Loading...

Can çekişen mesleğe umut olan: KENT MODA EVİ

Bursa 17 Nisan 2018 22:01
Videoyu Aç Can çekişen mesleğe umut olan: KENT MODA EVİ
A
a

Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olan ancak şimdilerde tükenmeye yüz tutmuş terzilik mesleğini devam ettiren Kent Moda Evi'ni dinledik.Bursa'daki büyük AVM'lerin tadilat işlerini üstlenen Kent Moda Evi'nin sahibi Bedri Özoğlu'yla sektörün günümüzde geldiği durumu ve moda evinin faaliyetlerini konuştuk. Özoğlu, 1992 yılında Diyarbakır'da başladığı terzilik mesleğinin günümüzde çok değiştiğini belirterek, "Artık yoğunluktan dolayı dikim işlerine ağırlık veremiyoruz. Ancak tadilat işlerinde de hız ve kaliteyi aynı anda yakalamak müşteriler için çok zor. Biz daha çok büyük mağaza ve AVM'lere hizmet veriyoruz ancak bunun yanında kişisel olarak müşterilerimize de yardımcı oluyoruz" şeklinde konuştu. Özoğlu, "Dükkanımız AVM ve mağazalara terzilik hizmeti veriyor. Kent Meydanı, Anatolium, Carrefour gibi 20'ye yakın mağazanın tadilat işleri bizde. 
Olabildiğince seri ve kaliteli çalışıyoruz çünkü bu işlerde el becerisinin yanında bunlar da önemli" dedi. Terzilerin toplumsal yaşamımızda çok önemli yeri var diyen Özoğlu, “Aslında terzilik can çekişen mesleklerden biri. Bizim tek avantajımız AVM’de mağazalarla çalışmamız. Eskiler iyi bilirler... Herkesin tıpkı, sürekli gittiği berberi, kuaförü, kasabı gibi terzisi de vardı. ‘Benim terzim’ diye başlarlardı söze… Berberimiz nasıl ki saç stilimizi bize sormadan makası tarağı eline alıp işine başlıyorsa, terzimiz de, hele daimi müşterisiyseniz sipariş ettiğimiz giysinin ölçülerini ezbere bilirdi. Dikilecek gömleğin, ceketin, pantolonun, şalvarın, eteğin, ya da çürümüş gömlek yakasının ters çevrilmesini, aile terzimiz çoğu kez hafızasına kazıdığı ölçülerle ve yılların ona verdiği deneyimle, el marifetiyle diker, hazırlar, bize verirdi”.  Mağazaların ve seri üretimin bu denli yoğun olmadığı zamanların en gözde mesleği olan terzilik, zamana karşı direnmeye devam ediyor. Dikim faaliyetlerinden uzaklaşan terziler artık tadilat işlerine yoğunlaşıyor. Ancak her kumaşa, her parçaya kaliteli tadilat yapabilen bir terzi bulmak günümüzün en büyük problemlerinden biri... 

Ne nesil yetişmediği için terziciliğin, can çekişen bir meslek haline geldiğini belirten Özoğlu, “Bir zamanlar gözlüklerinin üzerinden bakıp, müşterisini süzen gözler, omzunda "mezura" taşıyan omuzlar, aynı zamanda toplumun bilge kişilerinin eskimesine ramak kalmış” dedi.

Kaynak : Ezgi ÖZDAŞ - ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat