‘Deprem yaklaşıyor’

Türkiye 24 Ekim 2016 18:36
Videoyu Aç ‘Deprem yaklaşıyor’
A
a

Son zamanlarda Bursa’da ardı ardına yaşanan artçı depremler, büyük Marmara depremi riskini tekrar akla getirdi. Konuyla ilgili yıllardır araştırma yapan Fransız deprembilimci, olası Marmara depremi hakkında elindeki bulguları medyayla paylaştı.

Marmara’da büyük bir deprem riski olduğuna dair birçok araştırma yapılıyor.  Son olarak, 15 yıl Marmara’daki fayı inceleyen ünlü Fransız deprembilimci Prof. Le Pichon, İstanbul depremine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Le Pichon, başka sorunlar, siyasi çalkantılar ve bölgesel çatışmalar Marmara depremi riskini göz ardına atmamıza neden olsa da büyük bir depremin giderek yaklaştığını belirtti. Le Pichon bir de vurgu yaptı: Deprem yaklaşıyor ve artık deprem bir ihtimal bile değil!
“7 ŞİDDETİNDEN BÜYÜK BİR YA DA İKİ DEPREM OLACAK”
Le Pichon araştırmalarından elde ettiği bulguları şöyle paylaşıyor: 1999 yılında Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara’da devam ettiğini, tek bir hatta ilerleyen atımlı fay olduğunu söyledik.  Bu fay üzerinde hareket oranının yaklaşık yılda 20 milimetre olduğunu, bu fayda son kırılmanın 1766’da iki büyük deprem sonrasında gerçekleştiğini, gelecek 30 yıl içerisinde yaklaşık 7.6 büyüklüğünde bir deprem olmasını beklemek gerektiğini de belirttik. Bizim “Ana Marmara Fayı” diye adlandırdığımız Marmara’daki Kuzey Anadolu Fayı tek parça, tek hat, yılda 18 milimetre esnek bozulma birikimi var. Bu fay son kırıldığında yıl 1766’ydı. O yıl, Marmara’daki fayı kıran iki büyük deprem oldu. Yani yılda 18 milimetre bozulmayı 1766’dan bu yana geçen 250 yılla çarptığınızda 4.5 metrelik bir bozulma yığılması anlamına geliyor ve bu da bugün yaşanacak bir depremde hareketin yaklaşık 4.5 metre olacağını gösteriyor. Bu elastik deformasyon, sismik sallantı sırasında bir seferde gevşeyecek, bu da depremin yıkıcılığını doğuracak. Bu hareket, eğer fay tahminimdeki gibi tek parça halinde kırılırsa depremin 7.6 büyüklüğünde olacağı anlamına geliyor. Tabii 1766’da olduğu gibi iki parça halinde de kırılabilir. Her halükârda büyüklük 7’nin üzerinde olacak demektir. Fay bütün bu hat boyunca tek parça kırılacak ve büyüklüğü 7.4-7.6 arasında olacak. İki deprem olursa büyüklüğü 7.2 civarında olur. Tek deprem olursa 7.4’ten büyük olur. Fay üzerinde büyük bir depremin oluşmakta olduğu kesin. Fay deformasyon biriktiriyor ve bu da kesinlikle deprem olacak demek. Depremin mesafesi; İzmit’ten Silivri’ye gidiyor. Adı İstanbul-Silivri segmenti. Bunun uzunluğu 70 kilometre. Bu kesinlikle bir seferde kırılacak.  Yani en düşüğü bu olabilir ve 4.5 metrelik kaymayla 7’nin üstünde bir deprem doğuracağını öngörebiliriz. Bu deprem Marmara’nın batısını kırar ve yeni bir 7’den büyük depreme neden olur. Ama eğer tek bir deprem olursa bu, 7.4-7.6 arasında bir büyüklükte olur. 15 yıl içinde kesin olacak, diyemem. Ama olma olasılığı yüksek. Tam tarihini bilemesek de önümüzdeki yıllarda bu gerçekleşecek. Kesinlikle 7’den büyük bir ya da iki deprem olacak.”
ONLARCA KEZ SALLANDIK
Le Pichon’un açıklamalarından sonra, Bursa’da ve Marmara Bölgesi’nde son zamanlarda ardı ardına yaşanan depremler endişe yaratıyor. Son 3 ayda, sadece Bursa’da, onlarca deprem oldu. En son ise dün Nilüfer ilçesi Maksempınarı Mahallesi’nde 1.9 büyüklüğünde hissedilmeyen küçük çaplı deprem olurken; Akdeniz, Manisa ve Çanakkale'de de sarsıntılar kaydedildi. Bu ay içinde, Kestel, Orhangazi, Osmangazi, Mustafakemalpaşa ve Nilüfer’de 2 ve civarı şiddetle birçok deprem oldu.
1000
icon
Mehmet 25 Ekim 2016 03:05

Deprem olduktan sonra kanallarda sağ kalanlar boy boy deprem uzmani dizilir vatandaş ta onları izler.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat