Loading...

4 bin kişi kütüphane yolunda…

Bursa 8 Aralık 2017 10:36
Videoyu Aç 4 bin kişi kütüphane yolunda…
A
a

Türkiye’de insanlar günlük hayatlarının 6 saatini internette geçirirken, yılda sadece 6 saat kitap okuyor. İnegöl’de ise 4 bin 669 kişi halk kütüphanesini aktif olarak kullanıyor. 

İnternet teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması bilgiye kolay ve hızlı ulaşımı sağladı. İnternet ağının genişlemesiyle hemen hemen herkes internete erişim imkanı bulabilirken, tek tıkla istenilen bilgiye imkanını buluyor. Ancak bilgiye ulaşımın bu kadar kolaylaşıp, hızlanması insanları tembelleştirdi. Daha öncelerde kütüphanelere giderek, konu hakkında bütün kaynaklar taranarak, ulaşılan bilgiye insanlar artık sahip oldukları internete bağlanabilen araçlarla (bilgisayar, telefon…) hızla ulaşabiliyor. Durum böyle olunca kitap okumak geri plana atılmış oldu. Türkiye’de insanlar günlük olarak 6 saat 46 dakikalarını internette geçiriyorlar ve bunun 3 saatini sosyal medyada harcıyorlarken, kitap okumaya yılda 6 saat ayrılıyor. Bu durum İnegöl’de de çok farklı değil.


EN ÇOK OKUNAN KİTAP ÇALIKUŞU
İnegöl İshakpaşa İlçe Halk Kütüphanesi’ni kullananlar gerek öğrenciler, gerekse çalışan insanlar tarafından kullanımı azımsanamayacak olsa da bugün 300 bine yaklaşan İnegöl nüfusundan sadece 4 bin 669 kişi halk kütüphanesini aktif olarak kullanıyor.  İnegöl İshakpaşa İlçe Halk Kütüphanesi’nde felsefe, psikoloji, sanat, bilim, edebiyat, tarih, coğrafya gibi birçok alanda toplam 65 bin 194 kitap bulunurken, 2017 yılı içerisinde bin 185 kişi kütüphaneye kaydoldu.
 Bunların 326 kişisini çocuklar, 580 kişisini gençler ve 278 kişisini de yetişkinler oluşturuyor. Bugüne kadar en çok kitap okuyan kullanıcı 600 kitap, ikinci okuyucu 188 kitap, üçüncü okuyucu 185 kitap okurken, bu yıl en çok kitap okuyan kişi 229 kitap okudu. Onu takip eden ikinci okuyucu 75, üçüncü okuyucu da 69 kitap okudu. En çok okunan kitap Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanı oldu. Onu izleyen kitaplar ise şu şekilde sıralandı: Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı, Kahraman Tazeoğlu’nun Bukre romanı, Elif Şafak’ın İskender romanı, Canan Tan’ın İz romanı. 2017 yılında en çok kitap okuyanların yaş ortalaması ise 35 oldu.


Kaynak : MELEK GENÇ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat