Loading...

Ahşabın sanatla buluşması

Bursa 8 Aralık 2017 10:18
Videoyu Aç Ahşabın sanatla buluşması
A
a

Mobilyacılıkta bir marka haline gelen İnegöl mobilyasının gelişimini, Aksesuar firmasının sahibi ve aynı zamanda İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı olan Özcan Ayhan gazetemize anlattı.

Herkesin evinin olmazsa olmazı olan mobilyalar, usta ellerin hünerleriyle ağaçtan dönüşerek evimize ulaşır.  İnegöl ise mobilyacılıkta bir marka haline gelmiş ve adını tüm dünyaya duyurmuş durumda. 40 yıllık İnegöllü mobilyacı Özcan Ayhan, İnegöl mobilyasının dünden bugüne değişimini gazetemize anlattı.  İnegöllü 54 yaşındaki Özcan Ayhan 15 yaşında abisinin yanında mesleğe başladı ve 1996 yılında kendi işi yerini açtı. Aksesuar firmasının sahibi Özcan Ayhan, mobilya sanayinde de aksesuarlar ve yaşam odaları üreterek, hem İnegöl, hem yurtiçi, hem de yurt dışı fuarlarına katılımcı olarak girdiklerini belirterek, İnegöl’ü ve firmalarını temsil ettiklerini söyledi. 2010 yılından beri İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası başkanlığı yapan Ayhan, “8 yılı bitirmek üzereyiz. Bu benim 2’nci dönemim. 8 yılda birçok çalışmalarımız oldu. Yurt dışında fuar gezilerimiz, yurt içinde fuar katılımları, seminerler ve odamızın temsilinde, bürokrasiden destekler alarak bu günlere geldik” dedi.

“NÜFUS ARTIŞININ SEBEBİ MOBİLYA”
MODEF’in nereden nereye geldiğinden bahseden Ayhan, “İnegöl mobilyası 100 yıllık marka değeri olan, ahşabın sanatla buluşmasıdır. Bu sanatkâr ağabeylerimizin, mobilyacılarımızın bize devrettiği bu çok değeli markayı bizler de son 20-25 yıldır temsil etmeye çalışıyoruz. 2006 yılından bugüne de düzenlenen bütün fuarlarda da odamızı temsilen bulundum. Ve fuarların İnegöl’e, İnegöl mobilyasına katkılarını bizzat yaşayarak gördüm. Bu kısa dönemde birçok firmamızın 50-100 metrekare imalathanelerde üretim yaparken şimdi 10 bin metrekare fabrikalarda üretim yaptığının gördüm. Fuarcılık İnegöl’de olmazsa olmazımızdır. Çünkü firmalarımızın gelişimine hız veren, yeni müşterilerle tanıştıran, vizyonunun geliştiren bir araç olmuştur. Yeni insanlarla yeni müşterilerle tanışma fırsatı bulmuşlardı. Ve İnegöl’ün şu anki nüfus artışının en önemli sebeplerinden biri İnegöl mobilyasının bu son 15-20 yıldaki hızlı gelişimidir” dedi.

“İNEGÖL MOBİLYASI ÇATI KURULUŞTUR”
Dünden bugüne mobilyacılıkta değişen birçok şey olduğunu söyleyen Ayhan, “Çağın getirdiği yenilikler oldu. Fakat değişmeyen bir şey oldu: ‘El sanatı’. Teknik olarak, metrekare alanlarımızda büyümeler oldu. Ama el sanatının hiçbir zaman bitmedi ve dünyada da üretimin el sanatı olduğunu, en değerli ürünlerin el yapımı olduğunu gördük. Mobilyada sanatkâr ustalarımızın becerilerini birleştirdiğimiz zaman başarılı olunduğunu gördük. Fabrikasyon düz ürünler olduğunu, fakat sanatkârın elinin değdiği ürünlerinde estetik olduğunu gördük. İkisini birleştirdiğimiz sürece, sanatkârla bugünün teknolojisini birleştirdiğimiz zaman en güzel verimin olduğunu gördük. Eskiden malzemenin o günkü tedahüle göre ürünler üretiliyordu. İlk ürünler suntayı firmalar kendileri dolgu yaparak üretip, kendileri sunta şekline getirip üretirlerdi. Makineyle yapılabilen seri üretimlerin yanında sanatkârlarımızın el emeğiyle üretilen ürünlerin birleşmesiyle, İnegöl mobilyası  bir marka olarak, yurt içi ve dışında duyulur oldu. Bu da hiçbir firmada olmayan bir özellik. İnegöl mobilyası bütün firmalarımızın üstünde çatı bir kuruluş oldu ve hepimizi kapsıyor. Kurumsal bir şehir markası olduk. Dünyada da kendimizi tanıtırken İnegöl mobilyası olarak tanıtıyor, sonra kendi firmamızı tanıtıyoruz. Onun için firmalar büyürken İnegöl mobilya markası da bizim çatı kuruluşumuz olarak büyüyor” dedi. “KAZANCIMIZ ZAMLARA GİTTİ”
Sektörün inişli çıkışlı yanları olduğunu söyleyen Ayhan, “Ülkenizin üzerine oynanan oyunlar var. Bunlardan biri ekonomik oyunlar. Bu oyunlarda bizim gibi üretim yapanlar zarar görmektedir. Zarar gördüğümüz sebeplerden biri de bir yıl içinde aşırı gelen zamlardır. Mobilyacılarımız bu konuda mağdur olmuşlardır. Bu yılkı kazancımız maalesef gelen zamlara gitmiştir. Ayrıca biz şunu her zaman söylüyoruz, dünya, insanlık var oldukça mobilya sektörü asla bitmeyecek bir meslektir. Çağımızın en geçerli, değerli mesleklerinden biridir. Sektör dalgalanmakla birlikte devam etmektedir. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, yöneticilerimize, STK’lara, siyasilerimize, belediye başkanlarımıza, geçmiş belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Kaynak : NAZLI KURTGEL/ ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat