Loading...

 ‘Bir hayır sahibinin hayratıdır’

Bursa 23 Şubat 2018 22:00
Videoyu Aç  ‘Bir hayır sahibinin hayratıdır’
A
a

Ulu Cami’nin hemen yanında yıllardır bulunan baharatçı dükkânının önünde yaklaşık 1 yıldır hayırsever bir kadın, dükkân sahibi aracılığıyla sabah namazları sonrasında sıcak süt ve börek ikramı yaptırıyor.

Yaklaşık 1 yıl kadar önce isini vermek istemeyen Bursalı hayırsever bir kadının isteği üzerine sabah namazlarında sıcak ballı süt ve börek ikramını gelenekselleşerek haftada üç gün dağıtılıyor. Yardımsever kadına baharatçı dükkânının kapılarını açan Hacı Şahin, gazetemize de kapılarını açarak gerçekleştirdikleri uygulamanın hikâyesini anlattı. Baharatçı Hacı Şahin, “Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce hayırsever Bursalı bir kadın bize geldi ‘Sabah namazlarından sonra cami çıkışı içerisine bal koymak suretiyle süt dağıtmak istiyorum. Bana burada bir dükkân bulur musunuz’? dedi.Biraz zor olacağını buralarda boş dükkân olmadığını söyleyince bize teklif etti ‘yardımcı olabilir misiniz’? diye. Bizde kendisine yardımcı olabileceğimizi söyledik. Pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftanın üç günü sabah namazından önce tezgâhı kuruyoruz namaz çıkışı gelenlere sorgusuz sualsiz sıcak ballı süt ikram etmeye başladık.
 Cemaat namazdan çıkınca sıcak sütünü almaya başladı. Sonra ihtiyaçtan baktık ki sütün yanında bir şey daha olmalı ve sonra börek de ekledik. 3 tepsi börek ikram etmeye başladık. Alırlarken bir sınır da koymuyoruz. İstedikleri takdirde ihtiyaca göre de buradaki ikramlıklardan alabiliyorlar. Bende esnaf olarak burada hayırsever kadına dükkânımın kapılarını açarak yardımcı olmaya çalışıyorum. Tüm ikramlıkları kendisi karşılıyor dağıtımını, işçiliğini de ben burada yapıyorum. Geçen sene nisan ayından beri bu uygulamayı yapıyoruz” diyerek anlattı.
“YARDIMCI OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLULUK DUYUYORUZ”
Konuşmalarına devam eden Hacı Şahin, bu uygulamayı gören bazı insanların bu durumdan etkilenerek kendilerinin de böyle bir şeye vesile olmak istediklerini söylerken, “Tezgâhımıza ‘bir hayır sahibinin hayratıdır ve sebildir’ diye yazdık. Vatandaş sebilin ne demek olduğunu bilsin istedik. Çünkü sebil hadisesi burada pek bilinen bir şey değil. Bir mana ifade etmesini sağlamak adına öyle yazdım. Artık vatandaşta alıştı ve bu uygulamanın da hala devam ediyor olması son derece güzel. Bunun yanı sıra buraya gelip bu uygulamayı gören bazı hayırseverler de bu durumdan feyiz alarak kendileri de burada bütçelerine göre ikramlıkların bir kısmını karşılamak ya da kendi aldıkları ikramlıkları burada dağıttırmak istiyorlar. Bizde burada hayırseverlerimize yardımcı olduğumuz için ayrıca mutluluk duyuyoruz” dedi.

 
Kaynak : MERVE ÖZEMİR/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat