Brezilya’Da Yaşlı Bakım Evine Tadilat Ve Donanım Desteği

Türkiye 15 Şubat 2018 14:57
Videoyu Aç Brezilya’Da Yaşlı Bakım Evine Tadilat Ve Donanım Desteği
A
a

Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (Tika) Tarafından Brezilya’Da Yaşlı Bakım Evi’Ne Donanım Desteğinde Bulunuldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Brezilya’da yaşlı bakım evine donanım desteğinde bulundu.
TİKA yetkilileri, Brezilya’da Sosyal Gelişim ve Sosyal Politikalar Eyalet Sekreterliğine (SEDEST) bağlı olarak faaliyet yürütmekte olan Instituto Integridade (Entegrasyon Enstitüsü) tarafından yönetilen yaşlı bakım evini ziyaret etti. Brezilya devleti tarafından hibe edilen arazi üzerinde 7 Mart 1980 yılında açılan ve her blokta 18 oda olmak üzere toplam 3 blokta 96 kişilik barındırma kapasitesi ile hizmet veren yaşlı bakım evinde 60 yaş üzerindeki hiçbir geliri olmayan ya da yalnızca emeklilik aylığı bulunan (asgari ücretin yüzde 70’i), yakını ve ailesi bulunmayan, evsiz, hasta ve bakıma muhtaç yaşlılar yaşamları süresince hayatlarını sürdürüyorlar. Bununla birlikte aynı alanda Brezilya Eğitim Sekreterliğince değerlendirilerek onaylanması zorunlu müracaatlar ile asgari ücretle geçinen ya da herhangi bir geliri bulunmayan ailelerin 4 ay ile 4 yaş aralığındaki çocukları için ücretsiz kreş imkanı sunuluyor. Merkezin kadrolu ve gönüllü olmak üzere toplam çalışan sayısı 230 olup, bununla birlikte belirli aralıklar ile hizmet sunan gönüllü sağlık görevlileri, hasta bakıcılar, doktorlar ve fizik tedavi uzmanları bulunuyor.
TİKA tarafından söz konusu yaşlı bakım evine tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Yaşlı bakım evinin A-Blok kadınlar bölümü ile B-Blok erkekler bölümünün yatak odaları, oturma salonları, verandaları ve bahçeleri, mutfak, yemekhane, kafeteryası ve fizik tedavi ünitesinin tefrişatı ve tadilatı sağlanarak, genel çevre düzenlemesi yapıldı. TİKA tarafından hayata geçirilen proje, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Türkiye’nin Brezilya Büyükelçisi Ali Kaya Savut, TİKA ve Enstitü yetkilileri katıldı. 90 yaşlı bakım evi sakini ile merkez çalışanlarının da hazır bulunduğu törende yetkililer, söz konusu projenin hayata geçirilmesine destekte bulunan TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat