Loading...

‘Suyu ücretsiz yapardım’

Bursa 16 Ocak 2018 22:03
Videoyu Aç ‘Suyu ücretsiz yapardım’
A
a

Gazetemiz Yeni Marmara’yı ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Belediye başkanı olsam, vatandaşlara 10 tona kadar suyu ücretsiz yapardım” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil gazetemizi ziyaret etti

GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil gazetemiz Yeni Marmara’yı ziyaret etti. Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe tarafından karşılanan Vekil İrgil, ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Bursa’nın temel sorunlarına değinen Vekil İrgil, yapılması gereken ilk işin vatandaşa suyun ücretsiz bir şekilde sağlanması olduğunu söyledi.
ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Vekil İrgil, Bursa’nın önemli sorunlarından ulaşıma da acil çözümler gerektiğini belirterek, “Bir diğer konu ulaşım. Ufak bir hesapla bir asgari ücretlinin 200 liradan fazla sadece ulaşım parası. Ben olsaydım ayda 60 TL’ye kadar ücretsiz yapardım. 60’dan fazla kullanırsa parasını verirlerdi. Mesela su, birçok ülkede bedavadır. Su paralı olabilir mi ya? Ben belli bir kotayla satılan suyun, şu anki sistemden daha fazla para getireceğinden eminim. En azından bu toplum israf etmemeyi öğrenene kadar...” dedi.
SAĞLIĞIN PARASI OLMAZ
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, özellikle sağlık sorunlarına ciddi bir eğilim gösterilmesi gerektiğini söyledi. Vekil İrgil, “Sağlıkta mesela hiçbir hasta, ilacı veya parayı düşünmek zorunda olmamalı. O kadar ciddi müsriflikler var ki ben bu sistemlerin fazla para tutacağını düşünmüyorum. Bu konuda hiçbir parti gözetmeksizin bütün insanların düşüncesi aynı olmalı. Sağlığın parası olmaz” şeklinde konuştu.  

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil geçtiğimiz günlerde gazetemiz Yeni Marmara’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe tarafından karşılanan Vekil İrgil, medya yönetimi ve personeli ile samimi bir görüşme yaptı. Ziyarette ülke gündemine dair açıklamalarda bulunan Vekil İrgil, Yeni Marmara Gazetesi yöneticilerine ve çalışanlarına yeni kitabı Fetret’i ve Bursa’nın sağlık tarihini konu alan ‘Bursa Sağlık  Tarihi’ adlı ansiklopedi çalışmasını tanıttı. İrgil, eğitimin öneminden Olağanüstü Hal’e, CHP ve HDP’nin birlikte hareket ettiği iddialarından Bursa’nın temel sorunlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.OHAL’DE MİLLETVEKİLİ OLMAK

OHAL ile yönetilen bir ülkede milletvekili olmanın nasıl bir duygu olduğunun sorulması üzerine, “Çok olağanüstü bir duygu. Ben geçmiş dönemdeki parlamenterlerden birkaçıyla birlikte çalıştım, üç dört dönemi biliyorum. Onların en azından kendilerine göre bir ağırlıkları, bir özgüvenleri vardı. Ya da parlamentonun bir ağırlığı vardı. Ben onu şu an hissetmiyorum. Hayatımda hiçbir telefonu vekil olarak açmadım. Hep Doktor Ceyhun olarak açıyorum. Çünkü bunun gelip geçici olduğunu biliyorum. Biliyorum ki benim kalıcı kimliğim, hekim kimliğim ya da sadece Ceyhun olan kimliğim. Ama bundan çok umudu, muradı olan vekiller için çok korkunç bir dönem. Çünkü hiçbir etkileri yok. Bana göre iktidar milletvekili olmak daha da zor. Çünkü en azından biz içimizdeki irini deşarj ediyoruz. Söylüyoruz, bağırıyoruz, doğru veya yanlış eleştiriyoruz. Onlar yanlış olduğunu bile bile hiçbir konuda ses çıkaramıyorlar. Nereden biliyoruz bunu? Çünkü oylamalar bittikten sonra, ara verildikten sonra dertleştiğimizde söylüyorlar bize. Milletvekilleri dâhil kimsenin bireysel özgürlüğü yok. Ben o anlamda kendimi şanslı hissediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi birçok noktada eleştirilebilir ama parti içi demokrasisi olan ve bireysel iradenin olduğu bir yer. Mesela 2,5 yıl boyunca ben hiç Genel Başkan’ın bize bir grup kararı aldırdığını veya talimat verdiğini görmedim. Ama bazıları bunu disiplinsizlik olarak görüyor” şeklinde cevap veren İrgil, OHAL’in birçok mağduriyeti beraberinde getirdiğinin altını çizdi. İrgil, Cumhuriyet Halk Partisi’ni oluşturan temelin hukuka dayandığını da belirterek, “Misyonumuz budur ve gelecekte de bu olacaktır. Şu anda mesela burayı KHK ile kapatsalar bizden başka ses çıkaracak kimse yok. O yüzden OHAL’in bu topluma, bize yakıştığını düşünmüyorum. Biz OHAL’le yönetilecek süreçleri aşmış insanlarız” dedi. 

“AK PARTİ SEÇMENİNİ ANLIYORUM”
CHP Bursa Milletvekili İrgil, “Ben AK Parti’nin muhafazakâr seçmenini anlıyorum. Çok zor bir durum. Ben yandaş medyayı bir ay seyretsem kendimi döverim herhâlde. Gündüz olan bir olay akşam bambaşka aktarılıyor seçmene. Hayret ediyorum ‘Nasıl bu kadar yanlış aktarılabilir?’ diye. Basın özgür olmazsa ve olayları doğru biçimde iletmezlerse, o zaman siz olayları değerlendiremezsiniz. Bu toplumu aptal yerine koymamak lazım. Artık tek medya siz değilsiniz, sosyal medya da var” dedi.HUKUK MAĞDURİYETLERİ

Son zamanlarda CHP’nin iktidara karşı en büyük eleştirilerinden biri olan hukuka yönelik mağduriyetlere de değinen Vekil İrgil, “Bir anlığına olaya hukuki veya demokrasi açısından uzaklaşarak bakalım. 9000’e yakın mağdurun bana gönderdiği mesajların çıktısını aldım. Bazılarını okurken ağladım. Öyle ciddi ve insani sorunlar var ki! Birinin bile mağduriyeti çok kıymetli. Birinin bile haklı olma ihtimali olsa KHK çıkarılması lazım, çünkü o biri sen olabilirsin. Birine zarar verdiğinde bu zincirleme olarak düzinelerce insanı etkiler. Toplumda oluşmuş değerleri korumakta fayda var. Mesela üniversitelerden atılmalarla ilgili şöyle basitçe bir hesap yapalım. 14 kapatılan üniversitenin haklarında hiçbir karar, tutuklama veya hiçbiriyle ilgili hukuki gözetim olmayan 2500 akademisyeni direkt işsiz kaldı. Ve hiçbir yerde işe alınmıyorlar. Bir insanın işinde doçent veya uzman olabilmesi için 35 yıl gerekiyor. Lütfen 2500 ile 35 yılı çarpın. Bu olaya böyle bakmak lazım. Birey olarak sizin 10 yılınız kendiniz için büyük ancak bu coğrafya için çok küçük bir rakam olabilir. Bu ülkenin 15-20 yılı AK Parti için uzun ama ülke için kısa olabilir. Ama topladığın zaman yaklaşık 8000 öğretim üyesinin 30 yıllık ortalama eğitimi 150 bin yıla yakın ülkenin birikimi demek. Babaların, annelerin, insanların buna olan emeği hepsi boşa gitti. Türkiye, farkında olmadan 150 bin yıllık birikimini bir gecede sildi. Bu çok tehlikeli bir şey” ifadelerini kullandı. 

“EĞİTİM YASALARI EVRENSEL OLMALI”
Aynı zamanda Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olan Ceyhun İrgil, iktidara yöneltilen eleştirilerin diğer bir dayanağı olan eğitim konusuna da değindi. Vekil İrgil, şu ifadelere yer verdi: “Ben eğitimin herkesin kafasına göre şekillendirmesini yanlış buluyorum. Öyle bir yasa çıkarılmalı ki eğitime kimse dokunamamalı. Eğitim yasaları evrensel olmalı, kimse değiştirilememeli. Çünkü herkes şöyle düşünüyor; ‘bu insanlar bizim çiftliğimiz, çocuklar da onların ürünleri biz gelecekte istediğimiz gibi bunları şekillendiririz, büyütürüz.’ Cumhuriyet tarihinin her iktidarı maalesef eğitimi bir ideolojik çarpışma alanı olarak gördü.”,BURSA’NIN SORUNLARINA İRGİL ÇÖZÜMLERİ

Bursa’nın temel sorunlarının kendisine göre çözümlerini aktaran Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “İl Başkanlığı da teklif edilmişti bana ancak atama olduğu için kabul etmedim. Hayatında 5-10 tane ilkesi kalmış bir insanım. Bunlardan biri de atama usulüdür. Topluma bütün her şeyine karar veren birini ona sormadan koymak çok yanlış. Eğitim, sağlık, güvenlik ve ulaşımda büyük sorunlar görüyorum. Bu toprakta yaşıyorsan doğuştan hakkın olan şeyler var. Hava veya su gibi. Mesela ben Belediye Başkanı olsaydım 10 ton suyu ücretsiz yapardım. Çünkü bu bir zorunluluk. Ama 10 tondan fazla kullanana da 10 tondan daha fazlası kadar ücret ödetirdim. Böylece suyu israf etmeyi önlerdim. Bir diğer konu ulaşım. Ufak bir hesapla bir asgari ücretlinin 200 liradan fazla sadece ulaşım parası. Ben olsaydım ayda 60 TL’ye kadar ücretsiz yapardım. 60’dan fazla kullanırsa parasını verirlerdi. Mesela su, birçok ülkede bedavadır. Su paralı olabilir mi ya? Ben belli bir kotayla satılan suyun, şu anki sistemden daha fazla para getireceğinden eminim. En azından bu toplum israf etmemeyi öğrenene kadar... Sağlıkta mesela hiçbir hasta ilacı veya parayı düşünmek zorunda olmamalı. O kadar ciddi müsriflikler var ki ben bu sistemlerin fazla para tutacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu. 

“ASIL KONU ALGI OLUŞTURMAK”
Uzun zamandır devam eden ‘CHP ve HDP’nin birlikte hareket ettiğine dair iddialara da cevap veren İrgil, “CHP, HDP ile AK Parti’den daha fazla el ele ve yan yana olmadı. HDP diyor ki, ‘her insan saygıyı hak eder’ diyor veya ‘KHK’ler doğru değildir, kaldırılmalıdır.’ Şimdi biz bu önergelere sırf HDP verdi diye hayır mı diyeceğiz? Biz evrensel veya çok genel konularda aynı fikirde olabiliyoruz. En azından AK Parti kadar flört edip, onlar kadar aynı düzlemde asla bulunmadık” dedi. Milletvekili Ceyhun İrgil, CHP’ye yönelik diğer eleştiri olan ‘halka inememe’ konusu ile ilgili de şu şekilde konuştu: “Bu soruyu hiç MHP’ye soran oldu mu? MHP ideolojisi CHP’ye göre daha yaygın bir ideoloji. Nasıl oluyor da toplumun %90’ı milliyetçiyken MHP %10 oy alıyor? Saadet Partisi mesela. Saadet Partisi’nin hayata bakışı AK Parti’ye göre çok daha insani, sıcak ve rasyonel bir parti. Ama nasıl oluyor da AK Parti, 10 kat daha fazla oy alabiliyor? Demek ki buradaki temel konu, senin doğru olman veya doğru ideolojiyi savunman değil. Buradaki en önemli sorun araçlar ve algı oluşturmak. Bana sorsalar ki bu ne çağı diye, 1994’te bir çizgi çeker ‘sanal dünya ve algı çağı’ derim. Bilginin katlanma hızı da çok fazla. Konuya gelecek olursak bu sorun ancak eğitimle aşılabilir. Topluma istediğin kadar algı yükleyebilirsin ama kişinin kendi iradesi ve eğitimi varsa kendi algısını yine de yaratabilir. Bursa’dan ilginç bir örnek vereyim mesela. Zeki Müren’i bugün çıkar taşlarlar, döverler. Toplumun 70’teki algısı bugünkü algısından daha açıktı. Çünkü yönlendirilmeye müsait değildi, insanlar kendi hoşgörüsüyle bakabiliyordu. Demek ki buradan şuna geliyoruz zaman ilerlemiş, bilgi katlanmış ama düşünsel olarak geriye doğru gitmişiz. Şu an ben mesela eşimin kime oy verdiğini dahi bilmiyorum çünkü onun özel hayatı bunu sormak saygısızlıktır ama bazıları ne giydiğine bile karışıyor.”

Kaynak : ECE ERDENK - EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat