Bin 514 kişiye soruşturma

Bursa 6 Kasım 2016 17:49
Videoyu Aç Bin 514 kişiye soruşturma
A
a

Bursa'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen bin 514 şüpheli hakkında 860 soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar kapsamında Türkiye genelinde ilk olarak İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş gözaltına alındı. Ayrıca örgüte bağlı Bank Asya hakkında ilk soruşturma da Bursa'da başlatıldı. Örgütün arama yapılan ve yeni mütevelli heyeti atanarak el konulan ilk üniversitesi de Bursa Orhangazi Üniversitesi olmuştu.
BOYNUNDAKİ BEZDE FETÖ İZİ
Darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput, eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ve eski İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile eski Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam da tutuklananlar arasında yer aldı. Harput'un, cezaevindeki üst aramasında boynunda asılı beze sarılı, terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen'in el yazısıyla Arapça yazıldığı iddia edilen "Allah seni kötülüklerden korusun. Sağlık, sıhhatli ve işlerinde başarılara muvaffak eylesin. Allah her zaman yanınızda. Kıtmirim" notu bulunmuştu.
BELGELER ELE GEÇİRİLMİŞTİ
Öte yandan Bursa'da FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen bin 514 kişi hakkında 860 soruşturma açıldı. Soruşturmalarda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan örgüt üyeleri, hakim ve savcılar ile asker ve polisler görevlerinden ihraç edilmiş, örgüte finansal ve insan desteği sağladığı tespit edilen çok sayıda vakıf, üniversite, dershane, özel okul gibi kuruluşa el konmuş, örgüt yapılanmasına ait önemli bilgi ve belge ele geçirilmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat