Bursa LÖSEV’e umut oluyor

Sağlık 19 Ekim 2016 11:54
Videoyu Aç Bursa LÖSEV’e umut oluyor
A
a

Bursa LÖSEV’de umut oluyor Lösemi hastalığı birçok çocuğumuzu, hayatın daha çok başında yaşamdan koparıyor, ailelere derin izler bırakıyor. Lösemili çocuklar söz konusu olunca, akla ilk gelen LÖSEV oluyor. 2-8 Kasım tarihleri arası LÖSEV’in önderliğinde ülkemizde Lösemili Çocuklar Haftası olarak hayata geçiriliyor.


Öncelikle LÖSEV’i ve Bursa’da yaptığı çalışmaları öğrenmek istiyoruz…
LÖSEV, 1998 yılında Ankara’da lösemili çocuklara ve ailelerine yardım götürmek amacıyla kuruldu. 30 çocuğa yardım götürülerek başlatılan çalışmalar bugün 18. yılında, 21 bin lösemili ve kanser hastasına ulaşmış durumda. LÖSEV sadece maddi konularda değil, manevi destek ve eğitim desteği gibi konularda da insanlara destekte bulunan bir sivil toplum kuruluşu. Merkezi Ankara’da olan vakfımızın İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Kayseri, Eskişehir gibi illerde şubeleri bulunuyor. Bu şubelerden tüm Türkiye’deki hastalara destek olmaya çalışıyoruz. Hastanın ülkemizde herhangi bir hastanenin onkoloji ya da hematoloji bölümünde tedavi alıyor olabilir, kanser teşhisi almış olması bizim için yeterli. Kayıt aldığımız her hastaya LÖSEV’in gücü oranında yardım ediyoruz. LÖSEV Bursa’da, Ankara merkezimize paralel olarak yıl içerisinde 40’a yakın proje ile faaliyet gösteriyor. Aileler ve çocuklar için düzenlenen bu projeler, diğer kurumların da elini taşın altına koyduğu çalışmalardır. Yıl içinde hayata geçirilen projelerle birlikte hem kaynak yaratma, hem de moral motivasyonu yükseltme adına faaliyetler yürütüyoruz. Bursa şubemiz Çekirge Caddesi üzerinde bir binanın 3 katından oluşuyor. Burada eğitim sınıflarımız, kütüphanemiz ve anne atölyemiz bulunuyor. Bunların yanında anasınıfımız, bilgisayar sınıfımız, etüt sınıflarımız gibi eğitim almak isteyen çocuklarımızın faydalanabileceği birimlerimiz mevcut. Binamızın girişinde bir de aile yardımlarını hazırladığımız bir katımız daha mevcuttur. Bu bölümde her hafta düzenli olarak ailelere gidecek gıda, giysi, oyuncak gibi materyallerin bulunduğu yardım kolilerinin, gönüllüler tarafından hazırlığı yapılıyor. Oraya gelen birinci ve ikinci el yardımlar toplanarak, Bursa ve çevresindeki hasta ve imkânları kısıtlı ailelerimize iletilmesi sağlanıyor. Yine bu bölgeden hasta kayıtlarını arttırmaya yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Hastaneler, poliklinikler, yerel yönetimler gibi hastalara ulaşabileceğimiz her yerle görüşmelerimiz oluyor. Buradaki kanser hastalarına ulaşarak bizim desteklerimizden faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz.
Bursa’dan yeterli desteği görüyor musunuz? Bursa’da gönüllü sayınız kaç?
Bursa’dan destek görüyoruz ancak bizim çalışmalarımızın şöyle bir yönü var: Yeterli bağış diye bir şey yok çünkü ülkemiz kanser kuşağında bir ülke, kanser hızla artıyor ve tedavisi çok pahalı. LÖSEV’e kayıtlı hasta ailelerinin büyük bir kısmı ihtiyaç sahibi ve sosyo-ekonomik düzeyleri düşük aileler. Kanser hastalığında, maddi-manevi destek ve ailelerin yanında olmak şart. Türkiye, kanser kuşağında bir ülke olduğu için her geçen gün kanser sayısı artmakta. Geçtiğimiz sene aynı tarihte LÖSEV’e kayıtlı kanser hastası sayımız 18 bin iken, bugün 21 bin sınırı aştı. Bu yüzden daima kaynak yaratmak zorundayız, yeterli kaynağa ulaşmak mümkün olmuyor. Bursa geçmişinden gelen bir kültürle, yardımlaşma konusunda ileri düzeyde olan bir şehir. Bursalılar LÖSEV’i hiç yalnız bırakmadı. Gönüllü sayımız ilk başta 600 iken, şu an sayımız 15 binlere ulaştı.
Bursa’da lösemili çocuk sayısı ne kadar, bütün lösemili çocuklar size ulaşabiliyor mu? Lösemili çocuklara ulaşmak için neler yapıyorsunuz?
Bursa’daki hasta sayımız, LÖSEV ilk açıldığında 150 civarındaydı. Bugün ise 700-800 arası kayıtlı hastamız var. Kayıtlar her geçen gün artıyor. Bunların çoğunluğu lösemili çocuklarımız… LÖSEV sadece çocuk hastalara değil, yetişkin kanserli hastalara da hizmet vermekte. Hastalara ulaşmak için hastaneler, sağlık ocakları, muhtarlıklar, yerel yönetimler gibi kurumlara başvuruyoruz. Bunun dışında hastalarda bize, doktorlarının, yattıkları hastanelerdeki diğer hastaların ve bilinçli gönüllerimizin yönlendirmeleriyle ulaşabiliyor. Lösemi teşhisi almış her kişi maddi ve manevi desteklerimizden yararlanabilir.
Bursa’da lösemili çocuklar için yeterli tedavi olanaklar mevcut mu? LÖSEV olarak bu konu hakkında siz neler öneriyorsunuz?
Geçen sene LÖSEV olarak ‘Bir Tuğla da Sen Koy’ isimli projemizi tamamladık. Bu projeyle Avrupa’nın en büyük onkoloji hastanesini Ankara’da açtık. 370 yatak kapasiteli hastane, 70 yatak kapasite ile hizmete başladı. Yakın zamanda tamamı hizmet verecek olan bu hastane ihtiyaç sahibi hastalarımızın ücretsiz bir şekilde tedavi görmeleri için yapıldı ve tıbbın en son teknolojileri bu hastanede kullanıldı. Hastanemiz Türkiye’nin en donanımlı onkoloji hastanesi, 1500 m2 ile ülkemizin en büyük ve donanımlı acil servisine sahip. Lösante Çocuk & Yetişkin Hastanesi tüm Türkiye’den ihtiyaç sahibi hastalarımızın tedavilerinin yapılacağı bir merkezdir. Bursa’da üniversite ve devlet hastaneleri de hastalarımıza imkânları oranında destek veriyor.
Lösemili çocuklar için partner olarak çalıştığınız kurumlar var mı? LÖSEV kendi içinde tüm departmanlara ve tüm branşlara sahip bir yapıdır. Uluslararası ilişkilerden, reklam ajansına, bilgi işlem departmanından kurumsal iletişimlere dek. LÖSEV’de profesyonel kadro çalışanlarının içinde önceden kansere yakalanmış ve bu savaşı LÖSEV ile kazanmış birçok gencimiz var. Tüm Türkiye ‘de ve Bursa’da en büyük partnerimiz televizyonuyla, radyosuyla, gazetesiyle basın, sizlersiniz. Çok önemli ve tamamen hastalara fayda yaratan, sürdürülebilir birçok kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi çözüm ortağı ve iş birlikçi kurumlarımız ile birlikte hayata geçiriyoruz.
LÖSEV’e katkı koymak isteyen veya gönüllü olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Vakıf içinde gönüllüler neler yapıyor?
LÖSEV’e 7’den 70’e herkes bağış yapabilir. Her zaman LÖSEV’in söylediği bir şey var: Yaşı ve konumu ne olursa olsun, her bireyin mutlaka LÖSEV için yapabileceği bir şeyler vardır. Anaokul çocuklarından, ilkokuldaki öğrencilere dek harçlıklarını biriktirerek bizlere yardım getiriyor ya da emekli bir bayan gelip aile yardım kolisi hazırlıklarına katılıyor. Bunlar bizleri çok mutlu ediyor, çünkü tüm bu çalışmalar gönüllülerin desteği ile yürüyor.
LÖSEV Bursa medyada yoğun bir biçimde kullanıyor. Bunun size geri dönüşleri nasıl oluyor?
Medya bu noktada en büyük işbirlikçimiz. Medyanın tamamı bize kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak, hiçbir ücret almadan destek veriyor. Bursa medyası LÖSEV konusunda çok hassas ve destekçi. Bizim verdiğimiz mesajları okuyucuya, izleyiciye birebir ulaşıyor. Bu yüzden LÖSEV olarak bizler, Bursa medyasına çok teşekkür ediyoruz.
Lösemili çocuklar, LÖSEV’de neler yapıyor, gerçekleştirdiğiniz etkinlikler çocukları nasıl etkiliyor?
Öncelikle lösemi ve kanser gibi hastalıklarda ilaç gibi önemli olan bir diğer faktör, yüksek moral. Hastalarımıza ve ailelerine moral vermek için yıl içinde birçok projemiz var. Bunlar, balolar, kutlamalar, geziler, kültürel aktiviteler ve yurt dışında onkoloji olimpiyatları gibi etkinlikler. Etüt sınıflarımız var ve her hafta sonu çocuklarımız burada buluşuyor. Bu şekilde ailelere ve çocuklarımıza eğitimler, kişisel gelişim ve moral desteği sağlıyoruz.
Türkiye lösemi hastalığı ve LÖSEV hakkında yeteri kadar bilgi sahibi mi? LÖSEV’in kurulduğu 1920 yılında kanserle başarı oranı yüzde 20 iken LÖSEV’den sonra bu yüzde 92 oranına çıktı. Önceden bu hastalık tanınmazken şu an LÖSEV’in başarısıyla bu hastalığı tanımayan kalmadı. Dolayısıyla LÖSEV, Türkiye’de toplumsal farkındalık açısından çok hızlı adımlar kaydetti. Halkın bilgi sahibi olması için 18 yıldır halka yönelik farkındalık çalışmaları yapılıyor. Bu sorunun cevabı, LÖSEV Türkiye’deki farkındalığı çok yükseltti. Aylık düzenli bağışa davet etkinliğiniz var. Yapılan bağışlar çocuklara nasıl dönüyor? Önümüzü görmek açısından aylık düzenli bağışlar çok önemli. LÖSEV’de kaynakların korunması ve arttırılması için sürekli çabalıyoruz. Bütün faaliyetler bu kaynaklarla yapılıyor. Desteklerden en önemli olanı kurban bağışlarıdır. Aldığımız kurban bağışları ailelere yıl boyunca taze et ve et ürünleri desteği olarak geri dönüyor.
LÖSEV, Türkiye’nin en samimi markası seçildi. Bu başarının arkasında yatan etmen nedir?
Son yıllarda sürekli LÖSEV, Türkiye’de en samimi, en güvenilir ve halka en yakın markası olarak seçiliyor. Çok şeffaf bir kurumdur LÖSEV, çalışmalarımız zaten gönüllük esaslı yürütmektedir. Gönüllüler işin içinde olduğu için bizzat yerinde, kendi gözlemleriyle izliyorlar faaliyetleri. Bu da samimiyeti getiriyor. Halkımıza açık olmamız da bu durumda büyük rol oynuyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Üstün Ezer’in bu vakfı kurduğu günden bugüne kadar gösterdiği çaba, azim ve başarı bizleri de etkiledi. Tüm çabaların çalışmalarımıza yansıması samimiyeti de beraberinde getirdi. Yaptığımız işi ve insanımızı çok seviyoruz. LÖSEV hepimizin ailesi gibidir.
LÖSEV’deki göreviniz süresince yaşadığınız en ilginç olay nedir? LÖSEV’de 11. yılımın içerisindeyim, çok sevdiğim bir görevim var. Yaşadığın en ilginç daha doğrusu en mutlu olduğum an LÖSEV’de İstanbul’da görevime devam ederken 6. yılımda yönetim kurulumun bana Bursa şubesini kurmamda görev ve sorumluluk vermesidir. Bu görev sonucunda 5 yıldır Bursa’da görevimi sürdürüyorum.
Son olarak bize ve Bursalılara söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?
2-8 Kasım ulusal düzeyde kutladığımız Lösemili Çocuklar Haftası. Bu hafta süresince, lösemi ve kanserle ilgili toplumda farkındalık yaratmak, bilinç düzeyini arttırmak için, hastalığın ne olduğu ve bu hastalıkla karşılaşınca neler yapılması gerektiği, vakfımızdan nasıl yardımlar alınabileceği hakkında medyayı da kullanarak bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Broşürler, afişler okullarda ve kurumlarda sunum, seminer ve televizyonda spotlarla duyarlılık yaratmaya çalışıyoruz. “Lütfen sizler de etrafınız ile bu bilgileri paylaşarak herkesin LÖSEV ve çalışmalarını öğrenmesine vesile olunuz.”
Yeni Dönem Gazetesi olarak her zaman olduğu gibi LÖSEV’i bu süre içinde de yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz…

Ece ERDENK/Özel Haber
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat