Loading...

“Geleceğimizin ışığı öğrencilerimiz”

Bursa 5 Mart 2018 22:20
Videoyu Aç “Geleceğimizin ışığı öğrencilerimiz”
A
a

Semiha-Mustafa Özer Ortaokulu Okul Müdürü Hasan Canbeg: Okulumuz donanımlı ve ufku açık olan bir ekipten oluşuyor. Güvenli, düzenli disiplinli ve başarılı bir okul olma yolunda prensipli bir şekilde hareket etmekteyiz. Yani tam anlamıyla geleceğimize ışık tutacak öğrenciler yetiştiriyoruz” dedi.

Genç, donanımlı ve ufku açık bir kadro ile hedefleri belli olup güvenlilik, disiplinlilik ve başarılı olma yolunda hedeflerine doğru ilerleyen Semiha- Mustafa Özer Ortaokulu… Semiha-Mustafa Özer Ortaokulu Okul Müdürü Hasan Canbeg, okulun kuruluş tarihinden personel ve öğrenci sayısına, yapmış oldukları sosyal ve kültürel faaliyetlerden her türlü çalışmalarına kadar birçok konuda bilgilendirmede bulunurken güvenli, düzenli disiplinli ve başarılı bir okul olma yolunda prensipli bir şekilde çalıştıklarını anlattı. Canbeg, “Okulumuz 2004-2005 eğitim öğretim yılında faaliyete girmiştir. 37 öğretmen arkadaşımız, 4 idareci 3’ü müdür yardımcısı olmak üzere ve 6 tane de hizmetli personelimiz var. 930 kadar da öğrencimiz şuanda okulumuzda eğitim görmektedir. Okulumuz genç bir kadro olup bilgi açısından donanımlı ve ufku açık olan bir ekipten oluşuyor. Bizim okul olarak sloganımız ise ‘güvenli, düzenli disiplinli ve başarılı bir okul’ olma yolunda prensipli bir şekilde hareket etmektir” ifadelerini kullandı.


“EKSİKLER TAMAMLANIRSA DEVAMINDA BAŞARI GELİR”
Okulda göreve geldiğinde birtakım eksikliklerin olduğunu hatta bu sebeplerden dolayı insanların okula bakış açılarının son derece olumsuz olduğunu söyleyen okul müdürü Hasan Canbeg bu algıyı artık kırdıklarını ve artık örnek bir okul olduklarını anlattı. Canbeg, “Ben bir eğitimciyim ve karakterim eksiklikleri görmek ve eksiklikleri tamamlamaktır. Eksiklikleri tamamladığınız zaman başarının geleceğine inan birisiyim. Okulumuzun güvenlik sorunu vardı. Okul çevresinde iyi örnek olmayan kişiler dolanıyordu. İlk olarak elimizdeki imkânlarla hemen okulun çevresini kapattık. Milli Eğitim’e bildirdik bu durumu ve Büyükşehir Belediyesi’nden de bu konuda yardım istedik ve olumlu cevap aldık. Yakın bir zaman içerisinde de tamamen kapatmış olacağız. Bunun yanında turnike sistemine giriştik ve elimizdeki imkanlar çok kısıtlı olduğu halde ben dahil mesai arkadaşlarım elimizi taşın altına koyarak turnike sistemini getirdik. Bunun en büyük artılarından birisi de öğrencinin okula devamını sağlamak oldu. Çünkü öğrenciler okula gidiyorum diye evden çıkıyor ve okula gelmiyorlar ama bu sistemle okula gelmeyen öğrencinin velisine anında mesaj gidiyor. Birde okulumuza güvenlik sertifikası olan bir güvenlikçi aldık. Bu turnike sistemiyle daha güvenli ve daha disiplinli bir okul haline gelerek aynı zamanda dışarıdaki olumsuz algıyı da değiştirmiş olduk” dedi.


“TEMİZLİK KONUSUNDA DAHA BAŞARILIYIZ”
Okulda bir diğer problem olan temizlik ve hijyen konusunda önemli adımlar attıklarını söyleyen Canbeg, “Okulda temizlik konusunda çok sıkıntımız vardı ve çocuklar bu konuda çok bilinçli değildi. İkinci etapta temizlik konusunu ele aldık ve personelimizde dahil olmak üzere tüm çocuklarımızı eğitimden geçirdik. Temizliğin, önemi temizlik nasıl yapılır diye çocuklara anlattık ve günlük olarak da takip ettik. Bu sayede okulumuz yüzde 90 oranında çok ciddi başarı elde etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘beyaz bayrak projesi’ var. En temiz okullara verilen bir ödüldür bu. Bizi de bakanlığa bağlı görevliler gelip denetlediler ve beyaz bayrak verdiler okulumuz temiz olduğu için ve tabi bizlerde bu durumdan dolayı okul olarak çok mutlu olduk” diye anlattı.


“SAYGI, PAYLAŞMA  VE OYUN  KABİLİYETİMİZİ GELİŞTİRDİK”
Bir çocuğun küçük yaşta öğrenmesi gereken en değerli iki şeyden birisinin saygı diğerinin de oyun oynamak olduğunu belirten Okul Müdürü Hasan Canbeg, “Öğrencilerimizin yaşları henüz küçük olduğu için bir de tabi gelişim çağındalar. Burada öğrencilerin bir eksikliğini gördük ki hayatlarında çok önemli bir yeri olacak o şeyin. ‘Saygı’ konusu çok önemliydi. Birbirimize saygı, öğretmenimize ve büyüklerimize karşı saygı konularını derslerde çok sık işledik. Bu konuyu programa dönüştürerek de okul içerisinde şiir, kompozisyon, pano çalışmaları gibi çalışmalar yaparak pekiştirdik. Bunun yanında çocuklarımıza oyun kültürünü aşılamaya çalıştık. Eskiden hangi oyunlar vardı, birlikte hangi oyunları oynayabiliriz dedik ve hep birlikte anlatarak okul bahçesini de bu ortama uygun hale getirdik. Bu konuda da yüzde 70 bir başarı sağladık diyebiliriz. Yine biz ödül işini çok iyi değerlendiriyoruz. Yani çocukları sürekli ödüllendirmeye çalışıyoruz. Örneğin dönem sonunda bisiklet verdik ve yine ödüllendirmeye devam ediyoruz. Biz bu ödülleri ahlaki açıdan kendini düzelten derslerinde başarılı olan öğrencilerimize veriyoruz. Yine yakın zamanda at çiftliğine gitmeyi planlıyoruz” diye açıkladı.


“ZAMANIN ÖNEMİNİ ANLATTIK”
Çocuklar için zamanın çok değerli olduğunu ve bu zamanı doğru, bilinçli ve faydalı geçirebilmeleri bilincini kazandırdıklarını anlatan Hasan Canbeg bu konuda da ciddi başarı elde ettiklerini ifade etti. Canbeg, “Çocuklarımıza zamanın önemini anlattık. Bununla ilgili öğrencilerimizle bir tiyatro sahneledik. Gelecekte ne olmak istiyorsunuz ve bunun için şuan ne yapıyorsunuz sorusunu sorduk çocuklara. Burada amacımız çocukları bilinçlendirmek ve teşvik etmek oldu. Bu konuda çocukların üzerinde bayağı bir etkili oldu. Zamanın önemini kavramaya çalıştılar ve çocukların hepsinin kafasında bir soru işareti oluştu. Bende her zaman çocuklarımızı yüreklendirmeye çalışıyorum. Başarılı olacaklarına inandırmaya çalışıyorum. Çocukların çok zeki olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Çocuklarımızın her geçen gün daha da iyiye gittiğini görüyor ve mutluluk duyuyorum” dedi.
“VELİLERLE İŞ BİRLİĞİ YAPTIK”
Çocukların okuldaki davranışlarının evdeki ortamdan geldiğini ve ailelere büyük sorumluluk düştüğünü söyleyen okul müdürü, “Ailelerimizi de işin içerisine katmaya çalıştık. Ulaşabildiklerimize ulaşıp okulumuzdaki ve öğrencilerimizdeki olumlu gelişmeleri anlattık ve ailelerimize onların yardımı gerektiğini söyledik. Çünkü çocuk evde öğrendiği şeyleri gelip okulda uygulayabiliyor. O yüzden ailelere iş çok fazla düşüyor. Bizde ailelerimize evde çocuklarla olan iletişimlerinde dilinizi çok iyi kullanın dedik. Doğru ve iyi olanı ön planda tutmalarını söyledik. Bunun içinde seminerler ve şube bazında toplantılara da bizzat kendim de katılarak orada anlattık” dedi.


“HEDEF; TOFAŞ FEN LİSESİ’NE ÖĞRENCİ GÖNDERMEK”
Hedeflerinin büyük olduğunu ve bunun için eğitimci arkadaşlarıyla canla başla çalıştıklarını anlatan Canbeg, “Hedefimiz akademik anlamda Tofaş Fen Lisesi’nde en az bir sınıf oluşturmak. Bununla ilgili de çalışmalarımız var. Çocuklara ders nasıl çalışılır ve işin püf noktası nedir diye öğretmen için bir komisyon kurduk. Yaz ayında da devam edeceğiz. Öğretmen arkadaşlarımızla birlikte canla başla çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl çok çok başarılı bir okul olduğumuzu da kanıtlayacağız” diye belirtti.


20 KADAR ÖRNEK PROJE ÇALIŞMASI
Yaptıkları projeler ve çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunmaya devam eden okul müdürü Hasan Canbeg, “Mayıs ayında Tübitak projelerimiz olacak. 20 kadar proje gelişirdik. Bu projelerden birkaç tanesini söylemek gerekirse “Edebizyon” projemiz çocukların ahlaki gelişimi ve sosyal medyanın kullanımıyla ilgili, “Kazasız Araba” projemiz var ışığı izleyen araçlar şeklinde, “Işıklar Sönmesin” projemizde çok önemli bir porjeköy yolarının ışıklandırılmasına yönelik yani tüm yollara hareket sensörünün aracı gördüğünde yoları ışıklandırması şeklinde, enerji tasarrufu ve kazaları önlemek adına güzel bir proje ve daha bunlar gibi birçok projemiz var. Bu konuda arkadaşlar gayret gösteriyorlar. Bu projelerle amacımız çocuğa bunları yapabileceği inancını geliştirerek bilinçlendirmek” dedi.


“EN BÜYÜK EKSİKLİĞİMİZ KONFERANS SALONU”
Okul olarak güçlerinin yetmediği ama çok büyük eksiklik olarak gördükleri konferans salonu için yetkililerden yardım beklediklerini ifade eden okul müdürü bu eksikliğin tamamlanmasıyla okullarının daha güzel olacağını ifade etti. Canbeg,” Okul olarak konferans salonuna ihtiyacımız var. Eğer bir konferans salonumuz olsaydı çocukların öz güvenini arttıracak birçok projemiz, seminerlerimiz, tiyatrolarımız olacaktı. Fakat olmadığı için bazen veli toplantıları yaparken bile sıkıntı yaşıyoruz. Bu konu da bizi aştığı için Milli Eğitim’e bildirdik ve çatımızda bir düzenleme yapılarak oraya konferans salonumuz yapılabilir hatta spor salonu ve daha büyük bir kütüphanemizde olabilir. İnanıyoruz ki Milli Eğitim veya hayırsever bir vatandaşımızda olabilir destekleriyle, yardımlarıyla konferans salonumuz yapılırsa bizlerde öğrencilerimiz adına çok mutlu oluruz” dedi.
SATRANÇTA BÖLGE 2.LİĞİ
Yıldırım bölgesinde düzenlenen satranç turnuvasında 2.lik elde ettiklerini söyleyen Hasan Canbeg, daha fazla başarılar elde edeceklerine inandıklarını ifade etti. Canbeg, “Okulumuz Yıldırım bölgesinde düzenlenen satranç turnuvasında 2.lik elde ederek il bazında yarışmaya hak kazandı. İnşallah 1.lik de gelecektir. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda çalışmalarımız da devam ediyor. Bilgi yarışmaları, münazaralar çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyoruz.  Yine sene sonunda öğretmen arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle bir gece düzenleyeceğiz. Enstrüman çalan öğrencilerimiz o gece enstrüman çalacak, tiyatro gösterimi olacak, şiirler okunacak ve öğrencilerimiz için unutulmaz güzel bir hatıra olacak” dedi. 


“GELECEĞİMİZİN IŞIKLARI ONLAR”
Okul Aile Birliği Başkanı Vildan Tütüncü’de yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Tütüncü, “Burada bine yakın öğrencimiz var. Hepsinin hayatı bizim için çok önemli. Geleceğimizin ışıkları onlar. Bizler okul aile birliği olarak öğrencilerimiz için çalışıyoruz. Velileri çocuklarımız ile ilgilenmeleri konusunda daha bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Velilerimizi okulumuzdaki çalışmalara dâhil ederek aramızdaki iletişimi güçlendirmeye çalışıyoruz. Mahalle çapında da bir kermes düzenlemeyi planlıyoruz ve bu sayede hem okulumuzdaki güzellikleri göstermiş olacağız hem de birlik ve bütünlüğümüzü göstermiş olacağız” dedi.
 
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR/ÖZEL HABER 
1000
icon
Dilek 15 Mart 2018 08:12

Tebrik ederim. Başarılar.

0 0 Cevap Yaz
kenan 5 Mart 2018 22:56

Evet bizim okulumuz çok güzel.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat