Cam film serbest oldu

Türkiye 26 Ekim 2016 17:13
Videoyu Aç  Cam film serbest oldu
A
a

Metrobüs şoförleri şemsiyeyle dövülmesin kabinine de Özgecan'lar ölmesin butonuna da standart geldi. Milyonlarca sürücüyü trafik polisleriyle karşı karşıya getiren cam filmi de onaylı olmak şartıyla serbest bırakıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Hakkında Yönetmeliği silbaştan değiştirdi. Bugünkü Resmi Gazete’deCam film serbest oldu yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte dikkat çeken değişiklikler şöyle:
ŞEMSİYE’DEN KORUNMA KABİNİ
İstanbul’da yolcunun şemsiyeyle metrobüs şoförüne saldırısıyla gündeme gelen toplu taşım araçlarında sürücü güvenlik kabininin nasıl olması gerektiğine dair hükümler belirlendi.
ÖZGECANLAR ÖLMESİN BUTONU
Özgecan cinayeti ile kamuoyunun gündemine gelen toplu taşıma araçlarındaki güvenlik sorununun giderilmesi amacıyla şehir içi otobüsler, minibüslerde araç takip cihazı, acil durum butonu ve kamera sisteminin nasıl olması gerektiğine ilişkin standartlar uygulamaya girdi. Böylece belediyeler, dolmuşçular, şoför odaları toplu taşım araçlarında araç takip cihazı,  acil durum butonu, kamera sistemini zorunlu hale getirmeleri durumunda bunların nasıl olacağına ilişkin standartlar belirlenmiş oldu.
CAM FİLME ÖZGÜRLÜK
Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmalarına neden olan cam film kaplaması, onaylı firmalarca üretilmesi koşuluyla serbest bırakıldı.
LPG DOLUM AĞZI AŞAĞIDA OLAMAYACAK
Petrol istasyonlarında LPG/CNG dolumu yapan personelin mağduriyetine yol açan araçlardaki dolum ağızları alt kısımda olamayacak. Ayrıca, uluslararası standartlara uyumlu olarak 10 yıl olan tank değiştirme süresi; CNG tanklarında 20 yıla, LPG tanklarında ise 15 yıla çıkarıldı.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat