“Şairin Sırt Çantasında Ne var?”

Nilüfer 4 Kasım 2016 12:23
Videoyu Aç “Şairin Sırt Çantasında Ne var?”
A
a

Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali kapsamında düzenlenen “Şairin Sırt Çantasında Ne var?” başlıklı etkinlikte Türkiye’den ve yurtdışından ünlü şairler sanatseverlerle buluştu. Aralarında küçük İskender, Ülkü Tamer ve Birhan Keskin gibi isimlerin yer aldığı 13 şair, okudukları şiirlerle katılımcıları keyifli bir yolculuğa çıkardı.

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali geniş katılımlı etkinliklerle devam ediyor. Şiirin sesinin yükseldiği etkinliklerin en kapsamlısı Konak Kültürevi’nde gerçekleşti. ‘Şairin Sırt Çantasında Ne Var?’ başlıklı etkinliğe Türkiye’den ve yurtdışından şiirin önde gelen çok sayıda ismi katıldı. Moderatörlüğünü Şiir Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gonca Özmen’in gerçekleştirdiği etkinlikte değerli şairler Ülkü Tamer, Ahmet Telli, Hüseyin Yurttaş, Tara Skurtu, Birhan Keskin, Zafer Şenocak, küçük İskender, Darija Zilic, Emel İrtem, Hans Thill, Hilmi Haşal, Deniz Durukan ve Ryan Van Winkle yer aldı.
“YALNIZ BIRAKMADIKLARI İÇİN YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Gecenin açılış konuşmasını Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü aynı zamanda Şiir Festival Direktörü Güney Özkılınç yaptı. Dünyanın, umutlu sözcüklerle çoğalan nehirlerin taşıdığı iyilikle, şairlerin vicdanıyla döndüğünü kaydeden Özkılınç, “Bugün yeryüzünden çekilmeye yüz tutmuş irili ufaklı birçok dilde hala şiirler yazılıyorsa şairler hala yepyeni bir yeryüzünün düşlerini kuruyorlarsa insandan umut kesilmediği içindir. Şiire sanata sahip çıkan tüm dostlara bizleri bu etkinliklerimizde yalnız bırakmadıkları için yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
“NİLÜFER’DE KÜLTÜR VE SANAT ANLAYIŞINA YENİ BİR SOLUK GETİRDİK”
Etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i temsilen katılan Nilüfer Belediye Başkan Vekili Nilgün Berk de sanatın her dalına önem verdiklerine vurgu yaptı. Nilüfer Belediyesi’nin kültür sanatın en büyük destekçisi olduğunu belirten Berk, “Şiirin önde gelen isimlerini halkımızla buluşturarak Nilüfer’de kültür ve sanat anlayışına yeni bir soluk getirdik. Nilüfer Belediyesi olarak sanatın ve sanatçının yanında olmaya, toplumun tüm kesimlerini sanatın her dalıyla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.
‘YAZIN BİTTİĞİ HER YERDE SÖYLENİR’
Konuşmaların ardından şairler çantalarındaki şiirleri sanatseverlerle paylaştı. Ülkü Tamer ‘Yazın bittiği her yerde söylenir’, Ahmet Telli ‘Resim ve resmi tarih’, Hüseyin Yurttaş ‘Nilüfer’, Tara Skurtu ‘Beyin’, Birhan Keskin ‘Tüf’, Zafer Şenocak ‘Kıyı boyu’, Küçük İskender ‘Tedavinin son aşaması’, Darija Zilic ‘Yetinmenin dansı’, Emel İrtem ‘Zehirli rüya’, Hans Thill ‘Metinlerle sevişmek’, Hilmi Haşal ’Ezgi’, Deniz Durukan ‘Hiçbir yerde’ ve Ryan Van Winkle de ‘Apartman’ adlı şiirlerini okudu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat