Başbakan ilk kez açıkladı: Darbe girişimi...

Türkiye 2 Ekim 2016 21:56
Videoyu Aç Başbakan ilk kez açıkladı: Darbe girişimi...
A
a

15 Temmuz gecesi milletin ülkenin kaderini değiştirdiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım darbe girişimi ile ilgili bilinmeyen bir ayrıntıyı anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti Gençlik Kolları toplantısında konuştu. Yıldırım, "Darbe teşebbüsü Erzincan'da başladı. O savcıyla başlayan bir süreçti, işler sıkıntılı yargıda bir reform paketi hazırladık ve HSYK'nın yapısını yeniden tanımlayan bir reformu halka götürdük ve halk kabul etti. Katarından kurtulalım derken, beterine rastladık. Bu sefer FETÖ'cüler çıktı." dedi.

DARBE GİRİŞİMİ O İLDE BAŞLADI

Yıldırım darbe girişiminin başladığı ili açıklayarak, "Kapatma davasını atlattık, bu sefer yargı darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Onunla mücadele ettik, olmuyor, yargıda reform yaptık. Onu da referanduma götürdük. Darbe teşebbüsü Erzincan'da başladı. O savcıyla başlayan bir süreçti, işler sıkıntılı yargıda bir reform paketi hazırladık ve HSYK'nın yapısını yeniden tanımlayan bir reformu halka götürdük ve halk kabul etti. Katarından kurtulalım derken, beterine rastladık. Bu sefer FETÖ'cüler çıktı. İlk anayasa yargı reformunda kendilerini gösterdiler. Sonrasını biliyorsunuz. MİT Başkanı'nın alnma teşebbüsü, Gezi'deki roller, daha sonra 17-25 Aralık'ta hükümete karşı meydan okudular. Sonra iş kızıştı gele gele 15 Temmuz'a geldi.Bir yandan millete hizmet edeceksiniz, milletin sorunlarını çözeceksiniz, bir yandan da vesayet odaklarını temizleyeceksiniz. 'Artık bir şey olmaz' demeyin. Çünkü bu topraklar çok dinamik. Bu bölge üzerinde hesabı olanlar çok. O yüzden uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Her an, her şeye hazır olarak hedeflerimizden zerre kadar sapmadan, durmadan, yorulmadan devam edeceğiz." dedi

"GENÇLER SİZİ SÜREKLİ TENKİT ETTİLER..."

Bu eğitim programının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Yıldırım, "15 Temmuz gününü ve gecesini hatırlıyoruz, 15 Temmuz ülkemizin karanlık bir girdaptan milletimizin cesareti, feraseti ve basiretiyle kurtulduğu gündür. AK Parti davasının Kurucu Genel Başkanı, liderimiz, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara inen, en önce meydanları dolduran sizlerdiniz, gençlerdi. Gençleri sürekli tenkit ettiler, gençler apolitik dediler, gençler Türkiye’nin sorunlarına Fransız dediler, gençlere çok şey söylediler ama o gençler 15 Temmuz’da Türkiye’ye sahip çıktılar, alçaklara bu ülkeyi teslim etmediler. Saat on buçukta Melih’i aradığımda ’Melih hazır ol, teşkilatını hazırla, Cumhurbaşkanımızla konuştuk, direneceğiz, ölümüne direneceğiz, hiç kimseye, hiçbir haine bu bayrağı hiç kimseye teslim etmeyeceğiz’ dedim. Melih kardeşim ’Biz hazırız Genel Başkanım, biz zaten hazır bekliyoruz, her an meydanlardayız’ dedi. İşte AK Parti şuuru bu. AK Parti demek, memleket zordaysa, milletin ayağa kalkması gerekiyorsa en önde giden teşkilat demektir. O gün şehadet şerbetini içen gençler arasında AK Parti Gençlik Kolları’nın mensubu 12 kardeşimiz de var. Bütün şehitlerimize, gerek vatanın savunması için gerek 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün defedilmesi için hayatını seve seve veren bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz, bütün gazilerimize acil şifalar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ DARBE İDDİALARI

"Türkiye’yi karanlık günlere götürmek isteyenlerin hevesi 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmıştır" diyen Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Millet olarak verdiğimiz mücadele, demokrasi tarihine altın harflerle yazılmıştır. Milli Güvenlik Kurulumuzun, aldığı kararla ve Bakanlar Kurulumuzda vereceğimiz kararla 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü olarak her yıl kutlanacaktır. 15 Temmuz, artık resmi bayram haline gelmiştir. 15 Temmuz asla unutulmayacak, asla unutturulmayacak. Bugünlerde sürekli olarak ’ikinci darbe yapılacak, daha bitmedi, yeniden geleceğiz’. Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var. Bunlar, bu alçak FETÖ terör örgütünün tezviratlarıdır. Topluma, millete korku salmak, huzuru bozmak, tedirginlik oluşturmak için tezgahladıkları kara kampanyalardır. Milletimiz asla buna itibar etmesin ama rehavette yok, gece gündüz de her şeye hazır olacağız. Bu gençlikle hazır olacağız, AK Parti Gençliği ile hazır olacağız. Milletin nerede olduğunu bu hainler gördüler. 15 Temmuz gecesi milleti gördüler. O gece Türkiye’nin bütün minareleri ezanlarla, selalarla inledi. O gece Türkiye’nin bütün meydanları, genciyle, ihtiyarıyla, kadınıyla, erkeğiyle doldu taştı. Bütün vatandaşlarımız Türkiye’yi savunmak için akın akın meydanlara koştu. Evet şehitlerimiz var, yüreğimiz yandı ama şunu bilin ki o şehitler gözlerini kırpmadan toplara, tüfeklere, kurşunlara meydan okurcasına direndiler ’ya İstiklal ya ölüm’ dediler. Halil İbrahim Yıldırım, Engin Tilbeç daha 15 yaşındaydı şehadet şerbetini içtiler. Abbdullah Tayyip Olçok, Mahir Ayabak, Mutlu Can Kılıç, Uhud Kadir Işık daha ömrünün baharında 17’sindeydi. Rüstem Resul Perçin 18’inde koptu hayattan. Kimisi Van’dan kimisi Kasr’tan kimisi Diyarbakır’dan kimisi Bursa’dan hepsi bu mübarek Anadolu topraklarından. Hepsinin tek bir amacı vardı vatanı savunmak, ay yıldızlı bayrağı hainlere teslim etmemekti."

"HÜKÜMETİMİZİN KORKACAĞINI, GEÇMİŞTEKİ GİBİ DARBE SESİ DUYUNCA ŞAPKASINI ALIP KAÇACAĞINI ZANNETTİLER"

Gençlere seslenen Başbakan Yıldırım, "Bu darbeyi tezgahlayan hainler zannettiler ki bu vatan evlatlarını korkutacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin korkacağını, geçmişteki gibi darbe sesi duyunca şapkasını alıp kaçacağını zannettiler ama onlar bilemedi ki darbeyi görünce şapkasını alıp giden değil, darbeye darbe vuran bu milletin önünde şapkasını çıkaran yöneticiler vardı. Bu milletin önünde şapka çıkarılır çünkü bu millet Türkiye’nin kaderini değiştiren millettir. O gün o gece Cumhurbaşkanımızla telefonda görüştük, bir şeye karar verdik biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık, ölmek var dönmek yok. Milletin emanetine asla halel getirmeyeceğiz, ihanet etmeyeceğiz diye ahitleştik. Hainler millet iradesi karşısında kısa sürede diz çöktüler. Şimdi artık zaman bunları bünyeden temizleme zamanıdır. Devletin içinden, ticaretin içinden, siyasetin içinden, her yerden bu hainleri söküp atacağız. Hiç kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Milletin mağduriyetini görmezden gelip FETÖ’cülere sahip çıkarak mağdur edebiyatı yapanlar hiç asla ve asla bu millet tarafından hoş görülmeyecektir. Kılı kırk yaracağız, yaşla kuru bir arada yanmayacak. İntikam duygusuyla değil, adaletle hareket edeceğiz. Buna rağmen hataların olabileceğini de öngörüyoruz ancak hata yapmayacağız diye hiçbir şey de yapmamamızı kimse bizden beklemesin" şeklinde konuştu.

GENÇLİK KOLLARI GELİŞİM KAMPLARI

Gençlik Kolları Gelişim Kampları; ülke genelinde 81 il 919 ilçe ve bunlara bağlı mahalle sandık teşkilatları, 1 milyon 700 bin genci barındıran gençleri karşılayan bir gençlik kampı. 16 Ekim tarihine kadar sürecek olan kamp Kızılcahamam, Kahramanmaraş Erzurum Afyonkarahisar olmak üzere 4 merkezde kurulacak. Hafta sonu gençlerin gruplar halinde kampa katılacağı kampta “AK Parti vizyonu, dış politika vizyonu, siyasi bilinç ve tarih bilinci” dersleri verilecek. 18 -30 yaş arası gençler 16 Ekim’e kadar bu kamplarda eğitim alacak."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat