Loading...

Bursa’ya yeni soluk: Profesyonel yöneticilik

Bursa 18 Mart 2018 22:00
Videoyu Aç Bursa’ya yeni soluk: Profesyonel yöneticilik
A
a

Bursa'nın ilk profesyonel yöneticilik firması olan Yeşil Bursam Profesyonel Yöneticilik firması, iş merkezlerine yeni bir soluk getirmeye geliyor. Yeşil Bursam Profesyonel Yöneticilik firması sahibi Fevzinur Dündar ile profesyonel yöneticiliği ve firmanın gelişimini konuştuk.Türkiye'nin en fazla ticari faaliyete sahip şehirlerinden biri olan Bursa'da ne yazık ki işhanları ve çalışma mekanlarına gereken önem verilmiyor. Harabeye dönmüş, çalışmaya el verişli olmayan ve güvensiz bir ortam sunan alanlara sahip Bursamıza, profesyonel yöneticilik firmaları yeni bir soluk getirecek. Şubat ayında kurulan ve Bursa'nın ilk profesyonel yöneticilik firması olma özelliği taşıyan Yeşil Bursam Profesyonel Yöneticilik firması sahibi Fevzinur Dündar ile profesyonel yöneticiliği ve firmanın gelişimini konuştuk. Şu anda Koruyucu ve Nalbantoğlu Kent İşhanları yöneticisi olan Dündar, “Yönetici yalnızca aidat toplayan, apartmanın elektrik suyunu ödeyen bir insan değildir. Yönetici bir nevi müteahhittir.  Profesyonel yöneticilik artık yeni bir meslek ve Bursa'nın bu mesleğe çok ihtiyacı var. Biz bu işi avukatlar ve mali müşavirler öncülüğünde yürüterek güven sunuyoruz. Avukatımız Ferhunde İlhan bu konularda uzmanlaşmış yetenekli bir insandır, bu şekilde her şeyi kanunlara dikkat ederek yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

SORUNLARA PROFESYONEL ÇÖZÜM
Heykel'de yer alan Koruyucu İşhanı'na kiracı olarak girmesiyle başlayan profesyonel yöneticilik macerasını anlatan Dündar, “İş hanımıza kiracı olarak girdiğimde baktım ki boya badana yok, asansörler bozuk, tuvaletler kötü, yangın tüpü ve güvenlik kameraları yok ve bunun gibi birçok sorun var. Ayrıca işhanı bomboş. Yönetim aidat toplamaya geldiğinde bunlara itiraz ettim. İş hanımızda 210 büro var ancak ilk geldiğimde baktım ki 75 tanesi boş. Buna bir çözüm bulmak gerekiyordu ben de yönetime aday olarak değiştireceğim şeyleri açıkladım" dedi. İkinci seçimde yönetici olarak seçildikten sonraki süreçten bahseden yönetici Dündar, "Koltuğa oturunca resmi doneleri elimize aldık ve gördük ki yönetici kadar mülk sahipleri ve kiracının da hatası var. Yöneticiye ceza getirtecek olaylar da var önemli olan bunları göz önünde bulundurmak. İş hanındaki bir eksikliği kafanıza göre gideremiyorsunuz. Örneğin mecburi eksiklik dediğimiz yangın tüpü, güvenlik kamerası gibi şeyleri alamıyorsunuz. Yapacağınız zaman da paraya ihtiyacınız var ancak bilindiği üzere buranın tek geliri de aidatlar. Ancak aidatlarla gidermeye çalıştığınız zaman kat mülkiyet kanununa aykırı bir iş yapıyorsunuz. Demirbaşların ücretinin sorumluluğu mal sahibindedir. Mal sahibi ise yaptığı yatırımdan dolayı beklediği karı elde edemediği için üstüne bir de tadilata para vermek istemiyor. Zaten bulunduğu mevkii itibariyle zamanında birçok kuruluşa yakın olan bu işhanı bahsettiğim kuruluşların taşınmasından dolayı ani bir çöküş yaşamış. Bu da hem kiracıyı hem mülk sahibini küstürmüş, aynı zamanda mekan kalitesinden de ödün vermiş. Düşünün ki aidatlarını öde burada dur konumuna kadar düşmüş" şeklinde konuştu. Dündar, mekanı ayağa kaldırmak için kolları nasıl sıvadığını şu şekilde anlattı: “Biz burayı ayağa kaldırmak için kanunları belirli çerçevelerde esneterek çalıştık. Bu tadilat işlemlerini yaparken de işhanında bulunan esnaflarımızı kullandık. Mesela, düğün salonu çalıştıran kardeşimizin aynı zamanda inşaat firması var. Aidat borçlarından düşmek kaydıyla asansörümüzü ona yaptırdık, asansöre yeşil etiketi aldırdık. Boyamızı, güvenlik kameralarımızı bu şekilde iş hanımıza kazandırdık." 24 SAAT TEMİZ VE GÜVENLİ

Yapılan yeniliklerin işhanına kazandırdıklarını sıralayan deneyimli yönetici, "Kameralarımızı kurduğumuz zaman iş hanımıza dışarıdan gelen ve buraya yakışmayan insanları tespit ederek uzaklaştırdık. Böylece kaliteyi yükselttik. Aynı zamanda emlakçı olan biriyim ve buradaki komisyonumdan tamamıyla vazgeçerek işhanının kaliteli işletmelerle tamamen dolmasını sağladık. Şu anda 2 sene önce 75'i boş, geri kalanları da sıkıntılı olan bürolarımızda bir tane boş  kalmadı. Bizim 9 liraya aldığımız büro şu an 35 lira. 75-100 lira arasında gidip gelen kiralar ise şu anda 250-300 lira civarında" ifadelerini kullandı. Dündar, "Biz bu işi bu kadar sahiplenince, mal sahipleri destek olmaya,  kiracılar aidatlarını düzenli vermeye başladılar. Bu zamandan sonra sloganımız bile değişti: '24 saat temiz 24 saat güvenli işhanı' dedik. Şu an çağın mesleği olan e-ticaret alanından 20 adet firmayı işhanımızın bünyemizde barındırıyoruz. Güvenlik kameralarının takılması dolayısıyla özel ders veren öğretmenler, üniversitelerden hocalar, yazarlar da var aramızda. 2 senede işhanımızı çağa uygun ve cazip hale getirmiş olduk" diyerek profesyonel yöneticiliğin bir işhanına kattıklarından bahsederken, henüz çalışmalarının bitmediğini belirterek şöyle konuştu: "Burası yaklaşık 40 senelik bir bina. Ne kadar tadilat yapsak da demirbaşlardaki görüntüler pek çağa uygun değil. Yani daha yolumuz bitmiş değil, yenilenmeye devam ediyoruz. Bunun yanında sürekli yenileri gelen problemler oluyor, ek olarak da misafirlerimizi burada tutmak için aidatları artırmamak ve borçlanmamak gerekiyor. Şimdiye kadar işhanında 220'ye yaklaşık iş yaptık. Kendimizden çok ödün verdik. İlk geldiğimizde burada hem yönetici hem sekreter çalışıyordu. Yönetici olarak ben ücret almadım ve sekretersiz çalıştık. Bu yolla 2 senede 60 milyar kara geçti işhanı.""YÖNETİCİ BİR NEVİ MÜTEAHHİTTİR"

Yönetici tanımının bilinen sığ tanımlarla yetinmeyecek bir meslek olduğunun altını çizen Fevzinur Dündar, "Yönetici yalnızca aidat toplayan, apartmanın elektrik suyunu ödeyen bir insan değildir. Yönetici bir nevi müteahhittir. İnşaattan, asansöre oradan elektriğe binlerce yeni şey öğreniyorsunuz. Her konuda ustalaşmazsanız yönettiğiniz mekanın daha da güzelleşmesi için kullanılabilecek parayı gereksiz kanallara fazla fazla yatırırsınız. Çünkü fiyat konusunda en çok yöneticiler yanıltılmaya çalışılıyor. Eksik veya dikkatsiz yapabiliyorlar. Sırf bu yüzden gece yarıları buraya gelip ustaları kontrol ettiğimi bilirim" ifadelerini kullandı. Koruyucu İşhanı'nın profesyonel yöneticilik ve doğru hamlelerle artan kalitesini fark eden diğer işhanlarından da teklif aldığını vurgulayan Dündar, "İşhanını büyütünce Nalbantoğlu İşhanı'ndan da teklif geldi. Orayı da yönetici olarak üstlendim. 3 senede iki işhanı yöneterek ve buralardaki sonuçları şeffaf olarak paylaşarak bu işi profesyonelleştirdik ve Yeşil Bursa Profesyonel Yönetim Firması adıyla Bursa'da ilk profesyonel yöneticilik şirketini kurduk. Bu artık yeni bir meslek ve Bursa'nın bu mesleği çok ihtiyacı var. Biz bu işi avukatlar ve mali müşavirler öncülüğünde yürüterek güven sunuyoruz. Avukatımız Ferhunde İlhan bu konularda uzmanlaşmış yetenekli bir insandır, bu şekilde her şeyi kanunlara dikkat ederek yapıyoruz” dedi. 
 
Kaynak : EZGİ ÖZDAŞ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat