Bayramşah Camii yeni görünümüne kavuştu

İnegöl 1 Ekim 2016 19:34
Videoyu Aç Bayramşah Camii yeni görünümüne kavuştu
A
a

İnegöl Belediyesi’nin düzenleme çalışmalarıyla yeni bir kimliğe bürünen Bayramşah Camii, yeni görünümüyle ibadete açıldı.

Kırsal mahallelerde hizmet seferberliğini sürdüren İnegöl Belediyesi, Bayramşah Mahallesinde bulunan tarihi değere sahip Bayramşah Camisinde çevre düzenlemesi çalışması başlatmıştı. Cami etrafındaki atıl vaziyetteki alanların da değerlendirildiği çalışma tamamlanarak Bayramşah Camisi yeni görünümüne kavuştu.
İnegöl Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan çevre düzenlenmesinin tamamlanmasının ardından, Belediye Başkanı Alinur Aktaş beraberindeki Başkan Yardımcıları Alper Taban ve Eşref Yiğit ile AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel, AK Partili bazı yöneticiler ve meclis üyeleri ile Bayramşah mahallesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Cuma namazını yeni çehresine kavuşan Bayramşah camisinde kılan protokol üyeleri, ardından düzenlemesi tamamlanan bahçede vatandaşlarla bir araya gelip sohbet etti. Ayrıca mahalle sakinlerine pilav ikramında bulunuldu.
MUHTARDAN TEŞEKKÜR
Cuma namazı sonrası mahalle sakinleriyle yapılan buluşma, Bayramşah camisi müezzini Selami Gülenç’in Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Bayramşah Mahalle Muhtarı Nihat Çağın kısa bir konuşma yaptı. Muhtar Çağın, “Camimizde yapılan çevre düzenlemesinin tamamlanması nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımıza ve burada bulunan diğer büyüklerimize köyümüzün bu gibi eksiklerinin giderilmesinde gösterdikleri ilgi alaka nedeniyle kendilerine minnet duygularımızı iletiyoruz” dedi.
KÖYLERDEN UZAKLAŞTIK
Belediye Başkanı Alinur Aktaş da konuşmasında, Bayramşah Camisi bahçesinde bir çevre düzenlemesi yapıldığını belirterek, “Burada arkadaşlarımızın bir çevre düzenleme çalışması olmuştu. Bu çalışma tamamlandı. Bugün de hem Cuma namazımızı Bayramşah Mahallemizde kılalım, hem de kendilerine bir pilav ikram edelim istedik.
Tabi İnegöl artık çok büyük. 50-60 yıl öncesine gitsek, Bayramşah mahallesinin nüfusunun daha yoğun, İnegöl’ün ise 20-30 bin nüfusa sahip olduğunu görürüz. Ama İnegöl’ün bugün 249 bin nüfusu var. Her yıl da 7-8 bin üzerine koyuyor. Hariçten de 13 bin civarında Suriyeli mülteci misafirlerimiz var. 2014’teki büyükşehir yasasıyla birlikte de bu işin köyü, merkezi, kırsalı kalmadı. İnegöl’ün her tarafı aynı. Sanayileşen toplumlarda tarımdan giderek uzaklaşıldığını görüyoruz. Aslında bu düşülen ciddi hatalardan biri. Hollanda’nın tarım toprakları bizim 3’te 1’imiz, ama Hollanda’nın tarım gelirleri bizim 3 katımız. Biz artık köylerde yaşamayı, köylerde durmayı bir zül olarak görmeye başladık ve hızla köylerden uzaklaştık” dedi.
Aktaş konuşmasında, köyden kente göçün tersine dönmesi adına çalışmalar yapıldığına da dikkat çekerek, Bayramşah Camii’ne yaklaşık 95 bin TL’lik bir yatırım yapıldığını söyledi. Konuşmaların ardından İnegöl Müftü Vekili İsmail Yıldırım’ın yaptırdığı dua sonrası vatandaşlara ve davetlilere pilav ikramında bulunuldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat