Loading...

“ÜRETİCİ BATARSA, SEKTÖR BATAR”

Bursa 28 Ekim 2018 22:07
Videoyu Aç “ÜRETİCİ BATARSA, SEKTÖR BATAR”
A
a

Başkan Hidamet Asa, Marmarabirlik olarak, tüccarın sahaya inip ürün almasını beklediklerini söyledi.

Marmara Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 17 Ekim tarihinde tavan 12.60 TL, taban 4.80 TL, yağlık 3.25 TL olarak ürün alım fiyatlarının belirlendiğini söyledi. Asa, tüccara da neden düşük fiyatta zeytin alımı yaptığını sordu.
 
“110 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK”
Başkan Asa, “Fiyatlar erken açıklanmış olmasına rağmen tüccarın Marmarabirlik fiyatlarının altında ürün alımı yaptığını görüyoruz. Üreticimiz tüccara neden geçtiğimiz yıl fiyatlarının altında alım yapıyorsunuz diye soruyor mu acaba?” diye konuştu. Başkan Asa, “Ortağımız, kooperatife ürünü teslim edeyim, paramı alayım sonra kooperatif ne yaparsa yapsın düşüncesinde olmamalıdır. Sektörü, üretici, Marmarabirlik ve tüketici olarak üçlü saç ayağı şeklinde düşünmek gerekir. 2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 30 bin ton depolama tesisleri yapıldı. Toplam yatırım tutarımız 110 milyon TL’dir.”
 
“ÜRETİCİMİZ AYAKTA KALMALI”
Başkan Asa, “Buradan tüccara da seslenmek istiyorum. Türkiye’de sofralık zeytin rekoltesinde geçtiğimiz yıllara göre rekoltede bir artış olmamasına rağmen ne oldu da geçtiğimiz yılın fiyatların altında ürün alımı yapıyorsunuz? Arz fazlalığı mı var? Elinizi vicdanınıza koyun ve üreticiye siz de sahip çıkın. Eğer üretici ürünü yetiştiremez duruma gelirse zarar eder ve sektörde ürün temin edemez duruma gelir. Üretici batarsa, sektör batar. Üreticimiz bir sonraki yıl ürününü yetiştirebilmesi için mutlaka ayakta kalmalı ve zarar etmemelidir” dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat