‘Göz ardı edilebiliyoruz’

Bursa 13 Eylül 2017 14:55
Videoyu Aç ‘Göz ardı edilebiliyoruz’
A
a

Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Psikolog Mürşit Atlıakın, “Güncel olarak en yoğun yaşanan ortak sorunların başında, günlük yaşamlarında erişebilirlik, ulaşılabilirlik gelmektedir.

Erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, işsizlik, temel insani hizmetlerden fırsat eşitliği temelinde yeterince yararlanamamak, ayrımcılığa uğramak, başlıca sorunlarımızı oluşturmaktadır. Asıl acı veren de ihtiyaçlarımızın ve sorunlarımızın, aynı haklara sahip olmamıza rağmen engelsiz bireyler tarafından göz ardı edilmesidir.” dedi. Bursa Engelliler Federasyonu; Bursa’daki bütün engellilerin; Ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki vb. her türlü hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi adına faaliyetlerini sürdürüyor. Bursa’da engelliler tarafından kurulmuş, dernekler arasında sosyal, yardımlaşma, dayanışma ve işbirliği sağlamak amacıyla kurulan Bursa Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Mürşit Atlıakın, gazetemize konuştu.2012 yılında kurulduğu günden bu yana engellilerin sosyal yaşama tam ve etkin katılımı amacıyla çok sayıda proje başlattıklarını ve sürdürdüklerini belirten Atlıakın, “Federasyon olarak öncelikle, engellilerin yaşadığı ortak sorunlara odaklanmakta ve o konularda çözümler üretmeye çalışmaktayız. Güncel olarak en yoğun yaşanan ortak sorunların başında, günlük yaşamlarında erişebilirlik, ulaşılabilirlik gelmektedir. Erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, işsizlik, temel insani hizmetlerden fırsat eşitliği temelinde yeterince yararlanamamak, ayrımcılığa uğramak, başlıca sorunlarımızı oluşturmaktadır. Asıl acı veren de ihtiyaçlarımızın ve sorunlarımızın, aynı haklara sahip olmamıza rağmen engelsiz bireyler tarafından göz ardı edilmesidir” dedi. 

ENGELLİLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ 
Bursa Engelliler Federasyon olarak bu güne kadar, engelli kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçları dile getirmek amacıyla çabaladıklarını belirten Atlıakın, “Çevresel faktörler, engellilere göre düzenlenir, eğitim, sağlık gibi temel konularda fırsat eşitliği sağlanırsa, engelli bireyler de hiç kuşkusuz gereğini yerine hakkıyla getireceklerdir. Fırsat eşitliği verilen engellilerin, daha üretken, aidiyet duygusu daha fazla, rol-model olabilen, kendine yeten ve topluma hizmet eden bireyler olduğunu görmekteyiz. Bursa Engelliler Federasyon olarak bu güne kadar, engelli kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçları dile getirmek amacıyla Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kamu kurumları, hastaneler ve özel kuruluşlarla görüşmeler yapageldik. Valilik ve Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının mütevelli heyetleriyle, Kamu Hastanelerinin Hasta Hakları kurullarında görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız engelli ve ihtiyaç sahibi kişilere hizmet vermeye devam etmektedirler. Federasyon olarak mevcut yasa ve yönetmeliklerle ilgili değişiklik tekliflerimizi ilgili bakanlıklara sunmak için hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz. Bursa’da yaşayan engellilerin sorunlarını ayrıntılı olarak tespit edebilmek amacıyla kapsamlı bir anket çalışmamız da halen devam etmektedir. Bu çerçevede girişimlerimiz önümüzdeki süreçte daha sistemli bir şekilde devam edecektir” ifadelerini kullandı. 

ENGELLİ İSTİHDAM GÜNLERİ” PROJESİ
Çok sayıda engellinin iş sahibi olduğunu ifade eden Atlıakın, “Bursa milletvekilimiz Bennur Karaburun’un öncülüğünde federasyonumuz, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlediğimiz ‘Engelli istihdam günleri’ projesiyle önemli sayıda engellimiz işe yerleştirilmiştir. İşverenle engelliyi sağlıklı bir zeminde buluşturan “Engelli istihdam günleri” Federasyonumuz,  İŞKUR ve belediyelerle işbirliği halinde önünüzdeki dönemde de tekrarlanacaktır. 2005 yılından itibaren engelliler için devletimiz tarafında bir dizi çalışma başlatılmıştır. Anayasal iyileştirmeler, kanun ve yönetmelik değişiklikleri yapıldı. Fakat uygulamalarda yaşanan aksaklıkların iyileştirilmesi aynı hızla olmadı. Özellikle mevcut binalardaki erişilebilirlik, ulaşılabilirlik uygulamaları, kısmen yapılabilmiş, büyük oranda kağıt üzerinden ileriye götürülememiştir. Kanunda öngörülen uygulama bir türlü hayata geçirilememiş, ertelenmeye devam edilmektedir. Bu konuda sevindirici olan imar yönetmeliğindeki değişikliklerle yeni binalarda erişilebilirlik ulaşılabilirlik rutin uygulama haline getirilmiştir. Sadece yönetsel değişikliklerde iş bitmiyor, algının değişmesi de gerekiyor.

Şehir içinde, yaya kaldırımlarında, kamu binalarında yapılan iyileştirmeler devam etmektedir. Ancak bütün yapılanları anlamsız kılan daha büyük bir sorunla karşılaşıyoruz, o da toplumsal duyarlılığın azlığı. Yaya yolarındaki, bina girişlerindeki engelli geçiş alanlarının işgal edilmesi, engelli park alanlarının diğer araçlar tarafından kullanılması veya işyerlerinde karşılaşılan yok sayılmalar daha incitici olmaktadır. Bu toplumsal bir sorundur” şeklinde konuştu. “Sosyal farkındalığın ve duyarlılığın yükseltilmesi, bizim için öncelikli haldedir” diyen Atlıakın, son olarak “Bizim kimseden özel ihtimam, özel ilgi, ayrıcalık veya acıma beklentimiz yok. Sadece her vatandaş gibi temel insani haklardan ve özgürlüklerden eşit yararlanmak istiyoruz. Hiç kimse kendi isteğiyle engelli olmuyor, aynı haklara sahip olduğumuz engelsiz bireyler tarafından ayırımcılığa uğramak inciticidir. Bu sosyal sorunun kısa zamanda veya kendiliğinden düzelmeyeceğini biliyoruz. Önümüzdeki dönemde sosyal farkındalık projeleriyle kendimizi, doğru anlatmak ve sağlıklı iletişim kurmak konusunda daha çok çaba harcayacağız” dedi. 

Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat