2016-2017 Eğitim Öğretim yılı pazartesi günü başlayacak

Eğitim 17 Eylül 2016 18:38
Videoyu Aç 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı pazartesi günü başlayacak
A
a

Yeni sezona başlayacak öğrenciler bir hayli heyecanlı, veliler ise yüksek fiyatlardan şikâyetçi. Okul kıyafetlerinin fiyatları 170 lira ile 350 lira arsında değişiyor.

"RIDVAN DERELİ HABERİ"
Okulların açılmasına 1 gün kala öğrencilerin heyecanı artarken, velilerin okul alışverişi telaşı başladı. En ucuz ürünler seçilerek yapılan kıyafet-kırtasiye alışverişinde masraflar 170 TL'den başlıyor. Bu rakamlara, okul kitaplarıyla ulaşım ve yemek giderleri gibi zorunlu ihtiyaçlar da eklendiğinde, okul masrafları bütçeyi bir hayli zorluyor. Veliler, gömlekten, kravata, ayakkabıdan, çantaya ve bütün malzemeleri şimdiden almaya başladı. Toplam maliyet ise 350 lirayı buluyor. Fiyatlar böyle olunca veliler bu durumdan şikâyetçi. Toker Giyim Mağaza yetkilisi, fiyatlarda fazla bir artış olmadığını belirtirken, geçen seneye göre fiyatlarda da fazla artış olmadığını söyledi. Mağaza Yetkilisi,”fiyatlar 170 lira ile 350 lira arasında değişiyor. Geçen seneye göre fiyatlarda çok bir artış olmadı. Okular yarın açılıyor çok yoğunluk var, satışlardan memnunuz” dedi. 

VELİLER YÜKSEK FİYATLARDAN DOLAYI ŞİKÂYETÇİ

Veliler, öğrencilerin okul ihtiyaçlarını karşılamak için Çarşıya akın etti. 3 öğrenci babası olan Alim Ocak, fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olduğunu söyledi. 3 öğrenci okuttuğunu ve okul masraflarının yüksek olmasından dolayı bir hayli zorlandığını dille getirdi. Ocak,"3 öğrenci okutturuyorum, çocukların okul masrafları yüksek olduğundan dolayı, bütçemizi çok zorladı. Bir yerlerden kısmamız lazım, bu şekilde okul masraflarıyla başa çıkamayız. Fiyatlar böyle olunca 3 öğrencinin okul kıyafeti, kırtasiye masrafları ortalama 900 lira yapıyor, bu fiyatta çok yüksek bir meblağ olduğundan dolayı bir yerlerden kısarak çocukların okul ihtiyaçlarını borç harç bir şekilde alacağız” İfadelerini kullandı.

OKULLARIN AÇILMASINA 1 GÜN KALDI

Okullar 1 gün sonra açılıyor. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri 8 Eylül pazartesi; ilk ve orta dereceli okullar ise 15 Eylül tarihinde eğitim ve öğretime başlayacak. Veliler, okula gidecek çocukları için çarşıya akın ederken, kıyafetleri ve kırtasiye ihtiyaçların almak için alışveriş yapıyor. Bursa kapalı çarşı ve uzun çarşı, okul alışverişi nedeniyle normal zamanlara göre daha hareketli anlar yaşıyor. Bu yıl satışlardan memnun olduğunu söyleyen çarşı esnafı, "Satışlardan dolayı bu yıl yüzümüz gülüyor. Velilerin ilgisi oldukça yoğun. Çarşı çok hareketli bir hafta sonu yaşıyor. Bizde birinci sınıftan lise son sınıfa kadar tüm okul çantaları bulunuyor. Fiyatlarımız 35 ile 150 lira arasında değişiyor. Geçen yılla göre fiyatlarda yüzde 20 artış var" dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat