Bir kadın isterse yapar

Bursa 15 Mayıs 2017 11:28
Videoyu Aç Bir kadın isterse yapar
A
a

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Selin Yavuz şimdilik ismini ‘Mutlu Şant’ olarak belirlediği yeni tasarımı ile özellikle birçok çocukta ve yeni doğan bebeklerde görülen hidrosefali hastalarına umut oluyor. Aynı zamanda katıldığı proje yarışmasında da 71 proje içerisinden sıyrılarak birinciliği göğüsleyip, artık seri üretime geçmek için sabırsızlıkla bekliyor.  

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 5.sınıf öğrencisi olan Selin Yavuz beyin cerrahi stajını yaparken hidrosefali tedavisi konulu derslerinde hocalarının bu hastalığı anlattığını belirterek, “Hocamız Doç. Dr. Özgür Taşkapılıoğlu’nu hidrosefali hastalığını anlatıyordu. Bu konu ile ilgili güzel bir çalışma yaparsanız çok güzel olurdu demesinin ardından sınıfça düşündük. Ben de akşam eve gidince iyice düşündüm. Çizimler yaptım, hocama gösterdim. Hocam bana bir kitap verdi. Bu hastalık hangi sıklıkla görülüyor diye ayrıntılı araştırdım. Yaklaşık 5-6 sorun olduğunu öğrendim. Bunlar beyin içi ucunun tıkanması, beyinden fazla sıvı çıkışı, enfeksiyon, boy uzaması gibi sebeplerin bazılarıydı. Konuyu masaya yatırdık.Benim bulduğum çözümün sorunu var mı diye düşündüm.Kendimi eleştirdim, geliştirdim.Hocamın da aklına yatınca daha  da geliştirdik ve sonunda ortaya hidrosefalili çocukların tedavisindeki başarı oranını arttırmak için var olan şantı yeniden tasarlayıp geliştirdik” dedi.
3 ÇOCUKTAN 1’İ YAŞATILABİLİYOR…
İki küçük kardeşi olduğunu söyleyen Selin Yavuz, onları da göz önünde bulundurarak, hidrosefali hastalığının tedavisinde başarı oranını arttırmak amaçlı bu işe girdiğinin altını çizerken, şöyle devam etti:
 ”Yeni doğan bebeklerde bu hastalık görüldüğünde tedavi edildiği halde 3 bebekten 1 bebek ancak yaşatılabiliyor. Türkiye genelinde ise her yıl yaklaşık bin çocuk bu hastalık ile doğuyor. Yapılan ameliyatların % 50 ‘i 2 yıl içerisinde başarısız oluyor. Her 3 ameliyattan 2 si tekrar ediliyor.10 yıl içerisinde 2 ila 7 ameliyat olmuş oluyor. Bende tedavideki başarı oranını arttırma adına tasarladığım  ventriküloperitoneal şant ile başarı artarsa doğru orantılı olarak hastalardaki hayat kalitesi ve yaşam süresi artar diye düşünüyorum.
CAZİP GELEN YARIŞMA VE HİKAYESİ
Biz bu konu ile ilgili araştırmalar yaparken bir gün üniversitede bir afiş gördüm. Uludağ Üniversitesi ARGE günleri kapsamında Mart ayında 2017 yılı ‘İyi Fikir’ yarışması olacaktı. Bana da cazip geldi. Ödül olarak 10 bin lira ve projeye destek amaçlı 150 bin lira vardı. Ama asıl olan eğer bu işi başarır isem küçük bebeklerin hidrosefali tedavisinde bir nebze de olsa katkım olacaktı. Biraz korku biraz heyecan yarışmaya katıldım. Deney düzeneklerimi ben tasarladım.3 boyutlu yazıcıdan çıkardım. Proje finale 5 saat kala bitti. Çok heyecanlı ve stresliydim.
71 PROJE ARASINDAN 1.’LİK
24 yaşında olan genç doktor adayı Selin Yavuz, gece gündüz bu proje için çalıştığını belirterek, “Sabah 7’de laboratuarın yolunu tutardım. Sunum yapmak çok önemlidir projelerde. Bunun için daha önce eğitim almıştım. Sunumlarımı jüri önünde iyi yapmıştım. Ama diğer projeler de çok başarılıydı. Benim dışımda raylı sistemler ile ilgili bir proje 2. olurken hayvan yağlarından biyodizel üretiminin yapılmasını amaçlayan, otomotiv sektörüyle ilgili projelerden kanser genetiği ile ilgili projelere kadar farklı alanlarda çok proje vardı. Hepsinin içinden sıyrılıp birinci olmak gurur verici bir durum.Bana bu süre içerisinde okul yönetimi hocalarım çok yardımcı oldu ve hepsine çok teşekkür ediyorum.”
‘MUTLU ŞANT’ MUTLU ÇOCUKLAR
Ventriküloperitoneal şant tasarımına Mutlu Şant ismini veren Selin Yavuz, bu ismi koymasındaki amacı da söyle açıkladı: “Çocuklar mutlu olsunlar, yaşam standartları iyi olsun, hidrosefali hastalığının tedavisini daha sağlıklı ve başarılı yapalım düşüncesi ile yola çıktığım için bu isimi verdim ve artık tasarlamış olduğum bu şantın seri üretime geçmesini, hastaların tedavisinde bir an önce kullanılmasını istiyorum.”
 
 
Kaynak : TUĞBA NUR ŞENOL / ÖZEL HABER
1000
icon
Nergül 16 Mayıs 2017 00:33

Tebrikler

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat