“En iyi cevabı yeni yatırımlarla veriyoruz"

Bursa 18 Kasım 2016 17:43
Videoyu Aç “En iyi cevabı yeni yatırımlarla veriyoruz"
A
a

Bursa'da sanayicilerle bir araya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Terör örgütlerini kullanarak Türkiye’yi oyalamak ve yavaşlatmak isteyenlere en iyi cevabı yeni yatırımlarla veriyoruz" dedi.

Organize  Sanayi  Bölgesindeki  Durmazlar firması  ziyaretiyle  başlayan Bakan Faruk Özlü,  burada  Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi  ile Bursa  Büyükşehir Belediyesi için yapılan  tramvaylar hakkında  bilgi  aldı.  Bursa için yapılan İpekböceği  tramvayını inceleyen  Bakan Özlü, vatman koltuğuna geçerek tramvayı sürdü.
"BU YATIRIMLAR, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN NE KADAR GÜÇLÜ DİNAMİKLERE SAHİP OLDUĞUNU İSPAT EDİYOR”
Akçalar Sanayi  Bölgesindeki ElringKlinger fabrikasının  açılışına katılan Bakan Özlü, Türkiye'deki  her yabancı  yatırımın  yerli  kabul  edildiğini  söyledi.  Özlü, "Bu yatırımlar, Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü dinamiklere sahip olduğunu ispat ediyor. Yatımcıların Türkiye’ye  olan inançları, ekonomimize duydukları güven devam ediyor. Ekonomiyle ilgili akıllarda şüphe uyandırmak isteyen çevrelere en iyi cevabı işte bu açılışlarla veriyoruz. Terör örgütlerini kullanarak Türkiye’yi oyalamak ve yavaşlatmak isteyenlere en iyi cevabı yeni yatırımlarla veriyoruz.  ElringKlinger, Türkiye’ye  2009  yılında, yani  küresel krizin  hemen  sonrasında geldi. Bu dönem, küresel ekonomi  için çok da parlak olmayan bir döneme denk geliyor. Peki, bu dönemde, ElringKilinger’in Türkiye’de ortaya koyduğu  performans ne oldu?  İlk fabrika 4 bin metrekareydi, bu yeni fabrika 10  bin metrekare. 2010  yılının cirosu 6,5 milyon liraydı, bu yılın cirosunun  ise 65 milyon lira olması bekleniyor. 2010  yılında çalışan sayısı 40’tı, bugün  ise çalışan sayısı 173’e ulaştı. Yani Türkiye’de  yatırım  yaptıktan sonra, hem  ElringKlinger kazandı  hem de Türkiye kazandı" dedi.
 "TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPARSANIZ PİŞMAN OLMAZSINIZ"
Yerli ve yabancı yatırımcı ayrımı olmadığını belirten Özlü, Türkiye’de yatırımı olan her firmayı yerli kabul ettiklerinin altını çizdi. Yerli ve yabancı tüm yatırımcıları Türkiye'ye davet eden Bakan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yabancı yatırımcılara diyorum ki acele edin, geç kalmayın. Çünkü Türkiye’ye yatırım yaparsanız pişman olmazsınız. Türkiye’ye yatırım yaparsanız, bunun geri dönüşünü fazlasıyla alırsınız. Türkiye hem iç ve dış pazar koşullarıyla hem de yatırımcılara sağladığı teşviklerle, bugün dünyadaki en cazip yatırım ortamlarından birine sahiptir. Bu yatırım ortamını daha da cazip hale getirmek için yoğun bir gayret içindeyiz. Yatırımcıların karşılaştıkları engelleri, zorlukları, güçlükleri kaldırıyoruz. Daha fazla yatırıma ev sahipliği yapmak için radikal bir teşvik sistemi uyguluyoruz ve bu sistemi de sürekli iyileştiriyoruz. Nitelikli ve yüksek katma değer oluşturacak yatırımlara daha cazip şartlarda destekler sağlıyoruz. Özellikle Bursa gibi illerimizde, orta-yüksek ve yüksek teknolojili alanlarda yatırımların artmasını istiyoruz. Türkiye’de daha fazla yatırım yapılması ve Türkiye’de daha kolay iş yapılması için ne gerekiyorsa yapacağız."
 "ÖZEL SEKTÖR BÜYÜDÜKÇE TÜRKİYE DE BÜYÜYECEK"
Yatırımcıların, girişimcilerin, sanayilerin her zaman yanında olacaklarını belirten Bakan Özlü, Türkiye'nin, özel sektör eliyle büyüyeceğinin altını çizdi. Türkiye'nin, özel sektörün yaptığı yatırımla, üretimle, ihracatla büyüyeceğini belirten Bakan Özlü, "Özel sektör büyüdükçe, Türkiye de büyüyecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları işte bu açıdan büyük önem taşıyor. Bakanlığımız, özel sektörü büyütecek, özel sektörün, bilhassa da sanayimizin rekabet gücünü artıracak alanlara odaklanmış durumdadır" dedi.
KAMU VE ÖZEL SEKTÖR OLARAK  EL ELE VERECEĞİZ VE BU ÜLKEYİ, MİLLETİMİZİN LAYIK OLDUĞU SEVİYELERE TAŞIYACAĞIZ"
Türkiye’nin rekabet gücünü artırması, teknoloji, tasarım ve markalaşmayla olacağını belirten Bakan Özlü, "Bütün bu alanlara yönelik değerli çalışmalar yürütüyoruz. Ar-Ge  Reform Paketi ile Türkiye’yi  bir Ar-Ge  cenneti haline getirecek adımları hayata geçirdik. Tasarım faaliyetlerini de destek kapsamına aldık. İş ve yatırım  ortamına büyük güç katacağına inandığımız  Sınai Mülkiyet Kanun Tasarımızı,  bütçe görüşmelerinden önce yasalaştırmayı planlıyoruz.
Türkiye, şu anda dünyanın önemli üretim destinasyonlarından birisidir. Türkiye’yi Ar-Ge  ve tasarım yapmak isteyenler için de önemli bir destinasyon haline getireceğiz. Yerli ve yabancı yatırımcıların gerçekleştirecekleri yeni yatırımlarla, hedeflerimize daha fazla yaklaşacağız. Kamu ve özel sektör olarak el ele vereceğiz ve bu ülkeyi, milletimizin layık olduğu seviyelere taşıyacağız" şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat