Loading...

‘Kafası ayık gençler istiyoruz’

Bursa 6 Ocak 2018 22:03
Videoyu Aç ‘Kafası ayık  gençler istiyoruz’
A
a

İHSANDER Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Derneği Ördekli Kültür Merkezi’nde ‘Gençlik’ konulu Dostlar Meclisi Konferansı’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik konuk oldu. Konferansta konuşan Çelik; “Biz kafası kıyak değil, kafası ayık gençlik istiyoruz” dedi.

Gençlik gibi çok önemli bir konu başlığıyla Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Dostlar Meclisi Konferansı’na katılan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık eski Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik dünyada ve ülkemizde çok önemli gelişmelerin gerçekleştiğini ve gençliğin bütün insanlığın konusu olduğunu vurgulayarak karşı karşıya olduğu tehlikeleri anlattı. Çelik, “Gençlik gelecek demek. Devletimizin bekası, bir medeniyet imkanımız varsa bu sağlıklı bir gençlikle mümkün. Gençlikte aradığımız özellikler nelerdir peki? Özelliklerine baktığımızda duyarlı, özgüveni yüksek, kendini yenileyen, milli değer yargılarını özümseyen, evrensel ilkeleri de benimseyen yani kendi değer yargıları üzerine evrensel değer yargılarını bina eden, bilgiyi üreten ve kullanabilen, geçmişi buraya taşıyacak ve yeni bakış açılarıyla onu bezendirebilecek bir bakış açısına sahip bir gençlik olmalı. Ancak böyle olan bir gençlik kendi önünü, toplumun ve milletin önünü aydınlatabilir” dedi. “BU RAKAMLAR ÖNEMLİ”

Gençliği bekleyen tehlikeleri sıralayarak ve onları bu tuzaklardan kurtarmak için kolların sıvanıp hep birlikte, dayanışma içerisinde mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Çelik şöyle dedi: “Bunların başında uyuşturucu geliyor. BM’nin hazırladığı rapora göre 2011’e göre Türkiye’de uyuşturucu kullanımı 17 kat artmış. Bunlar bizim çocuklarımıza gençlerimize illegal yollardan sunuluyor. Yaş itibariyle de 11’e indiği ifade ediliyor. 1 buçuk milyon gencimiz bu bela ile karşı karşıya. Ne büyük felaketle dünya gençliğinin, ülke gençliğinin karşı karşıya kaldığını görmek açısından bu rakamlar önemli. Biz kafası kıyak değil, kafası ayık gençlik istiyoruz.  İkincisi alkol ve sigara. Bu daha masumdur diyemeyiz. Hep söylenir ‘Bütün kötülüklerin anasıdır içki’ diye.  Üçüncüsü internet. Çağın getirdiği bir imkan aynı zamanda da tehlike. İyi kullanırsanız bir problem yok ama sanal aleme dalarsanız, olmayan bir dünyada yaşamaya devam edersiniz büyük bir problem. Sanal alemde insan kalabalıklar içerisinde yaşıyor ama gerçek dünyada yalnızlaşıyor. Gençliği işte bu yalnızlıktan kurtarmamız lazım.”“ÇOK İŞİMİZ VAR”

Doğu ve batıyı sentezleyerek tarihsel süreçleri anlatan Faruk Çelik gücün başta doğuda olduğuna vurgu yaparak, “Batı teknoloji ve siyasal örgütlenme ile öne çıktı. Teknolojiyi kullanarak medeniyetlere boyun eğdirdi. İdari yapısını siyasal örgütlenme çerçevesinde eğitimden yatırıma kadar çok akılcı bir şekilde yapılandığını görüyoruz. Biz 90 yıldır eğitimi tartışıyoruz herhangi bir temele oturtamadık. Bu Batılılar sömürdüler, kemirdiler, semirdiler. Batının Sanayi Devrimi, Magna Carta Reformu’yla başlayan medeniyeti var. Senin de Veda Hutben ile başladı. Hangimiz okuduk da anladık, hangimiz gençliğimizi onun üzerine bina ettik. Eğitimde okullaşma oranı ortaokullarda İslam coğrafyasında %59 Batıda %92. İslam’da Farabi, İbni Sina akla geliyor mu?  Onlara sorsanız İslam’ı ‘Barzani, El Kaide, terörist, silah’ diyecekler. Barış medeniyeti bunu hak ediyor mu? Ne kadar çok işimiz var. Şimdi biz bu yarışta var olabilmemiz için yapılması gerenleri yapmalıyız. Bir taraftan gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacaksınız ama bir taraftan çok nitelikli bir eğitimin gerçekleşmesi gerekiyor. Topyekun götürmeniz gerekiyor” dedi.    “İADE-İ ZİYARETİMİZ GELDİ”

İnsanlık tarihi boyunca hep savaşlar olduğunu, Peygamberlerin geldiği coğrafyaları hatırlatarak şu anda da yine bu coğrafyada kan döküldüğünü göz önüne alarak yaşadığımız coğrafyanın ne kadar önemli olduğunu söyleyen Çelik: “Hem siyasi güç hem ekonomik gücün tekrar batıdan doğuya kaydığını görüyoruz. Güç odağı değişiyor. Buna izin vermemek için kural falan tanımıyorlar. Darbe mi oldu destekliyorlar. Afganistan’ı yok ettiler, Bağdat diye bir şey kalmadı, Mısır derdest edildi, Suriye öyle… İslam’da kan ve gözyaşı, umutsuzluk var. Bereketli hilal dediğimiz medeniyetimizin ana havzası kanlı hilale dönmüş. Geriye doğru baktığımızda 7. yüzyılda bizim medeniyetin mensupları Sicilya’ya kadar girmişler. 846 da Haçlı daveti üzerine onlar bizim medeniyetimizin topraklarına doğru gelmişler ve bizim uzun süre coğrafyamızda kalmışlar. Ve 17. yüzyılda biz Viyana kapılarına kadar gitmiş ve daha sonra 2. Dünya Savaşı sonuna kadar da tekrar gelmişler. Sanki öyle tahmin ediyorum ki iadeyi ziyaretimiz geldi.  Bu tarihi seyre baktığımız zaman eksenin doğuya kaydığı da ele alınırsa bundan endişe duyduklarını çok açık bir şekilde görüyoruz. Dün gibi yalnız değiliz. Bugün çok farklı bir Doğu ve Asya var” dedi.  Çelik, aynı zamanda sıradan bir millet olmadığımızı ve sıradan bir coğrafyada yaşamadığımızı vurgulayarak, “Karşı karşıya gelişler sıradan değil, tarihsel derinliği, büyük hesaplaşmaları var. Onun için olayları yüzeysel görmememiz lazım. Olup bitenleri pür dikkat izlemeye devam edeceğiz. Diz çökmeyeceğiz ve yeri geldiğinde bu medeniyet dişi sökecek.  Bugün olayları incelerseniz geçmişte ne olduğunu görürsünüz. Gençlik ‘Bir çok şey bitmiş, biz ne yapacağız, benden ne olur’ gibi bir bitkinliğe kapılmaması gerek. Benden, senden, bizden çok şey olur. Samimiyetle gayret ettiğimiz zaman her şey olur. Bu bilinçle yürümeliyiz. Ne olacaksak en iyisi olalım, donanımlı olalım, olup bitenleri iyi gözlemleyelim, görelim” dedi. 

Kaynak : ÖZLEM ATAÇ / HABER
1000
icon
zekeriya 8 Ocak 2018 12:04

biz ahlaklı ve kulhakı yemeyen nesil istiyoruz

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat