Bursa’ya Çerkes kültürü

Bursa 23 Kasım 2016 17:58
Videoyu Aç Bursa’ya Çerkes kültürü
A
a

Bursa Çerkes Kültür Derneği'nin Osmangazi Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği "Kaf dağının ardı" isimli fotoğraf sergisi ile "Ana vatandan diasporaya ana dil ve kültür" adlı konferans ilgi gördü.

 Soğanlı Kültür Merkezi’nde fotoğraf sanatçısı  Dumeniş Ferit Domaniç’in Çerkez kültürünü yansıtan fotoğraflardan oluşan sergisi açıldı.  Davetlilerle birlikte sergiyi gezen  Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa, dünyanın dört bir yanından gelen Türklerin bir arada  yaşadığı kültür mozaiği bir şehir. Çerkez dostlarımızın düzenlediği konferans ve resim sergisi için gönül coğrafyamızın bir buluşması  diyebiliriz. Farklı kültürlerin uzun yıllar bir arada dostluk ve barış içinde yaşadığı Osmangazi’de, kendi kültürümüzün yaşatılması adına  düzenlenen bu tür etkinliklere, millet, milliyet farkı gözetmeksizin her türlü desteği veriyoruz” dedi.
 “BENİ BURAYA GETİREN ŞEY ÇERKEZ  KALBİMDİR  BİZ ÇERKEZLER, DÜNYADA YAŞAYAN EN ESKİ HALKLARDANIZ”
"Ana vatandan diasporaya ana  dil ve kültür" adlı konferansta konuşan Adige Cumhuriyeti  Yazarlar Birliği Başkanı ve Rusya Yazarlar Birliği  İkinci Başkanı Meşbaşe İshak, “Beni buraya getiren şey Çerkez kalbimdir. Biz Çerkezler, dünyada yaşayan en eski halklardanız. Binlerce  yıldır yaşadığımız her türlü sıkıntılara rağmen dilimizi, kültürümüzü koruyarak bu günlere geldik. Dünyada acı  çekmemiş hiçbir halk yoktur.    Ancak bizim başımızdan geçen felaketler, yaşadığımız sevinçlerden çok daha fazla.
“İNSANI YAŞATAN  UMUTTUR  YARINA YÖNELİK UMUDUNUZ YOKSA YAŞAMAK ÇOK GÜÇTÜR”
 Ne yazık ki, son yıllarda sevgi ve saygıya dayanan değerlerimizin bir kısmını kaybetmeye başladık. Hem diaspora ülkelerinde, hem de kendi  öz vatanımızda. Bunları kaybedersek hayatımız zindan olur, mutlu olamayız. Üstelik varlığımızı da koruyamayız. Ne kadar acı çekmiş  olursak olalım, insanı yaşatan umuttur. Yarına yönelik umudunuz yoksa yaşamak çok güçtür” şeklinde konuştu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat