Loading...

Aileler yarıyıl tatilinde nelere dikkat etmeli?

Bursa 27 Ocak 2018 22:01
Videoyu Aç Aileler yarıyıl tatilinde nelere dikkat etmeli?
A
a

Karneler alındı ve yarıyıl tatili başladı. Neredeyse bütün günlerini okulda geçiren çocukların tatil boyunca yapması gerekenler ve ebeveynlerin çocuklarıyla geçirmesi gereken zamanla ilgili açıklamada bulunan Uzman Psikolog Işık Pekgirgin bu süreçteki ailevi ilişkilerin çok değerli olduğunun da altını çizdi.

Yarıyıl tatilinin verimli geçirilmesi için ebeveynlere öneride bulunan Uzman Psikolog Işık Pekgirgin, işe tatil programı hazırlayarak başlamaları gerektiğini söyledi.  Pekgirdin, “Öncelikle ebeveyenlerin tatil için bir program çıkarmaları gerekmektedir. Bu programda da ağırlık sosyal aktiviteye ayrılmalı, derslerden kopmamak içinde, tekrar planı oluşturulmalı, kitap okumalarına teşvik edilmelilerdir. Bu dönemde çocuktan okul dönemindeki gibi ders çalışması beklenmemeli, ona dinlenmesi için zaman tanınmalıdır. Öğrencilerin bir dönemin yorgunluğunu üzerlerinden atmak için oldukça önemli olan bu tatilin kaliteli geçmesi adına aileler çocuklarıyla beraber zaman geçirmeli, eğlenmelerine izin vermeli, ortak aktiviteler planlamalı, mümkünse yer değiştirerek kısa süreli seyahate çıkılmalıdır. Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Onlar ile bol bol oyun oynayın, beraber kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Tatilde doyasıya eğlenmelerine izin verin. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin. Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın” diyerek açıklamada bulundu.“OKUL BAŞARISI HAYAT BAŞARISI DEMEK DEĞİLDİR” 
Eve getirtilen karne üzerinden çocuğa baskı yapılmaması gerektiğini söyleyen Pekgirgin, “Kırık notlarla dolu bir karnenin, öğrencinin psikolojisi üzerinde oluşturduğu olumsuz etki, ailelerin de baskısı ile içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Karnesinden dolayı çocuğa olumsuz bir tutum gösterilmemelidir. Çocuğu suçlamak, kıyaslamak ya da aşağılamak uzun vadede çocuğun benlik saygısının azalmasına, kendisini değersiz görmesine ve motivasyonun düşmesine neden olacaktır. Çocukların karnesindeki zayıf notlara karşılık, aileler iyimser ve onların ruhunu okşayacak şekilde davranması, çocuklara, ‘Sana güveniyorum, sen istersen başarırsın’ diye olumlu ifadeler kullanmak birçok sorunu çözecektir” dedi.“BASKI YAPMAYIN” 
Anne babaların çocukların tatilini okul başarısını artırmak için fırsat gördüğünü söyleyen Uzman Psikolog Işık Pekgirgin  bu düşüncenin yanlış olduğunu belirtirken, “Çocuğun okul başarısıyla çok takıntılı olunmamalı. Çünkü çocukta sürekli ders çalış baskısı, başarılı olursa sevildiğini düşünecek, başarısızsa da değersiz hissetmeye başlayacaktır. Sizin koşulsuz sevginizi hissetmeyecektir. Çocuğun diğer özellikleri, becerisi, yetenekleri hiç gündeme gelmez. “Okulda başarısızsa hayatta da başarısızdır” etiketi çocuğa yapıştırılır ve öz güveninin gelişmesine izin verilmez. Sonra ders çalışmak istemeyen, bir şeyi daha denemeden başaramayacağını düşünerek, başarısızlığı kabullenen çocuklar olarak büyürler. Bu nedenle anne baba olarak çocuğunuzu, önce sizin çocuğunuz olduğu için koşulsuz sevdiğinizi gösterin. Sevginizi akademik başarı ile koşullamayın.  Unutulmaması gereken en önemli nokta çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlıklarının her şeyden önemlidir” dedi. 
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat