Loading...

‘Yaşamak için ye!’

Bursa 3 Kasım 2017 11:06
Videoyu Aç ‘Yaşamak için ye!’
A
a

Alman firmaların Türkiye temsilciliğini yapan Ali Bıdı, “Vücudumuz bir makine ve bu makinenin de dinlenmeye ihtiyacı var. Yemeklerden sonra 2 saat bir şey yemememiz gerekiyor, çünkü sindirim başlamış oluyor. Biz midemizi zorluyoruz” dedi.

Uzun yıllar Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek, Alman firmaların Türkiye temsilciliğini yapan iş adamı Ali Bıdı, sağlıklı yaşam sırlarını gazetemize anlattı. Almanya’da 15 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen, inşaat malzemeleri ve su boruları alanda Alman firmaların Türkiye temsilciliğini yapan ve aynı zamanda ANFAŞ yönetim kurulu başkanı olan 68 yaşındaki Ali Bıdı, sağlıklı beslenmeye başlamadan önce kendisinin hurda bir arabaya benzettiğini söyledi. 10 yıl önce kalın bağırsak kanseri dahil birçok hastalığı olduğunu söyleyen Bıdı, “Ben teknikerim ama kendi makinemi tamir etmek aklıma gelmemişti. Bizim organlarımız da makine gibi çalışıyor. Ben bir tıpçı değilim. Kalın bağırsak kanserini, bütün hastalıklarını yenen bir kişi olarak konuşuyorum. Hurda araba gibiydim, diz kapağı rahatsızlığı, reflü ve mide yanması, ince bağırsak iltihabı gibi çok fazla hastalığım vardı.

10 yıldır hiçbir rahatsızlığım yok. Bu doğru beslenmeden geçiyor. Ben et, tavuk yemiyorum. İnsanlara siz de yememelisiniz, demiyorum ama porsiyonlar azaltılmalıdır. Bol sebze ve tahıl tüketilmeli. Süt mamulleri, buğday azaltılmalı ve şeker kesinlikle tüketmemeli. Bal faydalı ama o da şeker, onun da çoğu zarar. Bütün kalp hastalıklarının sebebi şeker. Bizim “Yaşamak için ye!” sözünü benimsememiz, az yemeyi öğrenmemiz lazım. Ayrıca düzenli spor yapmak ve uyku düzeninin olması gerekiyor. Sigara kötü bir alışkanlık, kesinlikle içilmemeli. Alkol kullanılmamalı ancak tüketiliyorsa azaltılmalıdır. Ne yenilirse yenilsin minimuma düşürülüp, düzenli spor yapıldığı zaman kanser diye bir hastalık bana göre yok. Azı yarar çoğu zarar. Midemiz çöp tenekesi değil. Klasik bir düzende önce yemek yenir, arkasından tatlı, çay, kahve gelir. Daha sonra meyve gelir. Vücudumuz bir makine ve bu makinenin de dinlenmeye ihtiyacı var. Yemeklerden sonra 2 saat bir şey yemememiz gerekiyor, çünkü sindirim başlamış oluyor. Biz midemizi zorluyoruz. O zaman da reflü gibi hastalıklar kendini göstermeye başlıyor. Ayrıca su içmeyi unutmamalıyız. Hastalıkların büyük kısmı bu yüzden kaynaklanıyor” dedi. “KANSER BANA HAYATTA GELEMEZ”

Sağlıklı beslenmenin pahalı olduğu algısı yanlış olduğunu vurgulayan Bıdı, “Aslında durum tam tersi. Örneğin, et yaklaşık 60 lira, az et yediğimizde hem tasarruf yapıyoruz hem de daha sağlıklı oluyoruz. Ayrıca biz ihtiyacımızdan fazla yediğimizin dışında, bir o kadar da israf ediyoruz. Uzun süre beraber çalıştığım Almanlar, bir pirinç tanesini bırakmaz. Bizim lokanta benzeri yerlerimizde ekmek başta olmak üzere yiyecekler sofraya yenilebilecekten fazla geliyor. Örneğin ben bir lokantada ekmeği, ‘Neden çok getiriyorsunuz?’ diye sorduğumda, ‘Çöpe atmıyoruz, hayvanlara veriyoruz’ diyorlar. Ancak hayvanların yiyeceği gıdalar farklı, o ekmek masaya gelinceye kadar ne emekler harcanıyor. Ben ekmek tüketmiyorum ama tüketenler de azaltmalıdır. Biz hareketsiz bir toplumuz ve daha çok hareket etmeliyiz. Kanser bana hayatta gelemez, benim savuma sistemim çok güçlü. Çünkü devamlı hareket halindeyim. Kan dolaşımı olan yere hastalık gelemez” dedi. 

“VÜCUDUN DİNLENMEYE İHTİYACI VAR”
Spor yapmanın çok önemli olduğunu belirten Bıdı, “Benim annem 85 yaşında, ona yemin ettirdim, ‘her sabah ve akşam yarım saat yürüyeceksin, günde 3 litre su içeceksin ve tatlıdan uzak duracaksın’ diye. 2 yıl önce haftada 2 kez doktora giden annem, artık 3-5 ayda bir doktora gidiyor. Düzenli spor yapmak, su içmek, az yemek, yemeklerden sonra mideyi dinlendirmek çok önemli. Vücudun dinlenmeye ihtiyacı var. Araba motoru gibi düşündüğümüzde, motora çok yüklendiğin zaman arıza verir. Vücudumuzda öyle çok yüklenildiği zaman arızalar başlıyor” diyerek sözlerini noktaladı. 

Kaynak : NAZLI KURTGEL / ÖZEL HABER
1000
icon
Cenk pala 7 Kasım 2017 13:11

Kesinlikle katılıyorum. Bir hekim olarak çok doğru bir noktada olduğunu söylemeliyim

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat