedi.
“BAŞKANLIK KAPISI 15 TEMMUZ’DA AÇILDI”
Başbakan Yıldırım başkanlık konusunda ise şunları söyledi: “Başkanlık kişiler üzerinden düzenlenecek bir mesele değildir. Bu ülkenin birliği için, olmazsa olmaz bir şey. Aslında başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır. Önceden ihtimal olarak konuşuluyordu ancak önemi pek bilinmiyordu. Farklı farklı spekülasyonlar yapılıyor. Öyle olmadığını 15 Temmuz gecesi gördük. Dünyanın hangi ülkesinde Cumhurbaşkanı ‘inin meydana bunlara dersini verin’ der ve o millet tanka karşı gözünü kırpmadan göğsünü siper eder. Millet geleceğine sahip çıktı. Bundan sonra ülkede bu ve buna benzer sorunlar yaşanmaması için mutlaka ve mutlaka sürekli tek başına iktidar çıkaran bir sisteme ihtiyaç var. Bunun adı da başkanlık bu kadar basit. Milletvekilliği seçimlerinin de 5 yılda bir seçilmesinin uyum için iyi olabileceğini düşünüyoruz. Türkiye yaz boz tahtası değil, yapacağımız değişikliği bir seferde yapalım. Yok bu gelişmeydi, bu da sonuçtu diye milleti bu işlerle meşgul etmeyelim. Düşünelim tartışalım bir seferde karar verelim. Yarı başkanlık olursa ne olur, partili cumhurbaşkanlığı olursa ne olur. Sadece başkanlık olursa partiyle bağın kopmuyor ki. Başkasının tipi bize yakışır mı, biz kendi tipimize bakacağız. Başkanlık sistemi ve anayasaya yönelik ilgili çalışmalarımız tamamlandı.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat