Loading...

Bir ressam ve yarım asırlık bir hikaye

Bursa 24 Şubat 2018 22:00
Videoyu Aç Bir ressam ve yarım asırlık bir hikaye
A
a

55 yıldır resim sanatına gönül vererek çalışmalarını sürdüren 70 yaşındaki Yaşar Kutlu Usta, Balibey Han’daki sanat atölyesinin kapılarını gazetemize açarak mesleği ve çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.Yaşar Kutlu gerçekleşen sohbetimizde ressamlıkla tanışma hikâyesinden mesleğin incelikleri ve yaptığı çalışmalara kadar anlatarak bu sanata gönül vermek isteyenlere de tecrübelerinden söz etti. Kutlu, “Ben Artvin’de doğdum. Yaşım 70. Babam karakalem resim yapmasını biliyordu. Bu konuda merakı vardı. Karakalem resim yaparak hayatını sürdürdü ve bizi de o şekilde büyüttü. Benim de karakaleme merakım vardı fakat babam bana çok fazla öğretmek istemedi. O zamanlar tabi daha çok sıkıntılı bir sanattı. İmkânlar bu kadar fazla değildi. Bir gün bana dedi ki ‘Resim yaparak hayatı kazanmak çok zor. Bunun yanında bir meslek daha öğrensen iyi olur’ dedi. Babam rahmetli olduktan sonra babamın sözünü dinledim. Amasya’da İstanbul’dan gelen Mahmut isminde bir tabela ustası vardı. O zamanlar tabela elle yazıldığı için iyi işler oluyordu. Ben de yanına çırak olarak girdim. Tabela da öğrendim resmi de babamdan öğrendiğim kadarıyla bu işlere merak saldım. Güzel sanatlarda Ayetullah Sümer Bey vardı. Kendisiyle Adana’da tanışmıştık.  Daha sonra ben tekrar Artvin’e gittim orada tabelacı yoktu. Bir süre orada çalıştım ve aynı zamanda resim de yaptım. Orada da krallar ressamı Rahmi Pehlivanlı ile tanıştım. Yani herkesten bir şeyler öğrenerek, kendi kabiliyetimi de muhafaza ederek 15 senedir de Bursa’da olmak üzere toplamda 55 senedir resim yaparak hayatımı sürdürüyorum” diyerek anlattı.

“İNSAN ÇEKECEĞİ ÇİLEYE AŞIK OLURMUŞ”
Ressam Yaşar Kutlu 55 yıllık mesleğinde edindiği tecrübelerden bahsederek, “Resim yapmak her zaman çok hoşuma gitmişti. Bir söz vardır insan çekeceği çileye âşık olurmuş. Eğer siz güzel sanatlardan mezun değilseniz kendi kendinize resim yaparak, hele ki imkânlarınız da zayıf ise çevrenizde azsa çok zor tutunabilir ve geçinebilirsiniz. Mesela yaptığınız eseri siz çok beğenirsiniz etrafınızdakilerde çok beğenir fakat sizin ilerlemeniz sizin bulunduğunuz yere bağlıdır. Yani bulunduğunuz şehirde eğer bu işten anlayan kişiler var ise sizi o kadar çok eleştirir ve eksikliklerinizi size söyler ve siz de kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Alman bir arkadaşım vardı güzel sanatlar mezunuydu kendisi. Ben bir kış resmi yapmıştım. O zamanlar Artvin’deydim. Ben beğeniyorum herkes beğeniyor yaptığım resmi. Sonra yaptığım kış resmini kendisine gösterdim ve merak ettim bakalım ne diyecek diye. Resme bakıp bakıp ‘çiğ olmuş’ dedi. Ben de ne demek istediğini sorduğumda bana ‘beyazı kendi başına kullanmışsın, hiçbir renk tüpten çıktığı gibi kullanılmaz. İçine muhakkak bir şey katacaksın. Kara bir sanatçı gözüyle baktığında içinde bazı renklerin olduğunu görürsün’ dedi. Ben de o zaman bana vermiş olduğu bu örnekle daha farklı bakmaya başladım ve bana güzel bir tecrübe de olmuş oldu” dedi.

ÇOK ÇALIŞMAK VE ÖĞRENMEK
Yaşar Kutlu, bu sanatı öğrenirken alt yapısını iyi oluşturmak için çok fazla emek harcadığını söylerken “Ben alaylıydım ve bu sanatı öğrenmek için çok fazla emek harcadım. Mücadele etmeseydim, çalışıp uğraşmasaydım bu zamana kadar gelemezdim. O yüzden her zaman dediğim gibi çok çalışmak ve bilmediklerini de öğrenmek lazım. Bir işte ilerlemek istiyorsanız o işe odaklanmak lazım. Ben 17- 18 yaşlarındayken kahvehaneleri dolaşır orada dükkan sahiplerinden izin alır bir masada oturup resim çizerdim. Hatta oradaki insanlar yaptığım resimleri çok beğenir kendi resimlerini ya da anne babalarının resimlerini çizdirirlerdi. Tabi ben de yaptığım işi sevdiğim için yaptıkça mutlu olurdum” diye anlattı.“FİYAT BİÇEMİYORUM”

Yarım asırlık meslek hayatında 5 binin üzerinde eser çıkardığını söyleyen Ressam Yaşar Kutlu en çok portre çalışması yaptığını ve bu konuda da başarılı olduğunu söyledi. Kutlu, “Meslek hayatımda yaklaşık 5 binin üzerinde eser meydana getirdim. Yaptığım çalışmalarım ağırlıklı olarak portre çalışmalar oldu. Bunun dışında manzara resimleri ve sürrealist de çalışıyorum. Portre çalışmak zordur. Yaptığınız bir tablo bazen günlerinizi alırken bazen aylarınızı alabiliyor. O yüzden ben sanata fiyat biçemiyorum” dedi.

RUH SAĞLIĞININ İLACI SANAT
Gençlere ve her ne meslek sahibi olursa olsun tüm insanlara seslenerek muhakkak hobi olarak bir sanatla uğraşmaları gerektiğini belirten Yaşar Usta, “Sanatla uğraşan insanlar çok ince naif ruhlu olurlar ve sanatın her bir dalı kişiye bir terapidir aynı zamanda. Eskiden sanatla uğraşanların sayısı azdı fakat gelişen teknolojiyle ve şartların iyileşmesiyle sanata olan ilgi arttı. Şimdi o kadar güzel ve başarılı eserler yaparak yetişen bir nesil var ki bunları görmek beni mutlu ediyor. Bunun yanı sıra her ne mesleğimiz olursa olsun ruha terapi gibi gelen sanat dallarından birini muhakkak hobi olarak yapmaya çalışalım” diyerek tavsiyede bulundu.

“FAZLA SABIRSIZLAR”
Resim yapmayı öğrenmek isteyen çok insan olduğunu fakat bazılarının çok sabırsız davranarak yarı yoldan döndüklerini anlatan Yaşar Usta bu sanatta sabrın, azmin ve kararlılığın esas olduğunu söyledi. Kutlu, “Öğrenmek için çok fazla insan geliyor. Fakat gerek hayat şartları olsun, gerekse başka sebepler insanları sabırsızlaştırdığı için öğrenmelerini engelleyebiliyor. Bir de kısa zamanda öğrenmek istiyorlar. Ben de diyorum ki bu işin bir tekniği var bunu da öğrenmek zamanla olabilecek bir iş. Ancak sabır, azim ve kararlılıkla bu sanatı öğrenebilirler. Bu sanatla ilgilenmek isteyenlere de tavsiyem ya bu sanatın okulunu okusunlar ya da bu sanatı çok iyi bilen bir ressamın yanında yaklaşık 2 sene gibi bir süre kalarak kendilerini geliştirsinler. Yani ne olursa olsun herkese tavsiyem sanatı sevin ve sanatla uğraşıp sanatçıyı da gereken değeri verin” dedi.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat