Bursa'da baykuş operasyonu

Bursa 24 Kasım 2016 12:40
Videoyu Aç Bursa'da baykuş operasyonu
A
a

Bursa'da, sosyal medya üzerinden peçeli baykuşa müşteri arayan bir kişi, müşteri rolündeki Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından cezaya çarptırıldı.

 Ekipler, sosyal medya üzerinden baykuş  satışı yapıldığını belirleyip harekete geçti. Satıcılara müşteri rolünde giden ekipler suçüstü yaparak  peçeli baykuşu teslim aldı. Baykuşu satmak isteyen şahsa ise 1400 lira ceza kesildi. Baykuşu 1600 liraya satmak istediği öğrenilen kişiye    Kara Avcılığı Kanunun 18. Maddesi gereğince ceza kesildi. Teslim alınan peçeli baykuş ise gerekli kontrollerin yapılması için Karacabey’de  bulunan Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderildi.
 CEZAİ İŞLEM YAPILIYOR
 Öte yandan yine Bursa Şube Müdürlüğü ekipleri benzer denetimlerini farklı alanlarda da sürdürüyor. Hafta sonları gerçekleştirilen kuş  pazarında sivil olarak görev yapan ekipler saka, keklik gibi satışı yasak olan yabani kuşlarla ilgili denetimler yapıyor. Bu  tarz bir durumla  karşılaşıldığı takdirde yabani kuşlara el konularak satıcısına ilgili kanun gereğince cezai işlem yapılıyor.
 PEÇELİ BAYKUŞLAR
Türkiye’de görülebilen 10 farklı baykuş türünden biri olan peçeli baykuşlar beyaz renkleri ve çığlığa benzer ötüşleri ile diğer türlerinden hemen ayrılıyor. Sessiz uçuşları ve avlanmalarındaki ustalıkla bilinen baykuşlar kalp şeklindeki yüzleri ve kanat üstü desenleri ile kuş gözlemcileri ve doğa meraklılarından görmek istediği kuşlar arasında yer alıyor. Diğer baykuş türlerinin aksine şehir içlerinde de sık sık görülebilen bu baykuşlar çatı aralarına, kullanılmayan binalar ile küçük mağaralara yuvalarını yapıyor. Avrupa’da yaygın görülen bir tür olsa da doğadaki ömürleri ortalama 1-3 yıl arasında olup narin canlılar olarak kayıtlara geçiyor
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat