Loading...

Baba Gibi Dernek

Bursa 14 Aralık 2017 11:21
Videoyu Aç Baba Gibi Dernek
A
a

Bursa Yetimlerine Sahip Çıkıyor Derneği yıllardır Bursa’nın yetim çocuklarına baba eli uzatıyor. Dernek Başkanı Mehmet Çepni derneğin faaliyetlerini ilk defa Yeni Marmara Gazetesi’ne anlattı.

Ölüm, dünyanın en gerçek olayı… İnsanı hiç beklemediği bir anda, kaybedilen kim olursa olsun sarsan, geride kalanlar içinde atlatılması en zor travma. Hele kaybedilen kişi babaysa, artık hayatta yerini asla dolduramayacağınız bir boşluğunuz var demektir. Ancak Bursa’da öyle bir dernek var ki bu zor durumun bile birlikte, sevgiyle ve ilgiyle üstesinden gelinebileceğini gösterdi. Bursa Yetimlerine Sahip Çıkıyor Derneği (YETİMDER)  sadece babasız çocuklara sahip çıkmakla kalmıyor, bir baba misali okulunda, evliliğinde kısacası tüm hayatında onların maddi manevi arkalarında duruyor. Mehmet Çepni eskiden AK Parti Sosyal Yardımlaşmadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş son iki senedir ise resmi olarak Bursa Yetimlerine Sahip Çıkıyor Derneği’nin başkanlığını yapmakta. Çepni, “10 senedir bu işi yapıyorduk ama derneğin resmi kuruluşu iki sene önce oldu. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve iş adamlarının yardımıyla hizmet sunuyoruz. Büyükşehir’in bize sunduğu 5 odada gönüllü 9 arkadaşımızla birlikte ihtiyaç sahibi yetim ailelere yardım götürüyoruz. Benim iki kızım da burada gönüllü olarak çalışıyor eşim de yardımda bulunuyor’’ şeklinde konuştu.
“İŞİMİZ YETİMLERİ SEVİNDİRMEK’’
Derneğin yürüttüğü faaliyetlerden bahseden Mehmet Çepni, “420 yetim ailesi ve 150 de mağdur aileye yardım sağlıyoruz. Bu 150 ailenin içinde eşinden boşanmış, eşi hapse girmiş ve çeşitli sebeplerle mağdur olmuş aileler var. Toplamda 1800’e yakın kişi hizmet alanımızda. Bazı ailelerimizde hem anne, hem baba yok. Ama asıl çoğunluğu babası olmayan aileler oluşturuyor. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi bize araç, öğretmen, personel tesis ediyor. Bu sayede vatandaşlarımıza iki ayda bir gıda, beş kiloluk et ve ailedeki birey sayısına göre değişen alışveriş çekleri veriyoruz’’ ifadelerini kullandı. Derneğin aynı zamanda bayramlarda ve her mevsim öncesinde giysi yardımı yaptığını belirten Çepni, şu an kış ayına hazırlık için bot, mont ve kazak gibi giysileri ailelere ulaştırdıklarını söyledi. Çepni,  “Biz köprü vazifesi görüyoruz. Allah iş adamlarımızdan, Valiliğimizden ve Belediyemizden razı olsun’’ sözleriyle teşekkürlerini iletti. Mehmet Çepni derneğin amacını ise şöyle açıkladı; “İşimiz yetimleri sevindirmek. Çünkü Peygamber Efendimiz diyor ki; ‘Yetimle ilgilenen ile kıyamet gününde beraber olacağız.’ Biz de orada olabilmek için gayret ediyoruz.’’
GÖNÜLDEN ÇALIŞANLAR
YETİMDER’in sadece maddi konularda yardım etmediğinin altını çizen Mehmet Çepni, “Valilik bize her ilçeden iki öğretmen tahsis etti. Biz de kayıtlı olan çocuklarımızdan birinin psikolojik bir sorunu veya derslerinde bir sıkıntısı olursa aylık toplantılarımızda bunu tespit ediyoruz ve çocuğumuzu gönüllü öğretmenlerimize yönlendiriyoruz. Kızlarımla birlikte haftada bir yetim ailelerin evlerine ziyarete gidiyoruz. Daha önceden Vali Beyin eşi de bize katılıyordu. Biz onların aile dostlarıyız aslında’’ ifadelerini kullandı. “Valilik, Kaymakamlık, muhtarlar veya polis ekiplerinden bize yönlendirilebiliyor aileler, bizzat kendileri de başvurabiliyor. En asli kriterimiz çocukların babasının olmaması. Kimliğini Valilik aracılığıyla sorgulatıp kişinin babasının olmadığının kesin teyidini alıyoruz. Eğitimlerini tamamlayana kadar tüm yardımlardan yararlanabiliyorlar’’ diyen Çepni, 250 civarında üniversiteli çocuğa burs gönderdiklerini kaydetti. Mehmet Çepni, derneğin çalışanlarını ise şu sözlerle anlattı: “Benim de içerilerinde olduğum 9 kişilik gönüllü bir ekibimiz var; Zeynep Demir, Hatice Karakaş, Şeyda Karakaş, Zehra Mercan ve Ayşe Yapıcı gönüllü çalışanlarımız. Hiçbir ücret almadan burada yetim ailelerimize hizmet sunuyorlar. Burada yediğimiz içtiğimiz de alınan yardımlardan değil, bizzat bizim cebimizden harcanıyor elbette.’’TORUN ZİYARETİ
YETİMDER, evlenme sürecindeki kadın veya erkek yetimlere de yardım sağlıyor. Babalarının yanlarında olamadığı her önemli olayda yetimlerin yanında yerini alan dernek gönüllüleri, evlenecek olan yetimin eşya, düğün salonu gibi ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, ‘torun ziyareti’ etkinliği ile çocuğu olduğunda da yetimlerin çocuklarını ziyarete gidiyor. YETİMDER’in yardımlarını anlatmaya devam eden Çepni, ailelere her ay 60 ekmek alabilecekleri ekmek kuponları verdiklerini, bunun yanında alışveriş çekleri de dağıttıklarını söylerken, “Aşağı yukarı 8,5 ton et dağıtıyoruz yetimlerimize. Bu tabii az bir rakam değil, iş adamlarının bize sağladığı maddi destekle, Valilik’in sunduğu dağıtım araçlarıyla yapabiliyoruz bunu. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız da yaptığımız işe sıcak bakıyor inşallah onunla birlikte de yardımlarımıza devam edeceğiz” şeklinde devam etti. “Tabii maddi destek hiçbir zaman yeterli değildir, manevi desteğe de çok önem veriyoruz. Sene sonunda okulunda başarılı olan çocuklarımıza karne hediyeleri veriyoruz. Yılda bir de Mavi Tur diye adlandırdığımız, Belediyemizin bize tahsis ettiği gemiyle boğaz gezisine çıkarıyoruz. Gemi içerisinde kahvaltı, eğlence gibi şeyler düzenliyoruz ki kendilerini mutlu hissetsinler, yalnız hissetmesinler’’ sözleriyle manevi desteği de ön planda tuttuklarını belirten Dernek Başkanı, “Bu haberi okuyan, bizim adımızı duyan iş adamlarımıza ve yardımseverlerimize de burayı gelip görmelerini tavsiye ediyorum. Gelip bu YETİMDER ne yapıyor diye bir bakmalarını öneririm. Zekâtların verilebileceği en güzel yerdir burası. Ben kendi zekâtımı da buraya veriyorum. Burada çocuklarımızı sevindirmek çok büyük bir mutluluk’’ sözleriyle konuşmasına son verdi. Dernek aracılığıyla yardım alan Mine Tahir ise, “Benim 3 çocuğum var, oğlum zihinsel engelli, eşim vefat etti.  5 seneden fazla bir süredir aileme her konuda yardım ediyorlar. Kıyafet, gıdadan ziyade güler yüzlü ve cana yakın olmaları en önemlisi. Her konuda elimizden tutuyorlar mesela ben çalışmak istedim bana iş bulmamda yardımcı oldular. Onlar olmasaydı bu zamanları atlatamazdık’’ şeklinde konuştu.
 
Kaynak : ÖZEL HABER/ EZGİ ÖZDAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat