Aşk konulu konferans büyük ilgi gördü

Bursa 1 Aralık 2016 14:21
Videoyu Aç  Aşk konulu konferans büyük ilgi gördü
A
a

Prof. Dr. A. Ertan Tezcan, şifozfreni ile aşkta dopamin hormonunun arttığını, kalbin kan pompalamaktan başka bir görevi olmadığını söyledi.

 Türk Hemşireler Derneği Bursa Şubesi tarafından Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde şizofreni hastalığına dikkat çekmek için düzenlenen, “Şizofreni ve aşk: Hangisi  daha ağır hastalık?“ konulu konferans büyük ilgi gördü. Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr.  Rüstem Aşkın'ın yönettiği konferansta konuşan Prof. Dr.  A. Ertan Tezcan, şizofreni hastalığını kendine has bir üslupla anlattı. Şizofreni ile  aşk arasındaki ilişkiyi biyolojik ve sosyolojik boyutlarıyla anlatan Ertan Tezcan, aşkın da  tıpkı şizofreni gibi beynimizle alakalı olduğunu,  beyinde başladığı ve beyinde sonlandığını, kalbin kan pompalamaktan başka bir görevi olmadığını söyledi.
 
“İLK AŞK HER ZAMAN HATALIDIR"
 Prof. Dr. Ertan Tezcan, "Şizofreni hastalığında dopamin hormonu artar ve bu durum kişinin beyninde yanlış düşüncelere sebep olurken.  Dopamin hormonunda kişi aşık olduğu zamanda da artış olur. Aşkta ve şizofreni hastalığında da kişi yalnız kalmak ister, gözü başkasını  görmez, eleştiriye tahammül etmez, sorumluluklarını ihmal eder. Aşk bir tutkudur ve ambivalans etkisi vardır. Ambivalans

AŞKI AKILLA YENMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
 sevmiyorum derken sevdiğini söylemektir. Sevdiğimiz kadar nefret ederiz. Sevdiğimiz kişiye duyduğumuz öfke fazladır.  Ambivalans  şizofrenide de vardır. Aşkı akılla  yenmek mümkün değildir. İlk aşk her zaman hatalıdır" dedi.
 İnsanların bazı zamanlarda aşkı uğrana sevdiğini öldürdüğüne dikkat çeken Ertan, eskiden şizofreni hastalarının iyileşme oranlarının yüzde  7’lerde olduğunu, bu rakamın  günümüzde yüzde 70’lere kadar çıktığını, lakin aşkın ilacının olmadığını söyledi.
 Prof. Ertan Tezcan, “Aslında bugünkü toplantının asıl gayesi şizofreniye dikkat çekmek. Malum, şizofreni hastalığını anlatacağız, bilgi  vereceğiz dediğimiz zaman insanlar  fazla ilgi göstermiyor. Fakat bunu benzer bir şey ile sosladığınız zaman, mesela aşkla  alakalandırdığınızda dinleyici daha fazla oluyor. Bugünkü toplantının faydalı  olduğunu düşünüyorum” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat