‘Rant olmadan hayat olmaz’

Türkiye 25 Ekim 2016 17:19
Videoyu Aç ‘Rant olmadan hayat olmaz’
A
a

Kentsel dönüşümü ‘rantsal dönüşüm’ olarak değerlendirenleri eleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, rantı adaletli dağıtmak” dedi.

Bursa'da Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde ikincisi düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde Türkiye'nin yavaş ilerlediğini söyledi. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Özhaseki, eski yapıların yenilenmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu ülkede deprem gerçeği var. 1999 yılında yaşadığımız bir deprem var. Hazırlıksız yakalanmışız. Türkiye'de yerin üstünde karışıklık var ama yerin altı daha karışık. Yerin üstündeki karışıklıklara gücümüz yetiyor. Ama alt tarafı ne yapacağız? Ona uygun davranacağız" dedi. Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm olarak nitelendirenleri eleştiren Özhaseki, "Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak. Bunun için parsel bazlı yoğunluk artışından vazgeçmemiz gerekiyor. Bazı belediyeler yanlış projeler yapıyor. Yanlış işler peşinde koşan belediyelere de müdahale ediliyor” şeklinde ifade etti.
“BADEM BIYIKLILAR CANAVARA DÖNÜŞTÜ”
Darbe girişimim ardındaki FETÖ terör örgütü hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, “2,5 yıl öncesine kadar bu örgüt hepimizde şu intibayı uyandırdı: Ya bunlar güzel insanlar, hizmet ediyorlar. 170 ülkede okul açmışlar. Kara kara çocuklar İstiklal Marşı okuyor. Şahsen duygulanıyoruz. Bu kadar güzelliğe kim ne desin? Can kurban. Fakat 17-25'te gördük ki bunlar farklı iş peşindeler. 15 Temmuz'da gördük ki o gülen yüzler, badem bıyıklar canavara dönüştü. FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen ve işlerine son verilen kamu çalışanları da mağdur edebiyatı yapıyor. Bir mağduriyet varsa bu milletin mağduriyetidir. Aklını peynir ekmekle yiyen kişiler içeride yattığı halde, gün yediği halde 'Hocama kurban olayım' diyen tipler var. E peki kurban ol. O da senin tercihin. Ama aklının bu kadar gitmesi iyi mi?" dedi.
“İNSAN YAŞAMI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”
Buradaki programının ardından AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret Bakan Özhaseki, son zamanlarda tartışma konusu olan nükleer ve termik santrallerle ilgili konuştu. Bakan Özhaseki, "Çevreci fikirlerle karşı çıkanlara saygı duyuyorum ve sonuna kadarda destekliyorum. Hiçbir itirazım olmaz. Bizler yer altında petrolü olan, doğalgazı olan ve hazır bu kaynaklar üzerinden enerji üreten ülke değiliz. Dışa bağımlıyız. Siz dışa bağımlılıktan kurtulmak için enerjinizi içeride üretmek istediğinizde buna karşı çıkanların ciddi argümanları ellerinde yoksa onlara da çok saygı duyamayız. Sularınız var orada hidro kuracaksınız burada eko sistem bozulur diye bir iddia ile ortaya çıkılıyor. Nükleer kuracaksınız 'bu çok tehlikeli kurmayın' diye ortaya çıkıyorlar. İyi de Eyfel kulesinin 100 kilometre ötesinde nükleer tesis var. Onlar için tehlike arz etmiyor mu bu nükleer? Eğer orada en ufak bir kirlilik olursa belediyelerimiz başta olmak üzere Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gider, kapatırlar. O kadar basit. İnsanların yaşamı her şeyden önemli" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat