“Her insan özeldir”

Bursa 20 Kasım 2016 16:15
Videoyu Aç “Her insan özeldir”
A
a

VM Medical Park Bursa Hastanesi Dahiliye ve Check-up uzmanı Uz. Dr. Sedat Aksın, check-up'ın kişinin özel durumuna ve kişilik hikayesine göre yönlendirilecek olan uzmanlık alanı olduğunu söyledi.

 Check-up tanımının tam bakım, sağlık yoklaması, sağlık denetimi ve kontrolü anlamına geldiğini ifade eden Aksın, "Hastalıklar, insanın yaşına,  mesleğine, yaşadığı  ülke koşullarına ve kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterir.
“AYNI  GAYRETİ, ÇABAYI VE HARCAMAYI KENDİ SAĞLIĞIMIZ İÇİN GÖSTERMİYORUZ”
 Hastalık belirtileri bazen umursanmaz ve kanıksanır. Ayrıca hastalığın şiddetine ve habasetine göre hafifler, kronikleşir ve öldürür. Arabalarımızı bizi  ve ailemizi yolda bırakmasın diye düzenli olarak bakımını yaptırırız. Arabamızın bir yerinden normal olmayan bir ses duyduğumuzda hemen servise  koşarız. Ama aynı  gayreti, çabayı ve harcamayı kendi sağlığımız için göstermiyoruz" dedi.
“AĞRI  KESİCİLER ESASINDA HEPSİ KİMYASAL ZEHİRLERDİR”
 İnsanların vücutlarının bir yerlerinde ağrı hissettiğinde ağrı kesici aldıklarını belirten Aksın, "Hekime başvurmayı erteleriz. Ağrı kesiciler esasında  hepsi kimyasal zehirlerdir. Önce mideniz etkilenir. Gastrit ülser ve kanamalara yol açar. Yıllarca süren bu gizli kanamalar sebebiyle kansızlık ortaya  çıkar. Bütün organlarımız kansızlık sebebiyle yıpranır. Vücut sonunda yorgun, feri kaçmış, aküsü boşalmış bir araba gibi olur" diye konuştu.
 CHECK-UP  HAYAT KURTARAN BİR İŞLEMDİR
  Check-up  yaptırmanın genellikle insanlar tarafından bir külfet gibi algılandığını ve öneminin çok fazla bilinmemekte olduğunu ifade eden Aksın, “Oysa check-up hayat kurtaran bir işlemdir. Bir dizi teste tabi tutulmak sizin için sıkıntılı bir süreç olsa dahi, size kendinizi iyi hissettirecek bir  süreçtir. Bir de eğer check-up önemini kavranırsa, henüz farkına varmadığınız bir belirtisi olan hastalığınız, neredeyse henüz başlamadan tedavi  edilebilir. Bu da gelecekte yaşayabileceğiniz pek çok büyük sıkıntının daha en başında ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir” dedi.
“ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ NE YAZIK Kİ İNSAN BAŞINA GELMEDEN PEK ANLAŞILMIYOR”
 Bugün check-up yaptırarak ölümcül hastalıkların kıyısından dönen pek çok insanın mevcut olduğunu belirten Aksın, “Erken teşhisin önemi ne yazık  ki insan başına gelmeden pek anlaşılmıyor. Check-up, yaşa, cinsiyete ve yakınmaya göre belirli aralarla yaptırılması gereken işlemlerin  ergonometrik dizisidir. Bazen check-up yaptığını ile süren kapsamı çok dar olan kurumlar vardır. Ama check-up, kişinin özel durumuna göre, kişilik  hikayesine göre yönlendirilecek olan uzmanlık işidir. Her check-up birbirine benzemez ve kapsamı da değişiklik gösterir. Check-up, makinelere  tıbbi  cihazlara hapsetmek ve laboratuvar tüplerinde hastayı görmek değildir. Her insan özeldir” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat