Loading...

“HİÇ İNANDIRICI DEĞİL”

Bursa 4 Aralık 2018 21:53
Videoyu Aç “HİÇ İNANDIRICI DEĞİL”
A
a

Sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve spor kulüpleri dün Aktaş’ın yaptığı basın toplantısına tepki gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde geride bıraktığı 1 yıllık çalışma sürecini, ‘Bursa 2026 Şehir Tasavvuru’ temalı toplantıda değerlendirdi. Değerlendirmenin ardından bazı kesimler toplantıdaki mesajların inandırıcı olmadığı yönünde birleşti.
 
STK’LAR TEPKİLİ
Başkan Alinur Aktaş, dün 1 yıllık manifestosunu basın toplantısı ile açıkladı. Basın toplantısının ardından Sivil Toplum Örgütleri, muhtarlar ve spor kulüplerinin temsilcileri, Aktaş’ın açıklamalarının kendilerini tatmin etmediğini belirttiler. Bu kuruluşlar, meşru isteklerinin bugüne kadar yerine getirilmediğinden şikayetçi olduklarını söylediler. Sivil toplum örgütleri Alinur Aktaş’ın daha çok Recep Altepe’nin yarım kalan projelerini tamamladığını belirttiler.
 
YARIM KALAN PROJELERİN AKİBETİ NE OLACAK
Sivil Toplum Örgütlerinin, Terminal yolundaki T2 tramvay hattı başta olmak üzere yarım kalan projelerin akibetinin ne olacağından endişe duyduğu öğrenildi. Her defasında bir önceki yönetimlerden kaynaklanan borçlardan yakınan, Başkan Alinur Aktaş’a, tüm muhtarlardan da tepki geldiği öğrenildi. Muhtarlar, mahalleleri ile ilgili talepte bulunduklarında belediyeden sürekli olumsuz tepki ile karşılaştıklarından yakındılar. Yapılan bu toplantıların kendilerine hiç inandırıcı gelmediğini belirttiler.
 
TASARRUF YAPAN, MAKAM ARACINI YENİLEMEZ!
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın tasarruf gerekçesiyle tüm taleplerini reddettiğini belirten Bursalı mahalle muhtarları, “Tasarruf tedbirlerini anlayabiliriz. Ancak unutulmamalı ki, tasarruf yapan makam aracını yenilemez. Mahallelerimiz ile ilgili en küçük taleplerimiz bile geri çevriliyor. Yaşadığımız son bir yıl gösteriyor ki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Aktaş’a birkaç gömlek fazla geldi” diyerek tepki gösterdiler.
 
AKTAŞ NELER SÖYLEDİ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Bursa 2026 Şehir Tasavvuru’ temalı sunumunda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçirdiği 1 yılı anlattı ve ardından hizmet manifestosunu açıkladı. Başkan Aktaş, Bursa’ya ve Bursalılara hizmet etmenin gururunu ve onurunu yaşadığını ifade ederek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 400 gün önce devraldığımız görevi layıkıyla yerine getirmenin huzuruyla karşınızdayım.

BAŞKAN ALİNUR AKTAŞ MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde geride bıraktığı 1 yıllık çalışma sürecini, ‘Bursa 2026 Şehir Tasavvuru’ temalı toplantıda değerlendirdi ve gelecek hedefleriyle ilgili manifestosunu açıkladı.
Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’ndaki toplantıda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yıllık çalışmalarının hatırlatıldığı filmin gösterimi gerçekleştirildi. AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İl Yürütme Kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, yerel ve ulusal basın mensupları da toplantıya katıldı.

“SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET ETTİK”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Bursa 2026 Şehir Tasavvuru’ temalı sunumunda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçirdiği 1 yılı anlattı ve ardından hizmet manifestosunu açıkladı. Başkan Aktaş, Bursa’ya ve Bursalılara hizmet etmenin gururunu ve onurunu yaşadığını ifade ederek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık 400 gün önce devraldığımız görevi layıkıyla yerine getirmenin huzuruyla karşınızdayım. Ağır bir sorumluluğu omuzladık ve bugüne kadar da bu sorumluluk bilinciyle hareket ettik” dedi. Göreve gelirken Bursa’yı, geleneksel dokusunu bozmadan, modern dokunuşlarla yaşanılacak bir şehir haline getirme hedefi taşıdığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Emirsultan’dan Ulucami’ye, Muradiye’den Uludağ’a kadar her karesi inançla yoğrulan bu şehre hizmet etmek için bütün gayretimizi ortaya koyacağımızı söyledik. Aslında 1912 yılından bu yana göreve her gelen Belediye Başkanı bu şehre katkıda bulunmak için çalıştı. Her dönemde şehrin ve şehirlinin talep ve ihtiyaçları farklıydı. Doğru uygulamalar bugünlere kadar gelirken, yanlış uygulamalar şehrin geleceğinden çaldı” diyerek kimseyi suçlamadıklarını ancak tarihi doğru okumaya çalıştıklarını kaydetti.

 “BURSA’NIN TARİHİ DE, TALİHİ DE DEĞİŞECEK”     

Başkan Aktaş, tarihin doğru okunduğu sürece yanlış yapma ihtimalinin azalacağını belirterek, “Şimdi önümüzde yeni bir süreç var. 24 Kasım’da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde Bursa’da yola bizimle devam edeceğini açıkladı. Bursalıların da teveccühleriyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler sonucunda yeni bir süreç başlayacak. Bu süreç, Bursa’nın tarihinin de talihinin de değiştiği bir süreç olacak. Biz buna gönülden inanıyoruz” diye konuştu.
Başkan Aktaş, göreve gelişinden bu yana gece gündüz demeden Bursa’nın yol haritasını belirlemeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Belediyemizin tüm birimleriyle durum değerlendirmeleri yaptık. Yapılan ve yapılacak olan çalışmaları yerinde ve tüm detaylarıyla inceledik. Kimi zaman toplu ulaşım araçlarında, kimi zaman esnaf ziyaretinde kimi zaman öğrenci evinde, kimi zaman okulda hastanede, kısacası her fırsatta vatandaşlarımızın dertlerini dinledik. Bu 400 günlük süreçte akıllı dokunuşlarla Bursa’nın acil ihtiyaçlarını bir an önce karşılamaya çalışırken, bir yandan yarım kalan projelerin tamamlanmasını sağladık, bir yandan da yeni projelerin temellerini attık” dedi. Başkan Aktaş, kısa ve uzun vadede yarar getirmeyeceğine inanılan ve vatandaşların da bu isabetli kararları desteklediği şehir içi teleferik hattı, deniz uçağı, helikopter seferleri gibi uygulamaları iptal ettiklerini sözlerine ekledi.

 “TEK BİR KALP BİLE KIRMADAN HEDEFE VARMAK İSTİYORUZ”

“Şimdi yeni ve güzel işler yapma zamanıdır” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Aktaş, “Bu yeni süreçte tek bir kalp bile kırmadan hedefe varmak istiyoruz. Şehrin her köşesine hizmet götürmeye çalışırken diğer taraftan Bursa’yı daha güzel yarınlara taşımak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz, tecrübemizi ortaya koyacağız. Bize verilen bu emaneti bir gün hayırlısıyla görevi bizden çok daha iyi yapacak arkadaşlara teslim etmenin derdi ve heyecanı içerisinde olacağız” dedi. Aktaş, 2035 yılı 1/100000 imar planı hazırlığı yaptıklarını ve 2035 trafik master planı üzerinde 12 kişilik heyetle detaylı çalıştıklarını, daha sonra da kamuoyuna açıklayacaklarını belirterek, “Biz hazırız” dedi. Aktaş, yol haritasının son şeklini de meclis üyeleriyle vereceklerini belirtti.

 “DÜNYA DEĞİŞİYOR, ÜLKELER VE ŞEHİRLER DE DEĞİŞİYOR”

Başkan Aktaş, dünyanın baş döndürücü bir hızla değiştiğini ifade ederek, “Dünya değişiyor, ülkeler değişiyor, şehirler değişiyor. Şehirler değiştikçe hayatlar değişiyor ve değişimin getirdiği muazzam gelişime öyle hızlı ayak uyduruyoruz ki, önce değişiyor sonra fark ediyoruz. Kazandığımız yaşam konforundan şikayetimiz olmasa da kaybettiklerimizi fark ettiğimizde doğal olarak kaygılanıyoruz. Geleceğe dair endişeleniyoruz. Artık dedelerimizin, babalarımızın anlattığı bir dünyada değiliz, farklı bir dünyadayız. Ama “artık yeni bir dünyadayız”. Ne sosyal çaresizliği, karmaşayı ya da kaygı içinde yaşamayı kabullenebiliriz, ne de geçmişin özlemiyle değişimi ve gelişimi reddedebiliriz. Bir çıkış yolu bulmalı, yeni bir anlayışla arzuladığımız geleceği, Bursa’mızda birlikte inşa etmeliyiz” diyerek Bursa’nın bu gücü taşıdığını vurguladı.

“BURSA BİR EMANETTİR”

Başkan Aktaş, Bursa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ısrarla üzerinde durduğu yerli ve milli kalkınmanın öncü şehirlerinden olduğunu belirterek, “İşte tüm bu değerleri ve nice güzellikleri ile Bursa bir emanettir ve emanetimiz dediğimiz şehrimize liyakatle sahip çıkmak zorundayız. Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz ve kirletenlere asla izin vermeyeceğiz. Kontrolsüz büyüme, rant sevdası, moda akımların esiri olarak zihnimizi ve ilişkilerimizi kirletmeyeceğiz. Artık binaların göklerle ilişkimizi kesmesine izin vermeyeceğiz”diye konuştu.

ORTAK AKIL VURGUSU

“Bursa’yı kendimize göre değil, zihinlerimizi Bursa’ya göre dönüştürmek zorundayız” diyen Başkan Aktaş, konuşmasının devamında, “Kentsel dönüşümü büyük bir mutabakat ve ortak akılla, kadim Bursa’yı ebede taşıma iradesiyle gerçekleştireceğiz. Şehrimizi, kültür ve sanat üreten kimlikli bir şehir haline getireceğiz. Bursalılar olarak ailemize, komşumuza, sokağımıza, mahallemize ve şehrimize sahip çıkacağız. Gençlerin desteğine ve enerjisine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Biliyoruz ki onlar bugünkü dünyayı daha iyi anlıyor ve anlamlandırıyor. Bu nedenle gençlerimizin bize yardım etmeleri için gerekli şartları oluşturacağız” açıklamasını yaptı.

AKILLI ŞEHİR BURSA

Başkan Aktaş, Bursa’nın akıllı teknolojiyi amaç olarak değil problemlerin çözümünde araç olarak kullanan bir şehir olacağını da ifade ederek, “Ulaşım başta olmak üzere kentimizin müşterek problemlerin çözümünde paydaşlarımızla birlikte yüksek teknolojiyi kullanacağız, bu alana yatırım yapacağız. Yerli ve milli teknoloji kullanımı ile teknoloji çöplüğüne dönmeden kaynaklarımızın verimli kullanımı için akıllı uygulamalar geliştirecek, ‘Akıllı Bursa’yı hep birlikte oluşturacağız. Vatandaşlarımıza günlük hayatlarında zaman, maliyet ve kalite avantajı sağlayacak, onları daha güvenli hale getirecek akıllı şehircilik faaliyetlerini yaşamın her alanına yayacağız. Geleceğin burada olduğunu biliyoruz. Bursa, zenginliklerinden kazandığını görecek dedi.

“TARIMSAL ÜRETİMİMİZİ DÜNYAYA AÇACAĞIZ”

Başkan Aktaş, özellikle katma değeri yüksek sanayinin gelişmesi için teşvik eden olacaklarını da kaydederek, “Bursa, özellikle tekstil ve otomotivde önemli bir üretim üssüdür. Zaman içinde, ulaşım imkânlarının da gelişmesiyle, şehrimizin tarihsel kimliğine yakışır büyük ticaret merkezleri sayesinde tarımsal ürünlerden, tekstile, mobilyadan ev mefruşatına kadar bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmak için yol alacağız. Tarımsal üretimimizi dünyaya açacağız. Tarımda yüksek katma değer, ancak sağlıklı gıdayı güvence altına alan sistemler ve markalaşmayla mümkün. Özellikle entegre tarım sanayii kapsamında, tarım makinaları ve yan sanayinin gelişmesi için gereken çalışmaları ısrarla destekleyeceğiz” dedi.

GELECEK, TURİZM İLE GELECEK

Bursa’nın turizm pastasından da arzu ettiği payı alacağını dile getiren Başkan Aktaş, “Turizmde çok bekledik. Artık dağınık çabalarla değil, organize bir turizm çalışmasıyla, Bursa’yı sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dikkatine sunmak zorundayız. Zengin ve köklü Bursa mutfağını dünyaya açmak için yapılacak bütün çalışmalara tam destek vereceğiz. Doğa, deniz, tarih, kültür, sağlık, termal, tarım, inanç turizmini bir potada eritebilen bir şehir olacağız. İş dünyasının kongrelerini, fuarlarını tertip etmek için yıllar öncesinden yer ayırmak zorunda kalacakları bir Bursa olmak, asla hayal değil. Sokakları güvenli, ticareti güvenilir Bursa’yı gerçek kılacağız. Ticaretine hile katanların zaten Bursa’da yeri yok. Bu konuda bütün Bursalılar olarak gerekeni yapacağız. 700 yıllık çarşı-esnaf geleneğinin kendi mekânlarında geliştiği bir Bursa için pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmaları devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.
Başkan Aktaş, “ Aslında arzuladığımız geleceği zaten bizlere cömertçe sunan bir şehrimiz var. Denizi, gölleri, ovası ve Uludağ’ının bütün güzellikleriyle bezediği, sanayisi, tarımı, ticareti, termali, tarihiyle ‘Bereketin başkenti’ olan Bursa’mız, her birimizin dünyasıdır. Ben de bu kadim şehrin, bu emin şehrin, geleceğin dünyası içinde de emin şehir olması için yeminliyim. Tecrübelerimiz, milletimizin umutlarının hizmetkârı olacak. Bütün bunları birlikte başaracak, bütün güzellikleri birlikte kazanacağız” diye konuştu. Başkan Aktaş, 19 Şubat tarihinde seçim takviminin başlayacağını da ifade ederek, “400. günde heyecanla yeni dönemle ilgili şehir tasavvurunun ana hatlarını paylaşmak istedik. 2026 çalışma ofisi de hazırlanıyor. 2026 yılına dek Bursa’yı hak ettiği yere ulaştırmak ve gerçek manada turizm pastasından payını alması üzere bu tarihi çok önemsiyoruz” dedi. Başkan Aktaş, basın mensuplarının sorularını da cevapladığı toplantıda, kente gelen kişilerin Bursa’nın gri bir şehir olduğunu söylediklerini belirterek, kente değer katacak yatırımlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Terminal yolundaki T2 tramvay hattında üst geçit çalışmalarının sürdüğünü, yeniden ihale sürecine girileceğini ve tamamlanmasının da Eylül 2019’u bulabileceğini söyledi. İpek Yolu Film Festivali’nin de yeniden canlandırılmasını istediğini ifade eden Başkan Aktaş, Bursa’nın marka değerine vurgu yaparak konuşmasını tamamladı. (İHA)

 
1000
icon
VATANDAŞ BEKİR 5 Aralık 2018 15:04

düşünceleri gerçek ise ilk yapması gereken araçların geçmesi için yapılan yollardaki sarı çizgileri kaldırıp vatandaştan PARA almasın ve yoları tıkamasınn.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat