Loading...

Amatör boksun Kübalı Vedat’ı

Bursa 1 Mart 2018 22:30
Videoyu Aç Amatör boksun Kübalı Vedat’ı
A
a

70’li yılların amatör boksta sevilen ismi Kübalı Vedat lakabıyla bilinen Vedat Özyurt’u devam eden tedavisi için yattığı ROMATEM Hastanesi’nde ziyaret ederek sağlığını ve geçmişten günümüze sporu değerlendirdik.

76-82 yılları arasında amatör boks ile uğraşan Kübalı Vedat lakabıyla da bilinen Vedat Özyurt tedavi gördüğü ROMATEM Hastanesi’nde yattığı odada gazetemizi ağırladı. Gerçekleşen sohbette sağlık durumundan spor hayatına kadar samimi açıklamalarda bulunan Özyurt’a boksu sorduğumuzda “boks eşittir güç” dedi.61 yaşındaki emekli amatör boksör namı diğer Kübalı Vedat boks ile tanışma hikâyesini anlatarak başladı. “Beytullah isminde bir komşumuz vardı. Kendisi boks ile ilgileniyordu. Fındık bahçelerinde ağaçlara kum torbasını asıp çalışırdı. Bizde onun yanında seyrederek boksa merak saldık. Lisede önce boks takımında spora başladık. 70’li yıllarda Ordu Lisesi sporla çok ilgileniyordu ve futbolda dünya şampiyonu olmuştu.  Hatta Orduspor’un 1. Lige çıkmasında Ordu Lisesi’nin futbolcuları sayesinde olmuştur. Okuduğum okulunda bu konuda faydasını çok gördüm” diye anlattı.


SİYASET SPORUN ÖNÜNE GEÇMİŞTİ
70’li yıllarda sporun önüne darbeler yüzünden çok engel çıktığını anlatan Kübalı Vedat siyasetin sporun önünce geçtiğini anlatırken, “O yıllarda tek büyük engelimiz vardı. 80 yılına kadar polis, jandarma, kara kuvvetleri gücünün spor dalları vardı. 70-80’li yıllarda siyaset çok ağır bastı. O sıralar siyaset, öğrencilerin hem eğitim haklarını elinden aldı hem spor dallarında çok geri kalmamıza sebep oldu” dedi.


TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ VE SON MAÇ
Askere gittikten sonra sporu bıraktığını anlatan Kübalı Vedat  son  maçında yapılan haksızlığın kendisini spordan soğuttuğunu anlattı. Kübalı Vedat, “77 yılında Türkiye 2’inciliğini aldığım yıl Ordu’dan 2 gariban arkadaş otobüse atladık Mersin’e Türkiye şampiyonasına gittik.  Hiçbir zaman antrenörümüz olmadı. Rakibim Ankaralı Seyfi Tatar’ın öğrencisiydi. Tabi hakemler aynı antrenörler aynı ve aralarındaki ilişkileri de çok iyi. Rakibimi 3 raunt kum torbasına çevirdim ve müsabaka sonunda 2 kişi rakibimi rintken aşağı indirdiler. 3-2 rakibime verildi maç ve ondan sonra amatör spordan soğudum.80 yılında askere gittim o zaman Antalya’da acemi askerim. Ankara’ya spor müsabakalarına davet edildim. Kara Harp Okulu’nun formasıyla orada 4 maç yaptık Türkiye şampiyonu olduk. Bir daha da boks yapmadım” diyerek anlattı.

KÜBALI’NIN MANASI…
Vedat Özyurt’dan ziyade Kübalı Vedat olarak bilinen emekli amatör boksöre Kübalı’nın manasını sorduğumuzda ise “O yıllarda Kübalılar dünya boks literatüründe çok çok ilerilerdi. Stevenson diye bir amatör sporcuları vardı ağır sıklette. Tüm maçlarını nakavtla kazanıyordu.  Bir iki raunt yumruk yiyor üçüncü rauntta tek yumruk atıp nakavt ediyordu. Rahmetli Muhammed Ali’ye bunu rakip çıkarmak istemişlerdi hatta. Menajerleri buna izin vermedi. Çünkü hakikaten çok güçlüydü. Benimde bir maçım vardı karşımda genç bir çocukla müsabakaya girdim. Vurmaya kıymadım çok gençti tabi o bana burunca önce bir yıldızları saydım sonra kendimi silkeledim Osmanlı tokatı atarcasına bir yumruk salladım nakavt ettim. Bunun üzerine Samsun’un antrenörü Şefik hoca Fikri ağabeyimizin yanına geliyor benim için bu Kübalıyı nereden bulup getiriniz diyor. Daha sonra Ordu’ya geri döndüğümüzde valinin huzuruna çıktık. Orada da beni Kübalı Vedat olarak takdim edince valide verdiği sertifikanın altına Kübalı Vedat’a sevgilerimle diye yazıyor. O zamandan bu zaman da namımız Kübalı Vedat olarak kalıyor” diye anlattı.


DÜNDEN BUGÜNE SPOR
Dünden bugüne sporu değerlendiren Kübalı Vedat, spor camiasına emek harcayan ve emekli olan sporcular için federasyonun maddi manevi desteği olup olmadığı sorumuza da ayrıca cevap verdi. Kübalı Vedat, “Spordaki gidişatı hiç iyi olmadığını söyleyebilirim. Şimdi spor sadece iddia yarışı oldu, para oldu. Sporda sadece belirli gruplar para kazanıyor. Amatör spor yok artık. Türkiye’de spor belli marjinal grupların elinde. Bazı büyük takımlardan örnek verecek olursak tek kişi tarafından idare ediliyor. Kurumsallaşmıyor sadece kişiler arasında kalıyor. Simdi ki gençlik sosyal hayatını çarşıya çıkıp ta bir hamburger yemeye odaklandırmış vaziyette. Türkiye’de bugün bir Seyfi Tatar’ı, bir Cemal Kamacı’yı anan var mı? Hadi biz kendi semtlerimizde amatörce mücadele verdik. Ama onlar Avrupa Şampiyonu olmuş sporcular. Biz onların maçlarını izleyebilmek için sabahlara kadar televizyon önlerinde oturuyorduk. Şuanda hangi federasyon kimi hatırlıyor hiç kimseyi. İlyas Tüfekçi’yi hatırlayan var mı şuan hasta yatağında yatıyor. Almanya’dan Türkiye’ye gelip burayı tercih etti şuan hasta yatağında kimse hatırlamıyor, bilmiyor. Samsun Spor’un trafik kazasında hayatını kaybeden sporcularını hatırlayan var mı yok. Ama para yemeğe geldi mi herkes çok iyi bu ülkede” diyerek sitemde bulundu.


“SAĞLIĞIM DAHA İYİ”
Şuanda tedavi gördüğü hastanede sağlık durumu hakkında bilgi veren Kübalı Vedat yapılan yanlış operasyonlar sonucunda çok büyük sıkıntılar çektiğini en sonunda ROMATEM Hastanesi’ne gelerek başarılı bir tedavi süreci yaşadığını anlattı. Kübalı Vedat, “Ordu’da özel bir hastanede 2014 yılında boynumdan bir operasyon geçidim. Kemiğin içerisini açmak için önce 3 protez taktılar. 3-4 gün sonra taburcu oldum. İlk ameliyatım iyi geçti zannediyordum ki ameliyatta kemik parçası unutmuşlar boynumda Sonrasında çok sıkıntılı süreçler yaşadım. O parça kemiği alırlarken beyinden gelen sıvının damarını delmişler. Sonra yeniden ameliyata aldılar. Ameliyat sonrasında tamamen bir külçe haline döndüm.  Bursa’da ROMATEM Hastanesi’ne geldim. 2 ay tedavi gördüm vücut tedaviye cevap vermedi. Yapılan tetkikler sonrasında bir parça olduğu çıktı ve sonra İzmir’e ameliyata gittim. Daha sonra ROMATEM’e geldim. Allah razı olsun çok iyi bakıyorlar. Hiçbir zaman hayata olan inancımı kaybetmedim çok şükür her geçen gün daha da iyiye gidiyorum ve ROMATEM ‘i artık bir aile olarak görüyor teşekkür ediyorum.


“SIKI VE YOĞUN BİR TEDAVİ GERÇEKLEŞİYOR”
Kübalı Vedat’ın tedavisini gerçekleştiren Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı ve ROMATEM Hastanesi Başhekimi Dr. Nurten Küçükçakır’dan da sağlık durumu hakkında bilgi alırken, “Vedat Bey 2014 yılından beri tedavisini yakından takip ettiğimiz bir hastamız. İlk olarak bize başvurduğunda bir boyun ameliyatı geçirmişti ve sonrasında kollarda ve bacaklarda güçsüzlük ve hissizlik yakınması ön plandaydı.
Tabi ki hastamızın geçmiş hikayesine baktığımızda amatör boks ile ilgilenmiş ve ağır sporlar yaptığı için ameliyat öncesinde de boyun fıtıkları varmış. Kolları zorlamayla beraber büyümüş ve bunun sonrasında cerrahi bir işlem geçirmiş. Cerrahi sonrasında da omurilikte bir ödem gelişmiş ve ödeme bağlı omurilik baskısından dolayı kollarda bacaklarda güçsüzlük hissizlik oluşmuş. Hastamız geldiğinde vücudunda hiçbir hissiyat yoktu. Baş tutması bir boyun desteğiyle sağlanıyordu. Sonrasında biz aktif fizik tedaviye başladık fakat tekrar bir cerrahi müdahale gelişti. Sonrasında hastanemize geldi ve şuanda yapılan fizik tedavilerle gayet iyi aşamada. Burada hastamıza bire bir fizyoterapistler eşliğinde ciddi bir fizik tedavi ve egzersiz programı düzenledik. Bunun dışında ellerdeki fonksiyon kaybını ergoterapi dediğimiz tedavi yöntemini ve bir kol robotuyla programını sürdürdük. Bunun dışında yürüme robotu, havuz tedavisi düzenledik. Tabi hastadaki hasar çok fazla olduğu için çok sıkı ve yoğun bir tedavi gerçekleştirdik. Şimdi hastamız bir koltuk değneği yardımıyla yürümeye başladı. Sedyeyle geldiği hastanemize şuanda ellerini kollarını kullanarak tedavisini olmaya devam ediyor” diye anlattı.
 
Kaynak : MERVE ÖZDEMİR/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat