Loading...

Cam filmine kriterler yolda

Osmangazi 16 Kasım 2017 12:25
Videoyu Aç Cam filmine  kriterler yolda
A
a

Türkiye’de tartışmalara neden olan, uzun süredir gündemden düşmeyen ve hala bir çözüme ulaşmamış olan cam filminin yasaklanması konusunda, 28 yıldır cam filmi sektörü içerisinde olan Berat Kılık gazetemize konuştu. Kılık çıkacak yeni yasanın cam filmi uygulamasına bir takım kriterler getirmesini beklediklerini ve durumdan memnun olduklarını söyledi.

Osmangazi’de cam filmi sektöründe uygulamacı olarak hizmet veren Kılık, “Ana distribütörler, ithalatçılar İstanbul ağırlıklı firmalar… Biz Bursa’da bu firmaların ithal ettikleri filmleri uygulayan, gerçek anlamda bu işi yapan yaklaşık 10 firmadan biriyiz. Ancak bu sektörün en büyük sıkıntısı herkesin bu işi yapma hevesi olması. Bu işi sadece cam filmi sektöründe olan firmalar değil, otomobil aksesuarcıları, yıkamacı da yapıyor. Herkes pastadan pay kapmak için kendini cam filmcisi olarak tanıtıyor. Durum böyle olunca Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinden, maliyeti çok ucuz olan ürünler Türkiye piyasasına giriyor. Asıl işi cam filmi olamayan yerler bu ürünleri kullanıyor. Vatandaşların yüzde 80’i cam filmi sadece dışarıdan içerisi görünmesin diye takıldığını düşünüyor ama cam filminin sıcaklığı kesmek, UV ışınlarından korumak, bir kaza anında camın dağılmasını önlemek gibi faydaları vardır. Cam filmi modifiye değildir. Araçta olması gereken bir detaydır” dedi.


“ÇOK KOYU FİLME KARŞIYIZ”
Sektörde emekçiler olarak çok koyu filme kesinlikle karşı olduklarını vurgulayan Kılık, “Biz müşteri istese bile çok koyu cam filmi yapmıyoruz ancak asıl işi bu olmayanlar bunu yapıyor. Bakanlık doğru bir karar aldı ama karar alırken ki açıklaması yanlıştı. Biz bunu Ankara’da TBMM’de milletvekilleriyle görüştük. Kararın alınmasına sektör olarak saygılıyız. Ülkemizin menfaati için biz piyasadaki tüm araçların cam filmlerini ücretsiz temizlemek için taahhüt ettik ve cam filmine sınırlama getirilmesin, sıcaktan, güneşten, kaza anında camın dağılmasında koruyacak özelliklere sahip cam filmlerle sınırlandırılması kararı alınması istendi. İçişleri Bakanı, bilim ve teknoloji bakanı gerekli açıklamayı yaptılar. Şu anda devlet cam filminin kriterleri belirleme anlamında çalışma başlattı. 2016 yılında yayınlanan cam filmi mevzuatı, basında doğru aktarılmamasıyla cam filmi serbest algısı yarattı. 26 Ekim’de cam filmi serbest diye duyurdu ama aslında hiçbir zaman serbest olmadı. Öngörümüz camın koyuluğuyla ilgili belli bir kriter getirilecek ve 1 hafta içerisinde açıklama yapılacaktır. En koyu cam filmler kesinlikle kullanılmayacak. Trafikte polislerin rahat şekilde göreceği tonlar, bunun dışında ısı ve ışık geçirgenliği testlerden geçmiş filmler araçlarda uygulanacak. Tüketici bilmiyor ama uzak doğu ülkelerinden ucuza mal edilen ürünler kanserojen madde içeriyor. Güneş ışınlarıyla aracın içine yayılıyor ve insanlar bunu soluyor. Gelecek kriterlerle kaliteli camlar kullanılması sağlanarak bunun da önüne geçilecek” dedi.“KANUN ÇIKANA KADAR KİMSE TAKTIRMASIN”
Karardan memnun olduklarını belirten Kılık, “Bu kanun bize yararlı olacak, herkes bu iş yapamayacak. Çin malı ürünleri Amerika’dan ithal diye satıyorlar. Durum bu olunca iş kontrolden çıkıyor. İnsanlar iyi araştırmalı cam filmi taktıracakları yerleri, filmleri daha ucuza getirmek için asıl işi bu olamayan, aksesuarcı, lastikçi gibi yerlere taktırmamalı. Tahminince kriterler dahilinde serbest bırakılacaktır ve şu anki tüm cam filmler çıkarılıp yeni kriterlere uygun filmler takılacaktır. Gelen müşterilerimiz var cam filmi taktırmak için ama biz yapmıyoruz. Ancak işi bu olmayanlar yapıyor. Kanun çıkana kadar kimse cam filmi taktırmasın” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Kaynak : NAZLI KURTGEL / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat