Loading...

‘Veterinere ihtiyacımız var’

Bursa 20 Haziran 2018 22:01
Videoyu Aç ‘Veterinere ihtiyacımız var’
A
a

Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yıldırım Oran, birlik hakkında bilgi vererek, hayvanların nasıl yetiştirilmesi, Kurban Bayramı’nda neler yapılması gerektiğinden bahsetti.

Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yıldırım Oran, birlik hakkında gazetemize bilgi verdi. Oran, “Birliğimiz 2005’te Türkiye’de 4. birlik olarak ‘Bursa koyun keçi yetiştiriciliği’ adıyla kuruldu. Birliğin aktif hale gelmesi 2007’yi buldu. Daha sonrasında adı ‘Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği’ olarak değişti. Biz bakanlığa tabi olduğumuz için şu anda pek de bir faaliyet yapamıyoruz. Sadece destekleme işlemleri bizden geçiyor. İnsanlar destek almak için mecburen buraya üye olmak durumunda kalıyorlar. Biz bunu her ne kadar istemesek de sistem bunu gerektiriyor. Esasında yapabileceğimiz çok şey var. Bunlarla ilgili yazılar yazdık, kitaplar basıldı, projeler hazırlandı. Fakat bu konuda muvaffak olamadık. Biz sadece sözleşmeye bağlıyız. Dolayısıyla elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Türkiye’deki tüm birliklerimizin durumu bu şekildedir” dedi. 

“ALTERNATİF OLMALI”

Kaynakları hakkında konuşan Oran, “İnsanların yıllık aidatları var ama onları da isteyerek vermiyorlar. Çünkü destek alabilmek için insanların buraya üye olması lazım. Bizim de üye seçme hakkımız yok; herkesi üye kabul etmek durumundayız. Ama insanlar kendilerine göre hizmet almadan aidat vermekten hoşlanmıyorlar. Esasında devlet desteklerinin ayrı değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bir ilde bir tane birlik var. Bu da çok doğru değil. Bizim unvanımız bile esasında doğru değil. Aslında koyun ve keçi apayrı hiç alakası olmayan iki hayvan türüdür. Biz bu sıkıntıdan bahsettiğimiz zaman bir birlik kirliliğinden söz ediliyor. Çeşitliliğin çok olması sizce bir kirlilik midir ki! İnsanların alternatifleri olmalı. Mesela benim 3 bin tane üyem olacağına benimle birlikle hareket edebilecek 300 tane üyesi olsun daha iyi. Bir birlik başkanın 20 bin tane üyeyi tanıma, ona hizmet verme imkânı yok zaten. İşte bunların aşılması gerekir. Ama birlikler hayvancılığın ilerlemesi, problemlerin çözümlenmesi için vazgeçilmezdir” şeklinde konuştu. 

“BİR PROGRAM YOK”

Oran, “Herkes kurban bayramı yaklaştığı için ne yapacağız diye bize soruyor. Esasında bu konuşmaların Kurban Bayramı bittikten sonra yapılması gerekir. Türkiye’deki sıkıntı şu ki; bir plan ve program yok. Yani biz bunu bilemiyoruz: Bursa’da ne kadar kurbana ihtiyacımız var? Bu kurban koyun, sığır, keçi olarak ne kadardır? Bizim bunu bilip Kurban Bayramı’nın hitamında, bittikten hemen sonra ne yapmamız lazım; tüm Türkiye olarak bir kurban pazarı, kurban planlanması ve programlanması yapabilmemiz lazım ki Kurban Bayramı geldiği zaman insanlar ne yüksek fiyata kurban almak durumunda kalsınlar ne de kurbancılar, kurbanlarını satamayıp zarar eder durumunda kalsınlar. Fakat bu yapılmıyor. Bizim bu konuşmayı Kurban Bayramı’ndan sonra yapmamız lazım. Biz bir kurban pazarı kurmak istiyoruz. Arazi için bir yatırım yapmamız lazım. Şu an Bursa’nın en büyük ihtiyacı mütekâmil bir kurban pazarıdır. Kurban pazarında hayvanlar kesim esnasında, kurban satıcıları da alıcılar da cefa çekmektedir” dedi.

“DÜZENLENMESİ GEREKİYOR"

Oran konuşmasına şöyle devam etti: “Bir veterinerliğimiz vardı, çok iyi hizmet veriyordu. Ama mevzuatı zorlaştırarak kapattırdılar. Ve bunun sıkıntısını bütün Bursa çekiyor. Sebebi ise mevzuatın çok ağır olmasıdır. Bu bizim kanayan bir yaramız. Veterinere ihtiyacımız var. Bunların hepsinin düzenlenmesi gerekir. Bütün yetiştirici birliklerin kendi üyelerine veteriner hizmeti verebilmesi lazım. Bir hayvan hastalıklıysa onun yetiştirilmesi olanaksızdır. Bu hastalıkların sistematik olarak taranması, hastaların bir kısmının sürüden çıkarılması geriye kalanların da tedavi edilmesi gerekir. Birliklerin koordinasyonuyla bu iş olabilir. Her şey çok basittir. Siz yeter ki çözüm arayın, insanları dinleyin. Devlet önayak olsa, hayvancılıkla ilgili ciddi anlamda bir yatırım yapsa ve buna garanti verse devlet belki de kat milyonlarca bir sermaye toplayıp yatırım yapabilecek.”
Kaynak : Büşra Güney - ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat