Loading...

‘Kızılay baştan sona vicdandır’

Bursa 19 Şubat 2018 22:01
Videoyu Aç ‘Kızılay baştan sona vicdandır’
A
a

Kızılay Genel Başkan Vekili Dr. Naci Yorulmaz ve Türk Kızılayı yetkilileri gazetemiz Yeni Marmara’yı ziyaret etti. Yorulmaz, “Türk Kızılayı sadece kandan ibaret bir teşkilat değil. Türk Kızılayı baştan sona insan, Türk Kızılayı baştan sona vicdandır” dedi.Kızılay Genel Başkan Vekili Dr. Naci Yorulmaz, Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkan Yardımcısı Abdullah Tatlıcı ve Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı Ali Önen gazetemiz Yeni Marmara’ya ziyaret gerçekleştirdi. Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe tarafından karşılanan Türk Kızılayı yetkilileri, 150 yıllık köklü bir kuruluş olan Türk Kızılayı’nın yurt dışında yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Genel Başkan Vekili Dr. Naci Yorulmaz, “Türk Kızılayı sadece kandan ibaret bir teşkilat değil. Türk Kızılayı baştan sona insan, Türk Kızılayı baştan sona vicdandır. Ve biz de bu anlamda Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı bir kurum olarak bunu Türk insanının ve vicdanının temsilcisi olmamız hasebiyle de yerine getirdiğimizi düşünüyoruz” dedi. “IZDIRABA SEYİRCİ KALAMAYIZ”

Dr. Naci Yorulmaz, Kızılay’ın Türk insanının vicdani duruşunun temsilcisi konumunda olduğuna değinerek, “Türk Kızılayı, özellikle Türk insanının vicdani duruşu bütün dünyaya örnek olmuş durumda. Gittiğimiz uluslararası toplantılarda bunu çok net anlatıyoruz. 3,5 milyon Suriyeliyi ülkemizde ağırlıyor olmak bizim için bir vazifedir ama aynı zamanda gururla anlatabileceğimiz bir özelliktir” dedi. Yorulmaz, “Biz Türk Kızılayı’nın organizasyonel kapasitesi ile dünyaya şunu gösteriyoruz: Bir başkasının ızdırabına seyirci kalamayız. Gittiğimiz her yerde bunları anlatıyor ve onların da imkânlarını seferber etmelerini istiyoruz. Türk Kızılayı sadece kandan ibaret bir teşkilat değil. Türk Kızılayı baştan sona insan, Türk Kızılayı baştan sona vicdandır. Ve biz de bu anlamda Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı bir kurum olarak bunu Türk insanının ve vicdanının temsilcisi olmamız hasebiyle de yerine getirdiğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.“ONLARI SAKİNLEŞTİREN BİR HİLAL SUNUYORUZ”

Kızılay Genel Başkan Vekili Dr. Naci Yorulmaz, Türk Kızılayı’nın tarihine ve amacına değinerek, “Türkiye Kızılayı 1868 yılında kuruldu. Bu tarihe kadar da 344 şubemiz var. Şubelerimizde yaklaşık 7 bin çalışanımız var. Uluslararası olarak Somali, Güney Sudan, Filistin, Bangladeş, Pakistan, Kuzey Irak, Kuzey Kıbrıs ve şimdi de Bulgaristan’da daimi delegasyonlarımız var. Türk Kızılayı genelde kanla anılıyor ama biz aynı zamanda ulusal afetlerde, devletimizin afetlerle mücadele programı çerçevesinde beslenmede ana rol bizde. Bununla beraber çadırlarımız var, çadır da üretiyoruz aynı zamanda. Afet zamanında Türk Kızılay’ı çadırını görmek afete maruz kalmış olan tüm vatandaşlarımızın gönlünü rahatlatan, onları sakinleştiren bir hilal işaretini sunuyoruz” dedi. Türk Kızılayı’nın çalışmalarını duyurmaları dolayısıyla basın mensuplarına teşekkür etmeyi de ihmal etmeyen Yorulmaz, “Türk Kızılayı 150 yıllık bir kurum. 150 yıldır insana dokunan bu mücadelede, insanın ihtiyacını gidermede sarf ettiğimiz çaba özellikle basın mensuplarının da sayesinde herkese ulaşıyor. Türk Kızılayı’nın tanınırlığı açısından tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi. “EMPATİ OLMADAN GÖNÜL FAALİYETİ OLMAZ”

Sohbet havasında geçen ziyarette Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe tarafından yöneltilen ‘Unutamadığınız bir anı var mı?’ sorusuna da tüm içtenliğiyle cevap veren Dr. Naci Yorulmaz, “Arakan Müslümanlarının Bangladeş’teki kamplarına gittiğimde gördüklerim çok önemliydi. Biz gittik, dağıtım yapacağımız alana. Alanda dağıtımımızı yaparken, bir çocuk geldi yanıma. Sürekli benimle beraber dolaşmak istiyor. O anda biz de koli mi almak istiyor diye düşündük. Tabii Türkçe de bilmiyor. Ben devam ediyorum, baktım o da peşimden geliyor. Sonra baktım çocuk sürekli elimi tutmak istiyor. Çocuğun istediği tek şey kendisiyle iletişim kurabilmemiz, ona dokunmamız. Çocuğun elini tuttum, 40 dakika elimi hiç bırakmadan yürüdü benimle. Demek ki öyle bir travma yaşamış ki sınırı geçerken” ifadelerini kullandı. Türk Kızılayı vesilesiyle yurt dışındaki mazlum halklara uzanan yardım elinin öneminden de bahseden Yorulmaz, empati kurmanın gönül faaliyetleri yapabilmek için bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Yorulmaz, “Somali’de ve Suriyeli vatandaşlarda görmediğim bir şey var, Arakanlılarda. ‘Anlamsız bir yüz ifadesi’ diyorum ben. Çünkü bir ölümden bir başka ölüme koşma hadisesi vardı orada. Evleri bombalanmış, yakılmış, kadınlara kötü davranılmış ve Bangladeş de sizi kabul edip etmemekte kararsız kalmış. Böyle bir ortamda tabii aileler ve en çok da çocuklar bu durumdan çok etkilenmişler. Benim de bir oğlum var 13 yaşında ve doğal olarak empati kurmak durumundasınız. Bunu yapmadığınız zaman bu gönül faaliyetleri olmuyor. Onun yerinde benim çocuğum da olabilirdi dediğiniz an bütün zorluklar kayboluyor ve adım atmaya başlıyorsunuz. Akabinde de ben bu sıkıntıyı dünyaya anlatabilirim diyorsunuz” dedi. Dr. Naci Yorulmaz, şu şekilde konuşmasına son verdi: “Özellikle bağışçılarımızın bu hassasiyetine teşekkür ediyorum. Onlar olmasa Arakan’daki bu çocuğun elinden tutacak bir insan olmayacak, Somali’de bombanın sesiyle uyanmış bir çocuk karşısında Türk bayrağını göremeyecek.”

Kaynak : EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat