Loading...

Başarı nedir?

Bursa 13 Ocak 2018 22:15
Videoyu Aç Başarı nedir?
A
a

Okulda sınav, işte kariyer, evlilikte kurulan aileyi idare ettirebilme, verilen görevi tamamlayabilme ve daha fazlası… Sürekli bir maraton ve başarılı olma çabası... Peki başarı nedir? Kime göre, neye göredir? Onu da Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin’e sorduk ve örnekli anlatımlarıyla görüşlerini aldık.

Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin öncelikle başarıyı yorumlarken, “Başarı nedir? Başarı görecedir. Bazen şans, bazen bakış açısıdır. Çünkü bu zihnin bir seçeneğidir. Başarının arkasından zihin devamını dahasını ister. Daha fazla başarıya ihtiyaç duyulur ve bu gerçekleşirse mutluluk olur. Sonrasında ise başarının devamlı ve mutlak isteği yani başka bir deyişle mükemmeliyetçilik mutsuzluğa götürebilir. Başarının üst basamakları daha da zordur çünkü birçok kişi başarıya ulaşmak ister ve başarı gittikçe daha da zorlaşır” diye anlattı.





KENDİNİZ OLUN
Çatışmaların ortadan kalkabilmesi için kişinin kendisi olması gerektiğini ve kendisini bir başkasıyla yarışa sokmadan yaşaması gerektiğini bildiği takdirde mutlu olabileceğini söyleyen Aile Danışmanı ve Çocuk Terapisti Diğdem Kural Keskin, “İnsan kendisi olursa kimseyle yarışmazsa çatışma ortadan kalkar. Hayattan daha zevk alır ve anın tadını çıkarmaya başlar. Bakış açısı ve buna bağlı olarak görüş farkı kişilik özelliklerini oluşturur. Kişilik yaşam tecrübesiyle, genel bilgilerle ve yaşam şartlarıyla şekillenir. Eğer geçmişe takılı kalınırsa bu düşünceler kişilik yapısında sorunlu taraflar oluşturabilir. Önemli olan şimdidir yani andır. Geçmişin tecrübesi geleceğin planlaması şimdide vardır. ‘Şimdi’ bizim gerçekten hissetmemiz gereken tek duygudur. Ne geçmiş özlemi, keşkeleri ne de geleceğin planlı hayalleri,  ‘şimdi’ kadar önemli değildir. Şimdi elimizde olan alacağımız nefes gülümseyeceğimiz andır” olarak anlattı.

KİŞİLİK, PLANLAR VE BAŞARI
Bakış farklılığında genel bilgi ve tecrübeye bir örnek veren Keskin,  “Baba ve oğlu küçük bir köyden şehre gelirler ve baba oğlu görsün diye bir operaya götürür. Sahneye elinde değneğiyle orkestra şefi çıkar. Ardından diğer sanatçılar. Opera sanatçısı bir araya söylemeye başlar. Şef değneğini sallayınca, çocuk ‘Baba adam neden kadına vuruyor?’ der. Babası ‘Ona vurmuyor, bu şef’ der. Çocuk ‘Ama vurmuyorsa kadın neden bağırıyor?’ diye sorar. Hayat herkesin yorumladığı, anladığı düzeydedir. Böyle devam eder. Yaşam şartları hayatı anlamada kişiden kişiye değişir. Yine bir örnek vermek gerekirse aynı evde yaşayan ev sahibi ve hizmetkarını düşünün. Gördükleri manzara, soludukları hava, bulundukları ortam aynı olsa da hissettikleri şeyler farklı olacaktır. Ev sahibi sabah uyandığında yatağında esneyip pencereden gökyüzüne bakıp hava tahminlerinde bulunacak, o gün için ne giyeceğinin planını yapacaktır. Hizmetçi ise evin içinde yapılması gereken işleri kafasında planlayıp hemen işe koyulacaktır. Tabi bu verdiğim örnekler en basit anlamıyla olanlardı bunları çoğaltabiliriz. İşin özetine gelecek olursak da kişilik, planlara göre değişir. Başarıysa kişiliğe göre. Planlar yapılanlara şekil verir. Yapılanlar tüm hayatı değiştirir” dedi.
 
Kaynak : ÖZLEM ATAÇ/ÖZEL HABER
1000
icon
ilker kirişçiler 14 Ocak 2018 18:51

Gençler ve aileler için çok faydalı bir yazı olmuş... tebrikler

0 3 Cevap Yaz
Metin eksert 14 Ocak 2018 18:36

Belki hergün kendimize sorduğumuz yada aynı kısır döngüye girdiğimiz bu konuyu böyle güzel bi şekilde bizlere anlattığınız için teşekkürler. Ben yazınızı okuduktan sonra ilk iş düşündüm. Umarım tüm okurlarınız aynı şeyi hissettirmiştir. Didem hanım yazınız için teşekkür eder. Aynı şekilde “başarılı”yazılarınızı tekrar ve tekrar okuyabilmeyi dilerim.

0 2 Cevap Yaz
Panama 14 Ocak 2018 14:26

Çok başarılı. Elinize sağlık👍

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU



 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat