Biber üreticisine bayram müjdesi

Bursa 10 Eylül 2016 17:50
Videoyu Aç Biber üreticisine bayram müjdesi
A
a

Siyah inciri Almanya’ya pazarlayarak üreticiye kazandırdıklarını belirten Altepe, aynı yolu Yenişehirli biber üreticisi için de izleyeceklerini açıkladı

Tarladan aldıkları siyah inciri Almanya’ya pazarlayarak üreticiye bire 5 kazandırdıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarım A.Ş. vasıtasıyla Yenişehir’den ürün almayı planladıklarını bildirdi. 
Bütünşehir uygulamasıyla birlikte ziraî kalkınmaya ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, meyve ve sebze üreticilerinin daha çok kazanması için çalışmalarını hızlandırdı. Daha önce üreticiden direkt siyah incir alımı yaparak Almanya’ya satan ve ürünün kilogram fiyatının 1 TL’den 5 TL’ye çıkmasına vesile olan Büyükşehir Belediyesi, aynı adımları Yenişehir’deki biber üreticisi için de atmaya hazırlanıyor.
Şu anda Tarım A.Ş. vasıtasıyla dünya pazarlarını taradıklarını ve biber için en uygun lokasyonu tespit etmeye çalıştıklarını belirten Recep Altepe, kurban bayramı sonrasında ürün alımına başlayacaklarını duyurdu. Ürünün tarlada değerlenmesini istediklerini, bu hedef doğrultusunda belediyenin bütün kaynaklarını seferber ettiklerini belirten Başkan Recep Altepe, “Bütünşehir uygulaması başlar başlamaz hemen Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nı kurduk. Ardından Tarım A.Ş.’yi faaliyete geçirdik. Hedefimiz üreticilerle birlikte üretimin kalitesini artırmak ve dünya pazarlarında değerini bulmasını sağlamak” dedi.
Bursa’nın marka değerlerinden siyah incirin hak ettiği değeri bulması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Recep Altepe, Almanya’nın Berlin şehriyle yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye’de kilogram fiyatı 1 TL’den alıcı bulan incirin 5 liraya çıktığını ifade etti. Bir sonraki hedeflerinin Yenişehir Ovası’nın en önemli üretimlerinden olan biber olduğunu kaydeden Recep Altepe, siyah incirde izlenen stratejinin adım adım biber için de uygulanacağını belirtti. Tarım A.Ş. ekiplerinin şu anda dünya pazarlarını didik didik ettiğini, biber için en uygun pazar arayışını sürdürdüğünü söyleyen Recep Altepe, kısa bir süre sonra biber konusunda sonuç almayı umduklarını ifade etti. Kurban bayramından hemen sonra Yenişehir’den biber alımlarını başlatmayı planladıklarını kaydeden Başkan Recep Altepe, “Hedefimiz üreticinin daha fazla kazanması, şehir ekonomisinin daha da canlanmasıdır. Bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Atacağımız adımlar şimdiden hemşerilerimiz için hayırlı olsun” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir’deki biber üretim tesislerini gezdi. Başkan Altepe’ye gezisinde eşlik eden Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise, ilçenin ilk akla gelen sebzesinin biber olduğunu belirtti. Avrupa pazarlarına Büyükşehir’le birlikte adım atmanın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Süleyman Çelik, “Büyükşehir’in siyah incirle yapmış olduğu çalışmanın bir benzerinin biber için de yapılması konusunda söz aldık. İnşallah aynı sonuçları biz de elde edeceğiz” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat