“Suriye bir CIA projesi değilse Trump bu savaşı bitirebilir”

Bursa 19 Kasım 2016 16:12
Videoyu Aç “Suriye bir CIA projesi değilse Trump bu savaşı bitirebilir”
A
a

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta, Suriye krizi ve Türkiye’nin Ortadoğu politikası değerlendirildi.

Ördekli  Kültür Merkezi’ndeki konferansa konuşmacı olarak katılan Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, “Suriye ve bölgede yaşanan savaşların bir  CIA proje olma ihtimalini kimse reddetmiyor. Eğer bu bir CIA projesi değilse, yeni ABD  Başkanı Trump  bu savaşı bitirir” dedi.
“TÜRKİYE, BU HALİYLE İÇERİDE VE DIŞARIDA BİRTAKIM ÇEVRELERİ PANİĞE SEVK EDİYOR” DİYE KONUŞTU”
Arı, “Bugüne kadar yüzünü batıya çevirmiş, batının bizi terk etmesi, dışlaması durumunda yapayalnız kalacağını düşünen Türkiye yerine artık yeni bir Türkiye var. Son dönemde sergilediği tutuma aslında Türkiye’nin kendini keşfetmesi diyebiliriz. Vatanına ve egemenliğine hakim düşünce yapısına sahip Türkiye, bu haliyle içeride ve dışarıda birtakım çevreleri paniğe sevk ediyor” diye konuştu.
“ARTIK NASIL BİR KÜLTÜR VE MEDENİYETE SAHİP OLDUĞUNU BİLEN VE BU GÜCÜNÜ BÖLGEDE KULLANAN BİR TÜRKİYE VAR”
Türkiye’nin sergilediği  duruşu, Türk milletinin gücünün farkına varması olarak değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, “Artık nasıl bir kültür ve medeniyete sahip olduğunu bilen ve bu gücünü bölgede kullanan bir Türkiye var. Batı ülkeleri, artık bölgede aktör olma iradesini ortaya koyan  bir Türkiye görünce, yıllardır  alışık olmadıkları  bu tavır  karşısında  şaşkına  döndü  diyebiliriz.  Bugüne kadar yönetilebilen  bir Türkiye için her türlü entrikayı  uygulayan batı, son dönemde oldukça  panikledi. Türkiye ve Türk halkı son yıllarda çizmiş olduğu gelecek vizyonu ve  buna sahip çıkması ile gelecekte sıradan değil, başarılı ve sıra dışı bir ülke olacağını gösterdi” dedi.
“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, DÜNYADA 16 DEVLET KURMUŞ, BİNLERCE YILLIK GEÇMİŞİ OLAN TÜRK MİLLETİNİN KURDUĞU SON DEVLETTİR”
Bugün önemli bir yol ayrımında olan ülkemizin, kendi köklerini ve kültürünü keşfettiğini, artık her şeyi kabul eden bir ülke olmayacağını söyleyen Tayyar Arı, “Son dönemde gündeme gelen Lozan tartışması da bunun bir göstergesi. Bu tartışma bir zihniyet, yeni bir coğrafya tartışması aslında. Çünkü Lozan, Türkiye’yi geçmişi olmayan, 1923’te kurulmuş herhangi bir devlet gibi gösteren  bir anlaşma. Oysa Türkiye Cumhuriyeti, dünyada 16 devlet kurmuş, binlerce yıllık geçmişi olan Türk milletinin  kurduğu son devlettir. Dünyada aynı topraklar üzerinde, yine aynı milletler tarafından  farklı devletler kurulabilir. Bu onun köksüz yeni yetme bir devlet olduğunu göstermez. Yani, 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni sıradan, köksüz bir devlet gibi  düşünemezsiniz” diye konuştu.
“SURİYE’DE  YAŞANANLARIN  EMPERYALİZMİN  BİR TEZAHÜRÜ”
Konuşmasında, Suriye’de yaşananların emperyalizmin bir tezahürü olarak değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, “Suriye’de mezhep ve etnik kimlikler kullanılıp meseleler çözümsüz bırakılıyor. Eğer Suriye’de yaşananlar, bir istihbarat, daha doğrusu bir CIA projesi değilse, Amerika’nın yeni lideri  Trump ile birlikte bu değişebilir. Ancak ABD dünyanın barış ve istikrarı ile hiçbir zaman ilgilenmedi ve ilgilenmeyecek. ABD son yıllarda bölgede ciddi bir itibar kaybetti. Türkiye olmazsa bölgeye huzur ve barış gelmeyecek. 400 yıl boyunca huzur ve güven içinde yaşayan bölge kan gölüne döndü” dedi.
 
1000
icon
lighthearted 19 Kasım 2016 18:37

Milletin ihtiyacı mı varmış bu bilgilere de toplamışlar bir sürü yalakayı oraya kaval dinler gibi dinletiyorlar hocayı :) İş yaptığını sanıyor herhalde bunlar? Yhau arkadaş nasıl bir beyinsiz topluluğu yönetiyor memleketi yahu?

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat