Loading...

“Diş Sağlığı Yerinde Toplum Hedefliyoruz”

İnegöl 23 Kasım 2017 11:29
Videoyu Aç “Diş Sağlığı Yerinde Toplum Hedefliyoruz”
A
a

İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tıbbı Hizmetler Birim Sorumlusu Dt. Hasan Güleryüz, gazetemize 22-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan, ‘Dişçi Mektev-i Aliyesi’ tıp fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kuruldu. 1996 yılından bu yana da her yıl 22 Kasım ‘Diş Hekimleri Günü’, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ olarak kutlanıyor. Konuyla ilgili gazetemize konuşan İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tıbbı Hizmetler Birim Sorumlusu Dt. Hasan Güleryüz, “Ağız ve diş sağlığı bireyin vücut sağlığını doğrudan etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Tüm sağlık konularında olduğu gibi, ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklarda da tedaviden çok korucu önlemlere ağırlık verecek çalışmalar yürütüyoruz. Diş çürüğü olmayan ağız ve diş sağlığı yerinde bir toplum hedefliyoruz.
 Bu kapsamda; ağız ve diş sağlığının öneminin anlaşılması ve toplum bilincinin oluşturulması, anne adayından başlayarak, gebelik döneminden annenin ve bebeğin ağız ve diş sağlığı konusunda düzenli takibinin yapılması, kişilerin ağız hijyenine önem vermelerini sağlanması, doğru ve düzenli fırçalama alışkanlığını edinmesi, diş ipi kullanımının yaygınlaştırılması, koruyucu diş tedavi uygulamaları olan flor uygulaması ve fissür örtücülerinin öneminin anlaşılması için çalışıyoruz” dedi.

“KORUYUCU HEKİMLİĞİN GELİŞMESİ ÇOK ÖNEMLİ”
İnegöl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin verdiği hizmetlere değinen Dt. Güleryüz, “Merkezimizde 2017 yılı içerisinde 143 bin 97 hastaya diş sağlığı hizmeti verilmiştir. 34 bin 679 dolgu, 6 bin 535 kanal tedavisi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 3 bin 449 hastaya sabit, 3 bin 427 hastaya da hareketli protez yapılmıştır. Merkezimiz bünyesinde evde sağlık birimi kurulmuş olup, Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında hastalara ihtiyaç duydukları ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın genel analizi altında tedavi edilebilmeleri için İnegöl Devlet Hastanesi ile protokol imzalanmıştır. 2017 yılı boyunca 428 engelli hastaya genel anestezi ile diş tedavisi yapılmıştır. Bu uygulamalar ağız ve diş sağlığının gelişmesinde son derece önemlidir. Ancak tedavi edici hizmetlerin yanında koruyucu hekimliğin gelişmesi ve bir toplumsal bilinç, farkındalık oluşturmak, son derece önemlidir” dedi. Diş hekimlerinin sağlık ordusunun vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyleyen Dt. Güleryüz, tüm diş hekimlerinin 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü’nü tebrik ederek sözlerini noktaladı. 
Kaynak : NAZLI KURTGEL/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat