Bursa Sahipsiz mi?

Yenişehir 28 Eylül 2016 22:39
Videoyu Aç Bursa Sahipsiz mi?
A
a

Anadolujet’in Yenişehir Havalimanı’ndan 4 seferini kaldıracağını açıklaması Bursa kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ulaşımda çağ atlayan Türkiye’nin ekonomi bakımından lokomotifi olan Bursa’da uçak seferlerinin iptal edilmesi kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Başbakan Binali Yıldırım’ın Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleriyle ulaşıma verdiği önem dikkate alındığında, Anadolujet’in aldığı sefer iptali kararı adeta ulaşıma vurulan bir darbe oldu. Türk Hava Yolları'nın yan kuruluşu olan Anadolujet, Yenişehir Havalimanı'ndaki Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferlerini kaldırdı. Anadolujet'in kış seferlerinde, ekim ayından geçerli olmak üzere Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferlerine sitesinden bilet alımını kapattı. Yaz aylarında Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferleri yüzde 90 doluluk oranı yakalamışken, bu seferlerin kaldırılması Bursa'da tepkiyle karşılandı. Anadolu jet'in daha düşük doluluk yaşadığı kentlere uçuşları devam ederken Yenişehir için bu uygulamayı koyması başta ilçe halkı olmak üzere tüm Bursa’dan büyük tepki çekti. Nüfusu 3 milyona dayanan Türkiye'nin dördüncü büyük kentinin tek havalimanına, yeni seferler eklemek gerekirken, mevcut seferleri kaldırması “Bursa siyaseten sahipsiz mi?” sorusunu gündeme getirdi.

SEFERLERİN İPTALİNE TEPKİ YAĞDI

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN

“Bursa’dan daha çok şehre uçuş destinasyonu beklerken Samsun, Diyarbakır, Muş uçuşları iptal ediliyor. Biz şimdi bu hemşerilerimize ne diyeceğiz? Bizi vatandaşımızla karşı karşıya getiriyorlar. Bursa hava destinasyonunda, hep üvey evlat muamelesi görüyor. Bursa milletvekilleri olarak Genel Müdür’le bu konuyu görüştüğümüzde, mevcut uçuşlar yanında yeni hatlar açılacağını söylemişti. Ama tam tersi oluyor. Uçakların geliş ve gidiş yolcu listelerini tek tek inceledim. Yüzde 80’in altında doluluk oranıyla uçan yok. Her uçuş yüzde 80’in üstünde, hatta 90’ı aşanlar var. Bursa’nın ekonomik, siyasal, kültürel, sportif potansiyeli daha fazla uçuş noktasına uçmayı gerektirir. Türkiye’nin dördüncü büyük kentinde bunlar hiç konuşulmamalı bile”

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ ZEKERİYA BİRKAN

“Havalimanı müdürümüzden günü gününe yolcular ve uçuşlar hakkında bilgi alıyorum. Bütün uçuşların doluluk oranı yüzde 80. Ama maalesef Anadolujet’ten, Türk Hava Yolları’ndan sefer iptalleri duyuyoruz. Bunun başka nedenleri olduğu kanaatindeyim. Tamamen tıkanan İstanbul için alternatif Yenişehir Havalimanı’dır. Özellikle Osmangazi Köprüsü’nün açılmasından sonra da İstanbul Yenişehir arası yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafededir. Bursa bugün birçok ülkeden daha büyük bir kenttir. Böyle bir şehrin havalimanının olmamasını düşünemeyiz.” 

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HAKAN ÇAVUŞOĞLU

“Son derece yanlış bir karar verilmiştir. Özellikle iptal gerekçeleri bizi hiç ikna etmedi. Bursa ekonomik potansiyeli yüksek bir şehir. Özellikle son zamanlarda bölgede yoğunlaşan göç olaylarını da dikkate alırsak bu sefer iptallerine anlam verebilmek gerçekten mümkün değil. Biz bu konuda çalışmalarımıza başladık bile. Hatta bu konuda sefer iptali yaşanan Diyarbakır, Samsun, Muş ve Antalya’yı temsil eden vekillerimiz ile birlikte ortak hareket edeceğiz. Kısa bir süre sonra bu yanlıştan dönüleceğini düşünüyorum”

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ OSMAN MESTEN

“İlk etapta söylenecek tek söz, kesinlikle yanlış bir karar olduğu. Meclis açıldında bu konuyu gündeme taşıyacağız. Bursa’nın Türkiye ekonomisindeki yeri tartışılmaz. Böylesine öneme sahip olan bir şehrin uçuş seferlerini üstelik %80’lik bir doluluk oranına sahipken iptal etmek çok anlamsız”

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ LALE KARABIYIK

“İnsanlar koyulan seferlere alışkanlık gösteriyor ve iş planlamalarını buna göre yapıyor. Sefer iptali bütün çalışmaları ve planları bozuyor. Bursa bir sanayi şehri ve büyük bir şehir. Bölgesinde de oldukça önem arz ediyor. Sefer iptali kısıtlaması, Bursa için iyi olmaz. Hem kış şartlarında da hava yolu oldukça avantajlı bir seçenek. Planlama yaparken böyle bir imkanımızın olduğunu bilmek avantaj sağlıyor. Ayrıca, Bursa’nın turizm kenti sıfatını pekiştirmek isterken bu doğru bir karar olmaz. Bu iptaller ayrıca, Bursa’nın, İstanbul’un arka bahçesi olarak kalmasına da yol açıyor. “

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ CEYHUN İRGİL

“Yıllardır Yenişehir Havalimanı’ndan Bursa gerektiği gibi verim alamıyor.  Çünkü THY maalesef Bursa’yı önemsemiyor. Bugün baktığınızda Ordu, Elazığ gibi illerimizde bulunan havalimanları daha işlevsel konumdalar. Oysa Bursa Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip ve çok değerli iş adamlarına ev sahipliği yapıyor. Bu potansiyeli görmezden gelmek mümkün değil, aklın almayacağı bir durum. Bugüne kadar Yenişehir Havalimanı için yerel yönetimlerin ve STK’ların verdiği bunca çabaya yazık.” 

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN

“Kesinlikle çok yanlış bir karar. Sefer sayısı artırılması gerekirken, bu seferlerin iptali hiç yerinde olmadı. Seferlere ilgi yoğun oluyor ve artırılması gerekiyor. Açıkçası bu kararın arkasında yatan nedeni ben de çok merak ediyorum. Bursa’nın seferlerinin az olması ve saat tercihleri çok yanlış. Birçok şehre ve Balkan ülkelerine seferler düzenlenmeli. Bursa’da çok sayıda göçmen yaşıyor. Hükümet de, Bursalı milletvekilleri de söz verdiler. Bu seferlerin iptal edilmesi çok yanlış, bir an önce bu karardan vazgeçilmeli. Uzaya seferlerin yapıldığı bu dönemde, vatandaşın elinden seyahat etme özgürlüğü alınmamalı.”

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU

“Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri, ticaret anlamında ülkeye çok büyük katkısı var. Buradaki havaalanının daha aktif olması, sefer sayılarının artırılması gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Maalesef tam tersi uygulamalarla karşı karşıyayız. Bursalılar bu iptallerin nedeni konusunda ikna edici bir açıklamayla karşı karşıya değil. Bu şehir, bu hizmeti hak ediyor. Ulaşım aynı zamanda bir kamu hizmetidir. Üç milyon nüfusu olan bir şehir bu hizmeti hak ediyor. Uçak kullanmak için İstanbul’a gitmek zorunda olmamalıyız.”

MHP BURSA MİLLETVEKİLİ KADİR KOÇDEMİR

“Bu oldukça üzücü bir durum. Bu şehirlere talep az oluyor diye bir iptal söz konusuysa, bu özel sektörün kâr amaçlı olduğunu gösterir. Bu iptaller hakkında, başta Bursa’nın iş dünyası olmak üzere tüm kesimler haberdar edilmelidir. Şu an bu durumdan Bursalıların haberdar olduğunu düşünmüyorum. Tekrar firmayla görüşüp iptal kararının değerlendirilmesi gerekir. Bu süreçte hem iş dünyası hem milletvekilleri üstüne düşeni yapmalıdır. Bir yerin ulaşılabilirliği iş dünyasında oldukça önemlidir. Umuyorum seferler en kısa zamanda tekrar başlar.”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat