Loading...

ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları İslam Dünyası’nı ayağa kaldırdı

Türkiye 8 Aralık 2017 11:23
Videoyu Aç  ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları İslam Dünyası’nı ayağa kaldırdı
A
a

ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları İslam Dünyası’nı ayağa kaldırdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, İslam dünyasında büyük tepkilere neden oldu. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm liderlerden sert açıklamalar bir biri ardına geldi.

Trump'ın açıklamalarına "Hükümsüzdür" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buradan tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum. Kudüs'ün statüsünü değiştirecek adımlardan uzak durulması gerekir" dedi. 


ABD Başkanı Donald Trump, merakla beklenen konuşmasında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurması Müslüman dünyasında büyük tepkilere neden oldu. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer siyasi liderlerde tepki gösterdi. TBMM’DEN ORTAK BİLDİRİ 

TBMM Genel Kurulu'nda, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri okunarak, “TBMM'nin bu maceracı girişimi kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi” dünya kamuoyuna ilan edildi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı hazırladığı ortak bildiriyi okudu. Kudüs'ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreği olduğu vurgulanan bildiride, “Kudüs ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır” ifadesine yer verildi. Filistin sorununun gerçekte bir insanlık sorunu olduğu ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte, bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündeminde yerini koruduğu kaydedildi.

ERBAKAN VAKFI: "KUDÜS İSLAMINDIR"

Erbakan Vakfı Genel Merkezi, ABD Başkanı Trump'ın küstah açıklamasına sert tepki gösterdi. Vakfın Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Müslümanların ortak değeri ve ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan Kudüs, Dünya Siyonizmi’nin binlerce yıllık planları doğrultusunda bir kez daha Siyonist İsrail’in tehdidi ve tecavüzü ile karşı karşıya kalmıştır. ABD Başkanı Donald Trump’ın daha seçildiği ilk günlerde açıkladığı Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi süreci bugün resmi olarak tüm dünyaya duyuruldu. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması emrini veren Trump, kendisini adaylık ve seçim sürecinde Yahudi damadı Jared Kushner üzerinden destekleyen Siyonist Lobilere olan borcunu böylece ödemiş oldu. İsrail, Dünya Siyonizmi ve başkanlığını Siyonizme borçlu olan Trump sorumluluklarının bilinci ile hareket ederken, asıl hedefleri olan Büyük İsrail yolunda bu adımları bilinçli bir şekilde atarken, İslam Dünyası’ndaki bir kısım işbirlikçi yöneticiler yine bu aynı odakların planlarının bir parçası olmaları hasebiyle bu haksız ve hukuksuz adım karşısında sessiz kalmakta ve gereken adımları atmamaktadır."'CİHAT BAYRAĞI YERE DÜŞMEYECEK'
"Bizler Erbakan Hocamızın dava erleri Erbakan Vakfı mensubu Milli Görüşçüler olarak, merhum liderimizden aldığımız cihad bayrağını bir gün bile yere düşürmeden, aynı kararlılık ve azimle taşımaya devam edeceğiz. Alınan bu karar elbette ki bizim için yok hükmündedir. Ancak bu kararı alıp uygulamaya koyanlar şunu bilmeliler ki, Türkiye’nin öncülüğünde D-60 Projesi’ni hayata geçirip, İslam Birliği’ni kuracağımız ve bu kararın yazılı olduğu kağıtları yırtıp atacağımız günler mutlaka gelecektir. Bizler asıl olarak “Büyük İsrail” yolunda atılan bir adım olan bu haksız ve hukuksuz kararı tanımadığımızı, tanımayacağımızı, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı Siyonizmin pençesinden kurtarmak için, Büyük İsrail planının hedefe ulaşmasını önlemek için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kararlı bir şekilde mücadelemize devam edeceğimizi tüm dünyaya ilan ediyoruz."

HAYDİ BURSA KUDÜS İÇİN FOMARA'YA!
Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan’ın açıklaması: “KUDÜS MÜSLÜMANLARA EMANETTİR”
‘Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından 8 Aralık (Bugün) Cuma namazından sonra Fomara Meydanında “KUDÜS MÜSLÜMANLARA EMANETTİR” basın açıklamasına üye kuruluşlarımızın organizasyonluğunda Tüm Bursalı hemşehrilerimiz davetlimizdir. Bursa halkımızı ilk kıblesine sahip çıkmaya bekliyoruz,” çağrısını yaptı.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BU AÇIKLAMA HÜKÜMSÜZDÜRCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, İsrail ve ABD'ye "Kudüs" çağrısı yaptı. Erdoğan,  “Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir.”

Erdoğan, ABD'yi de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararından vazgeçmeye çağırdı ve “ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs'ün asırlara sari kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir. İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan gerek hukuk gerek tarih önünde hükümsüzdür" ifadelerini kullandı. 

BAŞBAKAN YILDIRIM: “VAHiM BiR DÜŞÜNCE”Başbakan Binali Yıldırım,  ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs açıklamasına ilişkin, “Filistin için başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına yönelik kararlar ortadayken ve bura ile ilgili üç dinin de hassasiyeti var. İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik, her üç semavi din için burası kutsal bir mekan. Dolayısıyla buranın konumu, statüsüyle oynamak adeta pimi çekilmiş bir bomba şeklinde bir sonuç doğurur. Neresinden bakarsak bakalım vahim bir düşüncedir” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: “TRUMP YALNIZ KALACAKTIR”​Filistinli kardeşlerin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracağını belirten Kılıçdaroğlu, “Kudüs’ün ortasına Trump bir bomba koydu. Derinden yaraladı bizi, Ortadoğu'yu, barışı özleyen herkesi derinden yaraladı. Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracağız, destek vereceğiz. Trump yalnız kalacaktır, bütün dünyada yalnız kalacaktır. Kendi ülkesinde yaşadığı sorunları başka bir sorunla perdelemeye kalkıyorsa yanılacaktır”  ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: “KUDÜS KOMPLOSU SIRTIMIZA İNEN BİR HANÇERDİR”​MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kudüs'te yaşanan gelişmeler hakkında sert açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “ABD'nin; tahripkar istikrarsızlık, toplumsal infial, toplu intifadaya, kara bir leke gibi alnına yapışacak muhtemel dinler arası çatışmaya yol açacak Kudüsle ilgili adımlarını muhakkak askıya alması şarttır, acilen ve amasız şekilde gaflet ve dalalete son vermelidir. ABD'nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam Alemi olmayacaktır" dedi.

KARAMOLLAOĞLU: KUDÜS BİZİM NAMUSUMUZ​
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Kudüs bizim namusumuzdur, izzetimizdir dersek kesinlikle abartmış olmayız. Kudüs bir İslam şehridir ve kimsenin tereddüdü olmasın, bir İslam şehri olmaya da devam edecektir" dedi.

AKŞENER: TRUMP İSLAM ALEMİNİ DERİNDEN İNCİTTİİç politikada sıkışan Trump, hiçbir başkanın kullanmadığı yetkiyi kullanarak İslâm alemini derinden incitmekle kalmadı, İsrail-Filistin barış görüşmelerine de zarar verdi. Bu durumu şiddetle kınıyorum. İYİ Parti'nin iktidarda olduğu güçlü bir Türkiye'de bu kararı alamazlardı.

DESTİCİ: ABD’NİN HAMLESİ ATEŞE BENZİN DÖKMEKBüyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin, "Bugüne kadar hiçbir ABD Başkanı bunu neticelendirecek adımı atma cesareti gösterememiştir. ABD'nin hamlesi ateşe benzin dökmekten başka bir şey değildir" dedi.

Kaynak : HABER / ÖZLEM ATAÇ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat