Bursa ses verdi

Yenişehir 29 Eylül 2016 22:12
Videoyu Aç Bursa ses verdi
A
a

Gazeteniz Yeni Marmara’nın önceki gün manşete taşıdığı “Bursa sahipsiz mi?” manşeti ses getirdi. Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferlerini iptal eden Anadolujet tepkiler karşısında, Diyarbakır ve Muş seferlerine devam etme kararı aldı. Sefer iptalleri ile ilgili tepkiler de artarak sürüyor.

Anadolu Jet, Bursa'da ekim ayından itibaren haftanın belirli günleri karşılıklı olarak sefer düzenlediği Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferlerini iptal etme kararı almıştı. Gelen tepkiler üzerine, Anadolujet, Diyarbakır ve Muş’a tarifeli seferlere kış döneminde de devam etme kararı aldığını açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, "Anadolujet firmasının Muş ve Diyarbakır seferlerine devam kararını sevinçle karşıladık. Diğer iptal edilen seferler ile yeni seferlerin de havaalanımızdan başlamasını istiyoruz" diye konuştu.

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ

“Bursa bilindiği gibi Türkiye’nin önemli bir ekonomi şehridir. Dolayısıyla Bursa’nın ulaşımı açısından büyük bir öneme sahip olan Yenişehir Havaalanı’nın uçuşlarında iptal kararı alınması elbette bizleri üzdü. Ancak. Konunu yakın takipçisiyiz. Ulaştırma Bakanlığımız ile birlikte gerekli adımları ivedilikle atarak yaşanan bu sıkıntıyı da çözüme kavuşturacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” 

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ BENNUR KARABURUN

Konu ile ilgili gerekli çalışmaları ilgili bakanlığımız ile birlikte yürüteceğiz. Tabii ki seferlerin iptali Bursa halkına haksızlık olur. Biz bütün enerjimiz ile tüm ilçelerimizdeki yaşanan sorunların üzerine kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz. Sonuç alacağımıza inanıyorum. Konunun takipçisi olacağız. 

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ MÜFİT AYDIN

Sefer sayılarının arttırılması için çaba gösterirken, alınan bu karar doğrusu bizi çok üzdü. Konu ile ilgili firmanın yönetim kurulu başkanı ile bir görüşme ayarladık. Ulaştırma Bakanlığı’ndan da konuya ilişkin destek aldık. Edindiğimiz bilgiye gore Anadolujet ile THY’nin sözleşmesi bitmek üzereymiş. Ancak bu durum bizi ilgilendirmez. Yeni bir sözleşme yapılır ve Bursa mağdur edilmeden bu sorun çözüme kavuşur. Yüzde 90’A yakın doluluk oranına rağmen sefer iptali kararı almak akıllıca gelmiyor. 

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ORHAN SARIBAL

“THY olaya ticaret olarak bakıyor. Yeterli yolcu olmadığını düşünerek, bu olayı kâr-zarar olarak değerlendirmek olmaz. Ulaşım bir kamu görevidir ve başında THY vardır. THY zarar etmiyor, hava ulaşımını ticarete bağlı düşünmek yanlıştır, bu bizim açımızdan hak ihlalidir. Aksine, ulaşım seçeneklerini arttırmak gerekir. Yurt dışında küçük uçaklar kullanılıyor, bunlar kullanılarak Bursa’dan her yere ulaşım sağlanabilir. Kara yolunda zaten sıkıntı yaşıyoruz, hava yolunda da böyle bir uygulama yanlıştır.” 

MHP GENEL SEKRETERİ VE BURSA MİLLETVEKİLİ İSMET BÜYÜKATAMAN

“Bursa’nın ne yazık ki kaderi bu… Türkiye’nin en talihsiz şehirlerin başında Bursa geliyor. Sadece hava ulaşımında değil, yıllardır konuşulan ve kangren olmuş hızlı tren konusu da dahil olmak üzere Bursa ulaşım problemin hak ettiği hizmetleri alamamış bir şehir. Bu ulaşım çilesini sadece havalimanı değil, şehir içi ulaşımda da yaşıyoruz. Gürsu’dan Beşevler’e iki saatten önce  gidebilen var mı? Bursa unutulmuş, ihmal edilmiş, göz ardı edilmiş, hak ettiği hizmetleri yıllardır alamayan, üvey evlat muamelesi gören bir vilayet. Ülkenin kalkınmasına, merkezi bütçeye her dönemde üst düzeyde katkı sağlayan bir il. Ama maalesef karşılığını alamıyor. Hava ulaşımında bahsi geçen şehirlere seferlerin kalkması çok üzücü. Umarım bir an önce bu yanlıştan dönülür. Bursa artık İstanbul’un gölgesinde kalmamalı” 

MHP İL BAŞKANI TEVFİK TOPÇU

“AK Parti yerel iktidarında, maalesef, Bursa hâlâ İstanbul’un arka bahçesi olmaya devam ediyor. Merkezi yönetime en çok katkı veren şehirlerden biri olarak, merkezi bütçeden hak ettiği katkıyı alamayan bir şehir olarak Bursa karşımıza çıkıyor. AK Parti’nin ve bakanlarımızın, yerel yönetimimizin Bursa’yı hiçbir şekilde öncelemediğini görüyoruz. Aksine Bursa, diğer şehirlere kurban ediliyor. Bu sadece ulaşım adı altında algılanmamalı. Birçok konuda maalesef böyle bir uygulama görüyoruz. Bursa maalesef çok yanlış yönetiliyor.” 

ANASİAD BAŞKANI EYÜP KUTLUCAN

“Gönül ister ki kesinlikle iptal edilmesin; ama Anadolujet’in yöneticilerine sormak lazım, zarar mı ediyorlardı? Bursa’ya yakışmıyor. Türkiye’nin sanayi şehri Bursa’ya yakışmıyor. Sivil toplum örgütleri, valilik ve belediye bir araya gelip zararın bir kısmını üstlense ve Bursa bu yükten kurtulsa çok iyi olur. Yunuseli Havalimanı için imzalanan protokol için ise, Bursa’nın gözü aydın diyebilirim.

BTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BURKAY

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Anadolujet’in Yenişehir Havaalanı’ndan Diyarbakır, Muş, Samsun ve Antalya seferlerini kaldırma kararına ilişkin olarak, “Yüksek doluluk oranıyla gerçekleştirilen seferlerin durdurulması herkes için sürpriz oldu. Uçuşların devam etmesini arzu ederdik. Bursa gibi Türkiye ekonomisine yön veren bir kente havayolu ulaşımının doğrudan sağlanması oldukça önemli. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Yenişehir Havaalanı’na işlerlik kazandırmak amacıyla havaalanımızdan Küresel Fuar Acentesi projemiz kapsamında uluslararası fuarlara özel uçak organizasyonları gerçekleştirdik.Ticari Safari Projemiz ile 70’e yakın ülkeden binlerce kişilik alım heyetini Yenişehir üzerinden Bursa’ya taşıdık. Bu noktada kaldırılan seferlerin yeniden başlatılması için yerel yöneticilerimizden ticaret ve sanayi odamıza, milletvekillerimizden sivil toplum kuruluşları temsilcilerimizekadar herkes üzerine düşeni yapacaktır” dedi.  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat