Loading...

“Mesleki yeterlilik belge denetimlerine başlandı”

Bursa 28 Eylül 2017 13:04
Videoyu Aç “Mesleki yeterlilik belge denetimlerine başlandı”
A
a

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, özellikle inşaat, metal sektörlerinde sıklıkla iş kazalarının yaşandığını belirtti. Bu nedenle; çok tehlikeli sınıfta yer alan 48 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan kişilerin çalışabileceğini ifade etti.

Yeni Marmara Gazetesi Genel Koordinatörü Hasan Karabulut ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Onur Genç, İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen’i makamında ziyaret ederek, Mesleki Yeterlilik Belge denetimlerine başlandığı ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdi. İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, “Çalışanların belgeye hak kazanabilmeleri için teknik becerilerinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyması gerekmektedir. 48 meslekte çalışanların belge denetimleri iş müfettişlerince işyerlerinde yapılmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin,  belge zorunluluğu yönünden denetimlerine ağırlık verilmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştıran işverenlere her bir çalışanı için 547 TL idari para cezası uygulanmaktadır” dedi. Belge zorunluluğu bulunan 48 meslekten, belge almak için başvuruların çoğunlukla Alçı Sıva Uygulayıcısı, Betonarme Demircisi, Duvarcı, Sıvacı, Isı Yalıtımcısı, Asansör Montajcısı, Asansör Bakım ve Onarımcısı, CNC Programcısı, Kaynak Operatörü, Metal Saç İşleme ve Makine Bakımcısı mesleklerinde olduğunu belirtti.

“MESLEKÎ YETERLİLİK ŞARTI ARANMAMAKTADIR”
“Ustalık belgesi almış olanlar ile meslekî /teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî /teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır” diyen Türkmen şöyle devam etti: “115 meslekte yetkilendirilmiş sınav merkezlerinde belge sınavlarına katılarak başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanmaktadır. 16 Eylül 2017 tarihli ve 30182 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile bu sayı 46 meslek daha ilave edilerek 161’e çıkarılmıştır. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından destekleme süresinin 2020’ye kadar uzatılması planlanmaktadır. İşverenlerin çalışanlar için mesleki yeterlilik belgelerini almalarını sağlamaları; idari para cezasına muhatap olmamaları, oluşması ihtimal olan iş kazalarında hukuki sorumluluklarının aleyhlerine işlememesi yönünden önem taşımaktadır” belirtti. Yeni Marmara Gazetesi Genel Koordinatörü Hasan Karabulut ve Yazı İşleri Müdürü Onur Genç, İŞKUR Bursa İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen’i makamında ziyaret etti.

 
“İLAVE İSTİHDAM OLUŞTURMASI AMAÇLANMIŞTIR”
4447 Sayılı Kanunun geçici 10’uncu maddesi ile Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip kişilerin ilgili meslekte işe alınması veya çalıştırılmasına teşvik edildiğini belirten Türkmen, “2011 yılında hayata geçirilen bu teşvikle işverenlerin ilave istihdam oluşturması amaçlanmıştır. Bu kademeli ve belirli şartları taşıyan işsizlere göre artan sürelerde uygulanan işveren sigorta prim giderleri, işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip kişiler ise bu sistem içerisinde işveren sigorta primleri en uzun süre ile karışlanan grubu oluşturmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip ve İŞKUR’a kayıtlı bir kişinin işe alınması halinde (diğer şartların da sağlanması koşulu ile) 54 ay süreyle prim teşvikinden işverenlere yararlanabilmektedir. Bu konuda detay bilgilere 2011/45nolu SGK genelgesinden de ulaşılabilir. Artık günümüz işgücü piyasasında, mesleki becerilerini, MYK belgesi ile belgeleyen çalışanlar tercih edilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyan, teknik yeterliliği bilenen, MYK belgesi ile özgüveni ve motivasyonu yüksek çalışanların işletmelere verimlilik yönünden ciddi katkıları olmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Kaynak : ÖZLEM ATAÇ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat