7 bin yıllık tarihi miras

Bursa 21 Eylül 2016 21:09
Videoyu Aç 7 bin yıllık tarihi miras
A
a

Geçmişten günümüze, toplum ve ticaret hayatının izlerini taşıyan Kantarın Topuzu; teraziler, ağırlıklar,ölçü aletleri” TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

'RIDVAN DERELİ HABERİ'
Daha önce “Eski Hamam; Eski Tas”,“Atlı Karınca; Oyuncaklar”, “Zaman Makineleri; Saatler” ve “İşte Benim Zeki Müren” gibi sergilere ev sahipliği yapan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi çatısı altında yer alan TOFAŞ Sanat Galerisi ziyaretçilerini, ‘Kantarın Tozu’ Sergisi’nde heyecan verici bir gezintiye çıkarıyor.
 
Serginin açılışını Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muhsin Özlükurt, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Remzi Topuk, Mimar Naim Arnas ile birlikte yapan TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu ve çok sayıda davetli katıldı. Cengiz Eroldu, Tofaş’ın kuruluşundan bu yana, otomotiv sektörüne ve ekonomiye olduğu kadar toplumsal gelişime destek vermeyi hedef edindiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, TOFAŞ’ın sosyal sorumluluk faaliyetlerinde Bursa’nın öncelikli olduğunu dile getirdi. TOFAŞ Anadolu Arabaları Müzesi’nin tarihe ve toplumsal hayata değişik bir pencereden bakmayı sağlayan sergilere ev sahipliği yapmakta olduğunu hatırlatan Eroldu, tarih ve kültür tutkunlarını bu defa Kantarın Topuzu Sergisi ile buluşturmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.
SİMGENİN GÜCÜ
 Eroldu “Geçmişi milattan önce 5000 yılına kadar uzanan teraziler, sadece dünyayı değiştiren ve ekonomik hayatı şekillendiren bir gereç olarak değil, tarih boyunca ilişkilendiği adalet, denge, hassasiyet gibi kavramlarla, felsefe, bilim ve sanata ilham veren bir simge olarak da önem kazanmıştır. Kantarın Topuzu Sergisi’ni gezerken bu simgenin gücünü ve toplumu nasıl etkilediğini de hissetmek mümkün” dedi. Sergilenen koleksiyonunun sahibi Mimar Naim Arnas ise yaptığı açıklamada, yaklaşık 35 yıldan bu yana terazi, ağırlık ve ölçü aletleri topladığını belirtti. İlk olarak Dolapdere’den Beyoğlu’na giderken küçük bir dükkânda gördüğünü sandığı saatlerin aslında 2 metre boyunda, insan tartmak için kullanılan otomat teraziler olduğunu anlaması ile ölçü aletlerine olan ilgisinin başladığını anlatan Naim Arnas, “Teraziler ve ağırlık ölçüleri, insanlık tarihi kadar eskidir ve insanlık tarihi içinde özel bir yer tutar.
EKONOMİNİN TEMELİ
Yerçekimi ve denge esasına dayalı bu aletler, insanlığın, ortak bir ağırlık birimi bulma ve kullanma ihtiyacından doğmuş; dünyada değişim ekonomisinin ve hele ticaretin gelişmesinde büyük önem taşımıştır. Teraziler, bir anlamda ekonominin temel aygıtlarından biri haline gelmiştir. ”  ifadelerini kullandı.Kantarın Topuzu Sergisi’nde yer alan eserler tarihin her döneminde, her coğrafyada kullanılan ölçü aletlerini ve terazileri kapsıyor. Her bir alet kullanıldığı dönemin ve medeniyetin koşullarına ve yaşam tarzına dair izler taşıyor. Denge kavramıyla özdeşleşen eşit kollu teraziler, kantarlar ve cep terazilerinin yanı sıra, yakın döneme ait yaylı teraziler, sarkaçlı teraziler, Roberval (çift keseli) teraziler, platformlu teraziler ve bu terazilerde kullanılan ağırlık çeşitleri de sergide görülebilecek eserler arasında yer alıyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat