Canlı bomba saldırısının tutuklu 5 sanığı 3. kez hakim karşısıda

Bursa 23 Kasım 2016 17:21
Videoyu Aç Canlı bomba saldırısının tutuklu 5 sanığı 3. kez hakim karşısıda
A
a

Bursa'da, Ulucami önünde kadın canlı bombanın kendini patlatmasıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Bursa 2. Ağır  Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Emine ve  kardeşi Tuba Kızıl, Ümmü  Gülsün Meşe, Mithat Tunç ve İsa Casim, tutuksuz sanık Zekiye Zarka, tanıklar ve tarafların avukatları katıldı.
YARGILANAN SANIKLAR, HAKLARINDAKİ İDDİALARI KABUL ETMEDİ
Mahkeme başkanı,  canlı bomba Eser Çali'ya ait  parçalanmış  şal, otobüs bileti, çiviler ile bombanın   taşınma sırasında  paketlendiği iddia edilen jelatinlerini sanıklara gösterdi. "Silahlı terör örgütüne üye olma", "silahlı terör örgütlerine silah sağlama", "tasarlayarak öldürmeye teşebbüs", "mala zarar verme" ve "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçlamasıyla yargılanan sanıklar, haklarındaki iddiaları kabul etmedi.
Sanık Ümmü Gülsüm Meşe'nin avukatı, polisin davada kolaycılığa kaçtığını, ele geçirilen sim karttan hareketle  Mithat ve Ümmü Gülsüm'e ulaşıldığını öne sürerken, "Daha önce söylediğimiz gibi bu davada doğruları söylemeyen Emine Kızıl'dır, ayrıca olayın sorumlusu onunla birlikte Ali Abdo'dur. Emine Kızıl kendisini akıllı sanmaktadır, göz göre göre diğerlerini PKK mağduru yapmaktadır. Jelatinlerin 1 kilo 200 gram ve 700 gram patlayıcı madde saracak büyüklükte olmadığını ifade ediyoruz. Patlayıcının hediye paketi gibi jelatine sarması mantıklı değildir" dedi.
“ADRES YAZILI PUSULANIN ESER ÇALİ'DE ÇIKMASI KONUSUNDA BİR FİKRİM YOK"
Sanık Emine Kızıl, "Bu dosyada her şey benim üzerime kurulmuştur, ancak bin celse de geçse bombayı ben göndermedim. Mithat'ın evine bomba eylemini gerçekleştiren Asya Gilidağ ya da Eser Çali'nin gideceğini bilmiyordum, Sultan'ın gideceğini biliyordum, o yönde haber vermem gerekiyordu. Mithat'a verdim. Mardin Kızıltepeliyim. Ümmü Gülsüm'ün Mithat'tan aldığı adres yazılı pusulanın Eser Çali'de çıkması konusunda bir fikrim yok" diye konuştu.
Tutuklu diğer sanık İsa Casım ise Ali Abdo isimli teröristin kendisine bir kadın getirdiğini ve onu terminale götürmesini söylediğini, söz konusu kişinin öğrenildiği kadarıyla Suriye'ye kaçtığını belirtti.
DURUŞMA  İLERİ BİR TARİHE  ERTELENDİ
 Canlı bombanın üstünden kardeşi Sultan Yıldız'ın kimliği çıkan şahit Gurbet Demirel, sanıklardan Emine Kızıl'ı tanıdığını, Kızıl'ın bazen Afyonkarahisar'daki amcasının iş yerine geldiğini ve kardeşinden ona iş bulma bahanesiyle kimliğini aldığını dile getirdi.
Şahit Rabia Bayazit ise Emine Kızıl'ın siyah valiz getirdiğini ve evlerinin salonunda durduğunu, kendilerine dokunmamaları konusunda bir ikazda bulunulmadığını söyledi.
Sanık avukatları, müvekkilleriyle ilgili suçlamaları reddederek tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat