Loading...

“Çocuk istismarı bitsin çocuklar hep gülsün”

Bursa 2 Mart 2018 22:30
Videoyu Aç “Çocuk istismarı bitsin  çocuklar hep gülsün”
A
a

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilhassa son zamanlarda gündemde olan çocuk istismarları üzerine konuştuğumuz Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunurken öncelikle istismarın ve türlerinin ne olduğunu açıkladı.

Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin, “Çocuk istismarı, çocuğun anne babası ya da başkaları tarafından duygusal, fiziksel, psikolojik ya da cinsel şiddete maruz kalma durumudur. Çocuk istismarı tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sorundur. İstismar çocuğun hayatının her dönemini olumsuz yönde etkileyebilir. Birde bu istismarın türleri vardır. Onlardan bahsedecek olursak; duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar ve reddetme olarak sıralayabiliriz” diye anlattı.

İSTİSMAR TÜRLERİ
Konuşmalarına devam eden Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin istismar türleri hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu. Keskin, “Öncelikle duygusal istismarı ele alırsak, çocuğu aşırı eleştirmek, reddetmek, sözel tehdit şeklinde görülür. Çocuğu ihmal etmek, sevgi göstermemek, destek beklenen konularda ilgisiz kalmak bu davranışlardan bazılarıdır. Duygusal istismara maruz kalan çocuklar özgüvenini kaybeden, hayata korku dolu gözlerle bakan bireylerdir. İleriki yıllarında çocuğun ruhunda oluşan yaraları onarmak çok zordur. Hayata her zaman umutsuz mutsuz bakabilirler. Fiziksel istismar; kasıtlı olsun ya da olmasın bedensel yaralanmasına, zarar görmesine yol açan davranışlardır. Fiziksel istismar hem duygusal hem de vücut sağlığına çok önemli zararlar verebilir. Çocuğa vurmak, itmek, ısırmak, yaralamak ya da alkol ve diğer maddelere maruz bırakmak gibi davranışlar fiziksel istismar kapsamına girer. Cinsel istismar; maalesef çok yaygın görülebilen bu istismar türü çocukta depresyon, endişe, kaygı bozukluğu hatta kişilik bozukluğuna varan sonuçlara götürebilir. Reddetme; bu davranış ta bir istismar davranışıdır. Çocuğu yok saymak, istememek hiçe saymak gibi davranışlardır. Reddetme çocuğun beslenmesiyle, bakımıyla, giyimiyle ilgilenilmemesi, sağlığına yeterince önemin verilmemesi, eğitimden duygusal destekten yoksun bırakılması gibi davranışları içerir. Reddetme davranışı yine diğer istismar türlerinde olduğu gibi çocuğun fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkiler” şeklinde sıralayarak anlattı.


ÇOCUK İSTİSMARI NASIL ÖNLENEBİLİR?
Çocuk istismarının nasıl önlenebileceği konusunda ebeveynlere önemli uyarılarda bulunan Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin ailelerin çocuklarla olan iletişiminin çok güçlü olması gerektiğinin de altını çizdi. Keskin, “Öncelikle çocuklarınıza her zaman ilgili ve sevgili olun. Sevgiye muhtaç çocuklar tehlikelere her zaman açıktır, bunu unutmayın. Çocuklarla konuşmalarınız onlara önemli öğretileriniz içeriğinde olsun. Çocuklarınızın güvenini kazanıp onlara hayata dair her şey kapsamında öğretilerde bulunmalıyız. Bunun sonucunda kendilerinin önemini anlayan çocuk merak ettiği her şeyi rahatça sorabilmelidir. Hissettiklerini, ya da başına gelen bir olayı anlatabilmelidir” dedi.
 
Kaynak : Merve ÖZDEMİR/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat